Szanujmy Naszą Wisłę

1851
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu mickiewp
Współautorzy mgrzeszc
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
386 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 12451 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
13.08.2020 13:22

Projekt został włączony do postępowania przetargowego na realizację usługi pn. "Zaplanowanie i realizacja działań w zakresie ekologii i bezpieczeństwa pn. ‘’Dzielnica Wisła’’. Przetarg został rozstrzygnięty w dn. 18.06.2020 r.

Planowany przebieg realizacji:

4.07 - uruchomiony został Punkt Edukacji Ekologicznej na bulwarze Jana Karskiego, w punkcie oddać można odpady plastikowe oraz papierowe. W Punkcie realizowane są warsztaty ekologiczne. Dodatkowo we współpracy z fundacją Plastikowa Rewolucja w Punkcie udostępnione są maszyny, przy użyciu których osoby odwiedzające Punkt mogą przetworzyć przyniesione przez siebie plastikowe odpady na użyteczne przedmioty. 

26.07 - zorganizowane zostało pierwsze wspólne sprzątanie nabrzeży Wisły. W sprzątaniu mogli wziąć udział wszyscy chętni.

15.08 - rozpoczęcie dwutygodniowej kampanii outdoorowej dotyczącej wpływu pozostawianych odpadów na środowisko.

13.08 - w produkcji są spoty dotyczące różnych aspektów związanych z ekologią, glównie w kontescie pozostawianych odpadów. Planowana publikacja pierwszego spotu na profilu FB Dzielnica Wisła to 21.08.

Wszytkie informacje o działaniach w ramach projektu na profilu FB Dzielnica Wisła.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biuro Marketingu Miasta

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Linia brzegowa Wisły w granicach miasta stołecznego Warszawy.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszary wymagające szczególnej uwagi to okolice plaż miejskich: Romantyczna, Saska, Poniatówka, ZOO/Rusałka, Białołęka.

Dane projektu

Opis projektu
Od kilku lat coraz więcej Warszawiaków, w ciepłe dni, udaje się nad Wisłę, aby odpocząć, zrelaksować się i pooddychać świeżym powietrzem. Odnowione bulwary przyciągają również turystów, którzy chcą posmakować warszawskiego klimatu.
Niestety, niektórzy zapominają o tym, że jest to Nasze wspólne dobro. Codziennie, odwiedzający pozostawiają nawet 6 ton śmieci, z czego 2,5 tony zostaje rozrzuconych w miejscach nie przeznaczonych do tego celu (http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/codziennie-zostawiamy-nad-wisla-6-ton-smieci-czy-bulwary-i,4743103,artgal,t,id,tm.html).
Chcielibyśmy, wzorem środowiskowego ruchu 4Ocean (4ocean.com), zatrzymać trend zostawiania śmieci nad Wisłą. Pracownicy 4Ocean oczyszczają oceany i rzeki z odpadów, następnie sortują je i starają się poddać recyklingowi.
W ramach projektu obywatelskiego chcemy wesprzeć sprzątanie Wisły, a także sortowanie i recykling pozostawionych odpadów.
Projekt obejmie:
- kampanię promocyjno-informacyjną dotyczącą sposobów na ograniczanie liczby plastiku w przestrzeni Wisły np. poprzez stosowanie naczyń wielorazowych lub biodegradowalnych oraz o konieczności właściwego selekcjonowania i wyrzucania tych odpadów, których uniknąć się nie udało. Na podstawie historii jednej plastikowej butelki wyrzuconej nad Wisłą opowiemy o procesie recyclingu – od wyrzucenia odpadu przez proces selekcji i przetwarzania, aż po wytworzenie nowego produktu.
Kampania obejmie działania w przestrzeni miasta oraz w internecie. Opierać się będzie o materiały wideo m.in. wywiady z marketingową dotyczącą ekspertami. W przystępny sposób przybliżać będzie wiedzę dotycząca zasad i zysków płynących z recyclingu.Nad Wisła zorganizowany zostanie również punkt odbioru butelek lub ustawiony butelkomat.
- zorganizowanie trzech warsztatów edukacyjnych składających się z modułów:
* less waste – jak wybierając się nad Wisłę produkować mniej plastikowych odpadów np. czym zastąpić reklamówkę, plastikowy kubek, słomkę, butelkę.
*recykling - jak właściwie selekcjonować odpady wytworzone podczas pobytu nad Wisłą – podczas warsztatów odpowiemy m.in. na pytanie jaka butelka nadaje się do dalszego recyclingu, a jaka nie i dlaczego, zastanowimy się czy jednorazowe opakowania po jedzeniu należy umyć i co się dzieje z odpadami, które trafiają do „zmieszanych”.
* upcykling - jak wykorzystać część odpadów, co można stworzyć ze śmieci.
Rekrutacja do warsztatów odbędzie się za pomocą profilu projektu w mediach społecznościowych. O udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń.
- zorganizowanie 3 zbiórek odpadów - zbieranie i sortowanie części odpadów pozostawionych nad Wisłą,w okresie wakacyjnym (czerwiec, lipiec sierpień) w pięciu punktach (plaża Romantyczna, Saska, Poniatówka, Rusałka, Białołęka) z udziałem mieszkańców-wolontariuszy.
W akcjach sprzątania będą mogły wziąć udział wszystkie chętne osoby.

Ratujmy naszą rzekę, a także Morze Bałtyckie, które jest coraz bardziej zanieczyszczone m. in. przez odpady wpływające do niego razem z naszą piękną Rzeką. Niech Wisła dalej będzie ewenementem przyrodniczym spełniającym wymagania programu Natura 2000, jak i ustaleń Międzynarodowej Konwencji Ramsarskiej (http://dzielnicawisla.um.warszawa.pl/). Niech Nasze Dzieci będą z nas dumne.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zatrzymajmy falę śmieci, która każdego dnia zalewa Wisłę i bulwary Wiślane. Niech Nasza Rzeka uniknie losów amerykańskiego Mississippi czy włoskiego Sarno, które znalazły się wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. Zwiększmy świadomość odpoczywających nad Wisłą.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- 4 miesięczna kampania promocyjno- informacyjna- outdoor, internet, prasa, radio - 350 000 zł
/opracowanie scenariusza kampanii, pozyskanie ekspertów, stworzenie oprawy graficznej, plakaty wielkoformatowe w przestrzeni miasta, prowadzenie profilu na FB, twitterze, Instagramie, prowadzenie biura prasowego, tworzenie materiałów prasowych, konferencja prasowa, tworzenie i publikowanie materiałów wideo w wielu formatach/
- zorganizowanie 3 warsztatów edukacyjnych – 18 000 zł
- zorganizowanie zbierania i sortowania śmieci z udziałem mieszkańców - 9 000 zł
/prowadzenie i edukacja w kwestii selekcji odpadów, worki, rękawiczki, koszulki, ubezpieczenie dla wolontariuszy/
- odbiór selekcjonowanych odpadów z 5 punktów (odbiór przez podmiot, który prowadzi selekcję i recycling odpadów) - 9 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
386 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
- zwiększenie wiedzy użytkowników Wisły na temat konieczności ograniczania zużycia plastiku nad Wisłą,
- zwiększenie wiedzy użytkowników Wisły na temat konieczności selekcjonowania odpadów oraz procesu recyklingu,
- pokrycie się kampanii z innymi kampaniami miejskimi związanymi z selekcją odpadów, chaos komunikacyjny.

Modyfikacje

10.06.2019 23:23
Autor projektu
07.08.2019 12:04
Koordynator w Biurze Marketingu Miasta
04.09.2019 16:12
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dzielnica Wisła. Kłaniamy się.
  JanPiotrowski  11.06.2019 23:39
 • Fajny jest ten projekt, ale czemu ma służyc produkcja tych bransoletek? Przecież nikt ich nie będzie nosił na stałe, więc to kolejny śmieć.
  wandagrudzien  22.06.2019 09:29
  • Szanowna Pani Wando,
   Przede wszystkim bardzo dziekuję za merytoryczny komentarz.
   Rzeczywiście w pierwszej chwili można tak pomyśleć. Ciekawym natomiast jest fakt, że od kiedy kupiłem bransoletkę 4ocean noszę ją praktycznie codziennie. Moi przyjaciele zauważywszy nowy element mojej garderoby po spytaniu mnie o szczegóły, również wsparli 4ocean i dzisiaj noszą bransoletki rozprzestrzeniając dalej wizję ochrony oceanów.
   Polecam wejść na stronę 4ocean.com i poczytać komentarze tych, którzy już zdecydowali się na ten krok. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której osoba po kupnie bransoletki wrzuci ją do Wisły, ale czy wspierając ochronę środowiska zdecyduje się je zaraz niszczyć? Wierzę, że idea ochrony Naszej Rzeki będzie silniejsza.
   Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji.
   Pozdrawiam
   mgrzeszc  02.07.2019 15:13
 • Pomysł świetny i potrzebny, ale myślę, że podział środków w stosunku do działań całkowicie pomylony. 90% funduszy (350tys) pójdzie na ulotki i kampanię informującą, a 10% na rzeczywiste działania. Lepiej te proporcje odwrócić, a do kampanii informującej zaprosić młodzież ze szkół średnich.
  emig_DMK  09.09.2019 09:47
  • Bardzo dziękujemy za komentarz! Słuszna uwaga, ale jak powiedział Mark Twain: Wiele rzeczy małych stało się wielkimi, tylko dzięki odpowiedniej reklamie. Sam koszt warsztatów nie będzie duży jeśli zostaną dobrze zaplanowane, ale to żeby Warszawiacy się o nich dowiedzieli, chcieli na nie przyjść oraz pozostawili w sobie chęć ratowania Naszej Wisły na dłużej, wymaga większej pracy i nakładów.
   Pozdrawiam
   P.S.
   Ulotek nie będziemy produkować bo są nieekologiczne :)
   mgrzeszc  22.09.2019 11:24
 • kilka lat temu piłam kawę w pawilonie restauracyjnym na bulwarach- pawilon wegański; kawę dostałam w plastiku, pytam, czemu nie w filiżance - takie są narzucone zasady przez dzierżawcę, mają być naczynia jednorazowe - może by zacząć stąd?? czyli od miasta i zarządcy bulwarów?
  Syrena100  23.09.2019 12:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany