Ratujemy drzewa Parku Skaryszewskiego - kontynuacja

1540
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
115 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2931 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
18.01.2021 15:35

01-02.2020 - Przygotowanie dokumentacji;

02.2020 - Wszczęcie postępowania w celu wyłonienia wykonawcy;

do 15.12.2020 - Realizacja zamówienia;

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Skaryszewski

Dane projektu

Opis projektu
Specjaliści - arboryści przeprowadzą ocenę stanu kolejnej (czwartej) partii 100szt. drzew w Parku Skaryszewskim i wykonają dla wyznaczonych egzemplarzy specjalistyczne zabiegi oraz opiszą wszystko w ogólnodostępnym raporcie i opowiedzą na spotkaniach z mieszkańcami.

Wszystkich drzew Parku nie dałoby się zawrzeć w jednorocznym budżecie obywatelskim, dlatego projekty dla kolejnych partii drzew są składane w kolejnych latach.

Podczas badań terenowych odbędzie się spotkanie mieszkańców z arborystami, na którym omówiony będzie projekt oraz podstawy oceny i ochrony drzew. Część terenowa będzie dostępna dla publiczności (m.in. mieszkańców, aktywistów), która dowie się jak oceniać i chronić drzewa, jak odróżniać, czy drzewo trzeba i można chronić, czy np. usunąć, bo może zagrażać.

Po zakończeniu badań ich wyniki będą opracowane przez specjalistów. Opracowanie, ocenę drzew i spotkanie z mieszkańcami przeprowadzi arborysta współpracujący z renomowaną placówką naukową lub organizacjami ekologicznymi, zajmujący się metodami oceny stanu drzew, nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi stan drzew w miastach, mający w tej dziedzinie doświadczenie i rekomendowany przez co najmniej 3 organizacje ekologiczne.

Powstanie raport o stanie drzew parku, zawierający m. in. zalecenia jak je chronić (w formie elektronicznej będzie dostępny dla wszystkich w Internecie, w łatwo dostępnym miejscu). Na podstawie raportu urzędnicy będą mogli lepiej dbać o drzewa, dowiedzą się więcej jak je chronić i pielęgnować. Dzięki pogłębieniu wiedzy mieszkańców i urzędników będzie mniej konfliktów społecznych dotyczących drzew.

Dzięki lepszemu zadbaniu o drzewa w parku da się ocalić wiele cennych drzew. Będzie to służyło także ochronie różnorodności biologicznej, ponieważ okazałe drzewa w parku tworzą niezwykle bogate środowisko dla zwierząt (bezkręgowców, ptaków, nietoperzy itd.). Będzie można zapobiec ewentualnym zagrożeniom związanym z niektórymi drzewami, bo zostaną one zawczasu zabezpieczone poprzez założenie niezbędnych wiązań elastycznych w koronach przebadanych 100 drzew (sugerowane: drzewa przy ścieżkach, chodnikach). Powstanie modelowe rozwiązanie, które można będzie stosować w kolejnych parkach, aby uniknąć sytuacji takich, jak dewastacja za publiczne pieniądze Ogrodu Krasińskich, która miała miejsce kilka lat temu. Tzw. "rewitalizacja" Ogrodu okazała się dramatyczna dla przyrody (liczba gatunków ptaków zmniejszyła się tam o połowę) i wywołała ogromne protesty społeczne. Park Skaryszewski ma szansę tego uniknąć, jeżeli będziemy się o niego troszczyć na podstawie raportów specjalistów, takich jak "Raport o przyrodzie Parku Skaryszewskiego" publikowany na www.stop.eko.org.pl czy raport arborystyczny, który powstanie po zrealizowaniu niniejszego projektu.

Kosztorys realizacji projektu:
I. Badania terenowe (ocena i ekspertyza drzew) wykonane przez specjalistów arborystów będą się odbywały z udziałem zainteresowanych mieszkańców.
Ocena i ekspertyza arborystyczna 100 drzew = 27 500 zł

II. Założenie wiązań w koronach potrzebujących tego drzew wraz z wykonaniem cięć koron, ale wyłącznie w zakresie niezbędnym do poprawnego założenia wiązań oraz kontrola i ewentualna modyfikacja założonych dotychczas na drzewach wiązań (taka kontrola zawsze jest potrzebna co jakiś czas) = 85 000 zł

III. Na podstawie działań w terenie powstanie raport ogólny o stanie drzew w Parku i szczegółowy o poszczególnych przebadanych drzewach (w formie elektronicznej będzie dostępny dla wszystkich w Internecie, w łatwo dostępnym miejscu). Raport ogólny o drzewostanie Parku i szczegółowy, prezentujący przebadane drzewa oraz zalecane dla drzew specjalistyczne zabiegi, mające poprawić ich kondycję i bezpieczeństwo oraz opisujący zastosowane zabiegi, wiązania wraz z określeniem ilości, celu i sposobu ich założenia - ok. 2500 zł.
Pełen raport, ze wszystkimi informacjami zebranymi podczas realizacji niniejszego projektu w formie elektronicznej będzie dostępny dla wszystkich w Internecie, w łatwo dostępnym miejscu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Okazałe drzewa to największe piękno Parku Skaryszewskiego. Tworzą niezwykle bogate środowisko dla zwierząt (bezkręgowców, ptaków, nietoperzy itd.) w dodatku oczyszczają powietrze, chłodzą okolicę i ludzi podczas upałów, nawilżają powietrze - działają jak wielkie, darmowe klimatyzatory. Dzięki nim Park jest tak atrakcyjny dla Warszawiaków,
którzy przyjeżdżają do niego nawet z daleka.

Drzewa wymagają specjalistycznej diagnozy, aby było wiadomo jakich
potrzebują zabiegów aby przedłużyć im życie. Potrzebna jest rzetelna, szczegółowa ocena drzew,
opracowanie i wdrożenie specjalistycznych zaleceń ochronnych, takich jak wiązania elastyczne w koronach drzew.
Arborystom badającym drzewa będą towarzyszyć mieszkańcy, aktywiści miejscy, urzędnicy. Dzięki temu zwiększy się wiedza mieszkańców o tym jak oceniać i chronić drzewa a urzędnicy także będą lepiej wiedzieli jak dbać o nie i będą mieli potrzebne do tego, dokładne wytyczne. Dzięki temu drzewa będą żyły dłużej, będą bezpieczne i będzie mniej konfliktów społecznych. Pomoże w tym także dostępność raportu arborystycznego będącego częścią tego projektu.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu

Kosztorys realizacji projektu:
I. Ocena i ekspertyza arborystyczna 100 drzew = 27 500 zł

II. Założenie wiązań w koronach potrzebujących tego drzew wraz z wykonaniem cięć koron, ale wyłącznie w zakresie niezbędnym do poprawnego założenia wiązań oraz kontrola i ewentualna modyfikacja założonych dotychczas na drzewach wiązań = 85 000 zł

III. Raport ogólny o drzewostanie Parku i szczegółowy, prezentujący przebadane drzewa oraz zalecane dla drzew specjalistyczne zabiegi, mające poprawić ich kondycję i bezpieczeństwo oraz opisujący zastosowane zabiegi, wiązania wraz z określeniem ilości, celu i sposobu ich założenia - ok. 2 500 zł.

Całkowity koszt: 115 000,00zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
115 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany