Skataloguj nowe umiejętności – czyli warsztaty ogólnorozwojowe w bibliotece

1750
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Monika Sejbuk-Radziwonka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
37 700 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wypożyczalna dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 119 – TBS, ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c w której będą odbywały się zajęcia i warsztaty.
Spacery przyrodnicze będą odbywały się głównie w Lesie na Bemowie.

Dane projektu

Opis projektu
W ramach projektu proponuję przeprowadzenie różnorodnych zajęć, warsztatów i spacerów. Celem jest stworzenie kompleksowej oferty skierowanej głównie do rodziców z małymi dziećmi. Zajęcia skierowane są zarówno do rodziców dzieci do lat 3, do rodziców starszych dzieci i osób dorosłych.
Zajęcia będą odbywały się w Wypożyczalni dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 119 – TBS, ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c, spacery przyrodnicze będą odbywały się głównie w Lesie na Bemowie.

Aby wziąć udział w konkretnym wydarzeniu, trzeba będzie wysłać zgłoszenie drogą mailową lub telefoniczną. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty dla osób dorosłych – Porozumienie bez przemocy – będą odbywały się w cyklu, będzie zatem uczestniczyć w nich stała grupa uczestników. Pozostałe zajęcia nie są cyklem, może więc uczestniczyć w nich każdy, kto się zapisze. W zajęciach można uczestniczyć raz, kilka lub wiele razy. Każdy może wybrać temat, który go interesuje (dzięki temu w projekcie może wziąć udział szerokie grono mieszkańców).

Poniżej opis proponowanych zajęć:

WARSZTATY DLA DZIECI do 3 roku życia (w warsztatach z dzieckiem uczestniczy opiekun):
1. Warsztaty sensoryczne dla dzieci od 0,6 do 3 roku życia - 12 spotkań x 1 h - warsztaty na których dzieci poznają świat wielozmysłowo i mogą się do woli brudzić bez obaw zadławienia - wszystkie materiały użyte podczas warsztatów są jadalne.
2. Warsztaty umuzykalniające dla dzieci od urodzenia do 3 roku życia:
a.) 12 zajęć prowadzonych np. metodą Gordona, wspólne śpiewanki wykorzystujące również zabawy paluszkowe (warsztaty mają również na celu budowanie relacji i inspirację jak bawić się z dzieckiem);
b.) 12 zajęć - spotkań z instrumentami; spotkania to mini koncerty dla małych melomanów.

WARSZTATY DLA RODZICÓW:
1. Warsztaty – Porozumienie bez przemocy (Nonviolent communication, NVC) to metoda komunikacji i szerzej: podejście do siebie i innych, do życia, które umożliwia nawiązanie bliskiej i szczerej relacji. Które wyzwala szacunek. Które pokazuje wartości. Które sprzyja znajdowaniu rozwiązań wygrany - wygrany. Które podkreśla, że liczą się wszyscy i które pomaga chronić granice. Twórca NVC Marshall B. Rosenberg dwukrotnie był nominowany do Nagrody Nobla, działał na rzecz pokoju w rodzinach, plemionach, krajach, mediował konflikty, które wydawałyby się nierozwiązywalne, przywołując zgodę i jedność;
Warsztaty będą trwały 30 godzin, skierowane są do grupy około 15-20 osób – będzie to 15 spotkań 2 godzinnych lub 10 spotkań 3 godzinnych; warsztaty będą odbywały się popołudniami, żeby mogły wziąć w nich udział osoby pracujące.

WARSZTATY TWÓRCZE:
1. Warsztaty z tworzenia tablic manipulacyjnych – każdy zapisany rodzic będzie mógł przygotować indywidualną tablicę zgodnie z wiekiem i zainteresowaniami swojego dziecka/dzieci – 1 spotkanie x 3 h
2. Warsztaty tworzenia zabawek nietypowych (np. w rur hydraulicznych) – 3 spotkania x 3 h (na każdym spotkaniu inny temat)
3. Makrama – zapleć swój kwietnik lub huśtawkę dla dziecka – 1 spotkanie x 3 h
4. Praktyczne warsztaty ekologiczne – np. budowanie domków dla owadów pożytecznych – 3 spotkania x 3 h (na każdym spotkaniu inny temat)

PRZYGODA W LESIE - czyli edukacyjne wyprawy dla całej rodziny (dla rodzin z dziećmi od 1 do 6 roku życia)
W ramach zajęć, rodziny będą mogły uczestniczyć w zorganizowanych spacerach po lesie. W ramach spaceru przewodnik opowie ciekawostki np. o drzewach, ptakach, owadach itp., które będzie można obserwować. Każdemu spacerowi będzie również towarzyszył czas wolny kiedy wspólnie będzie można obcować z przyrodą, czy wspinać się po drzewach. Spacery będą odbywały się w każdej porze roku aby uwrażliwiać rodziców na wartość jaką jest czas spędzany w naturze w myśl zasady – nie ma złych warunków atmosferycznych, jest tylko zły ubiór.
--------------------------

Dodatkowo projekt zakłada doposażenie Biblioteki na ul. Pełczyńskiego o nowe książki, jak również zakup przewijaka.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na Bemowie powstają nowe osiedla, które zamieszkuje coraz większa ilość rodzin z małymi dziećmi. Warto więc powiększać ofertę edukacyjną i ogólnorozwojową skierowaną do tej grupy mieszkańców. Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu różnorodnych zajęć, których tematyka może zainteresować każdego. Młode mamy dzięki projektowi mogą poznać inne kobiety w podobnej sytuacji, wymienić się doświadczeniami, być dla siebie wsparciem. Ojcowie (ale i matki!) będą mogli samodzielnie stworzyć tablicę manipulacyjną, czy nietypowe zabawki budząc tym podziw swojej rodziny.

Warto również od małego uwrażliwiać dzieci – działać na ich różne zmysły, jak również spędzać czas w naturze. Dzięki spędzaniu czasu całą rodziną, buduje się pozytywne relacje i wzmacnia więzi.

Miejsce jakim jest biblioteka coraz częściej staje się ośrodkiem działań lokalnych, miejscem spotkań, wymiany doświadczeń. Dzięki temu projektowi, rodziny mieszkające w okolicy, będą się mogły zintegrować.

Zajęcia prowadzone w bibliotekach na Bemowie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem (np. Melomania czyli wiolonczela dla rodziców z dziećmi do 3 roku życia, warsztaty rękodzielnicze – takie jak szycie na maszynie, tworzenie ogrodów w słojach itp.), warto więc poszerzyć tą ofertę oraz kierować ją do tej grupy mieszkańców.

Celem projektu jest również zakup nowych książek skierowanych głównie do dzieci do lat 3 oraz ich rodziców.

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem telewizorów i wpatrzeni w swoje telefony. Zatrzymajmy się i spędźmy czas z rodziną, wspólnie :)

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys stanowi załącznik do projektu przygotowany w excel:

nazwa zajęć wynagrodzenie osoby prowadzącej za godzinę ilość godzin w projekcie łączny koszt materiałów za roczne zajęcia SUMA
Warsztaty sensoryczne dla dzieci od 0,6 do 3 roku życia 250 zł 12 1 500 zł 4 500 zł
Warsztaty umuzykalniające dla dzieci od urodzenia do 3 roku życia 250 zł 24 1 000 zł 7 000 zł
Warsztaty - Porozumienie bez przemocy 250 zł 30 1 000 zł 8 500 zł
Warsztaty z tworzenia tablic manipulacyjnych 200 zł 3 1 500 zł 2 100 zł
Warsztaty tworzenia zabawek nietypowych 200 zł 9 2 000 zł 3 800 zł
Makrama 200 zł 3 500 zł 1 100 zł
Zajęcia ekologiczne 200 zł 9 1 500 zł 3 300 zł
PRZYGODA W LESIE - czyli edukacyjne wyprawy dla całej rodziny 400 zł 12 spacerów; wynagrodzenie podane za spacer 800 zł 5 600 zł
Doposażenie biblioteki na Pełczyńskiego o nowe książki dla dzieci do lat 3 oraz rodziców 1 700 zł 1 700 zł
Zakup przewijaka 100 zł 100 zł

RAZEM: 37 700 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
37 700,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

27.08.2019 14:16
Koordynator w Dzielnicy Bemowo
27.08.2019 15:54
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany