Pogromcy prawnych mitów

1884
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
42 350 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Osiedle Jazdów – domki fińskie przy ul. Jazdów w Warszawie (np. Dom Kultury Śródmieście - Rotacyjny Dom Kultury przy ul. Jazdów 3/18)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt może zostać zrealizowany w dowolnym MAL na terenie dzielnicy Śródmieście, pozwalającym na pokaz prezentacji i filmu oraz zapewniającym miejsca siedzące dla ok. 30-50 osób. Optymalnie byłoby, gdyby w okolicy był ogródek albo teren zielony, pozwalający na częściową realizację warsztatów w plenerze. Oprócz domków fińskich możliwa lokalizacja to np. Warsztat Warszawski przy Pl. Konstytucji 4.

Dane projektu

Opis projektu
“Pogromcy prawnych mitów” to propozycja serii wykładów i warsztatów praktycznych, które w przystępny i interesujący sposób przybliżą mieszkańcom wybrane zagadnienia prawne i kryminalistyczne. Zajęcia będą dopasowane do różnych grup wiekowych mieszkańców (dorośli, młodzież, dzieci), aby zainteresować jak największe grono odbiorców.

Na spotkaniach zaproszeni eksperci zajmą się dziedzinami znanymi pasjonatom kryminałów, m. in.:
- prawem i postępowaniem karnym,
- prawem i postępowaniem w sprawach o wykroczenia,
- techniką kryminalistyczną,
- psychologią sądową,
- medycyną sądową,
- naukami ścisłymi w służbie organów ścigania: chemią, fizyką, biologią, informatyką śledczą.

Eksperci przedstawią i objaśnią obowiązujące przepisy, opowiedzą o najciekawszych sprawach z Polski i zagranicy, jak również rozprawią się prawnymi mitami funkcjonującymi za sprawą filmów, seriali czy książek o tematyce kryminalnej. Na zajęciach prelegenci wspólnie z uczestnikami dokonają analizy wybranych tekstów kultury popularnej, doniesień prasowych i innych źródeł informacji oraz wyjaśnią, czy prezentowane przez kulturę masową treści są prawdziwe, czy stanowią fikcję. Dzięki temu słuchacze dowiedzą się, jak samodzielnie można to odróżnić.
Oprócz popularyzacji wiedzy na temat prawa, uczestnicy poznają też szczegóły pracy sędziów, prokuratorów, adwokatów, funkcjonowania policji, straży miejskiej oraz innych służb mundurowych oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia, jakie mają jako obywatele.
Spotkania - dzięki różnorodnej i angażującej wszystkie grupy wiekowe formie - mają na celu zwiększenie świadomości prawnej mieszkańców dzielnicy oraz ugruntowanie postaw obywatelskich.

Projekt podsumuje publikacja.

Forma zajęć

Wykłady dla dorosłych i młodzieży będą realizowane w dni robocze w godzinach wieczornych. Ich zakładana forma to konwersatoria, nastawiona na kontakt z uczestnikami, dyskusję i możliwość zadawania pytań. Każdorazowo byłyby one oparte o prezentację multimedialną oraz wzbogacone o formę praktyczną, szkoleniową, np. poprzez samodzielne rozwiązywanie zadań czy pracę w grupach.

Drugim z elementów projektu będą warsztaty kryminalistyczne, dla dwóch różnych grup wiekowych: dzieci i młodzieży szkolnej oraz uczestników dorosłych. Pokazane zostaną podstawowe elementy techniki i taktyki kryminalistycznej, spotykane w kryminalnych serialach typu “CSI” (np. sposoby przeprowadzania oględzin miejsca kradzieży z włamaniem, metody zbierania odcisków palców czy śladów obuwia) Dodatkowo uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda przesłuchanie świadków czy podejrzanych. Następnie zaś będą mieli okazję w praktyce przekonać się, na czym polega praca policji na miejscu zdarzenia - wcielą się w rolę detektywów wyposażonych w profesjonalną walizkę kryminalistyczną. Warsztaty potrwają ok. 3 godzin i będą one organizowane w okresie wakacyjnym, by ułatwić ich dostępność dla osób zainteresowanych i dać możliwość zorganizowania ich częściowo na zewnątrz budynku.

Osobno przewidziano warsztaty dla dzieci, w których najmłodsi mieszkańcy dzielnicy wcielą się w rolę “małych detektywów” i z pomocą prowadzących rozwiążą detektywistyczną zagadkę.

Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany pokaz filmowy o tematyce prawno-kryminalnej wraz z dyskusją, podczas której widzowie - pod okiem prowadzących - ocenią pracę organów wymiaru sprawiedliwości i wyłapią ewentualne błędy czy nieścisłości scenariuszowe. Dzięki temu sami w przyszłości będą potrafili krytycznym okiem spojrzeć na seriale czy wiadomości z mediów.

Prowadzącymi wykłady i warsztaty byliby prawnicy - osoby pracujące na co dzień w kancelariach prawniczych, organach ścigania i wymiarze sprawiedliwości, mające doświadczenie w prowadzeniu działań edukacyjnych z zakresu prawa i kryminalistyki.

Czas trwania projektu

Zajęcia będą trwały przez cały rok, z intensywnością 1 spotkania w miesiącu (łącznie 12 wykładów), a dodatkowo zorganizowane zostałyby jedne warsztaty kryminalistyczne dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Wstęp na wykłady byłby otwarty (każdorazowo ok. 30-50 osób), na warsztaty (każdorazowo ok. 20 osób) obowiązywałyby zapisy, by zachować ich praktyczny wymiar.

Zapisy na zajęcia

Zapisy na warsztaty prowadzić będzie drogą telefoniczną, mailową lub elektroniczną koordynator projektu, ustalając z wyprzedzeniem termin poszczególnych zajęć oraz publikując informację o dniu uruchomienia zapisów, by móc zapewnić wszystkim równe szanse udziału. Oprócz listy podstawowej będzie także lista rezerwowa, z której osoby będą miały pierwszeństwo udziału w kolejnym wydarzeniu.

Projekt może być kontynuowany w kolejnych latach.

Kosztorys realizacji projektu:

Wynagrodzenia prelegentów - wykłady - 12 x 2000 zł - 24000 zł
Wynagrodzenia prelegentów - warsztaty - 2 x 2000 zł - 4000 zł
Wynagrodzenia prelegentów - pokaz filmu wraz z dyskusją - 1 x 2000 zł
Poczęstunek dla uczestników zajęć - 15 x 150 zł - 2250 zł
Materiały wykładowe i warsztatowe - 14 x 250 zł = 2800 zł
Promocja projektu - 1800 zł
Licencja na film - 500 zł
Koordynacja cyklu zajęć - 5000 zł
Uzasadnienie realizacji projektu
Cykl wpłynie na zmianę postawy społecznej i zwiększenie świadomości na temat prawa i nauk sądowych, a także zwiększy wiedzę uczestników na temat metod działania wymiaru sprawiedliwości. W przypadku najmłodszych uczestników oraz młodzieży, może zainspirować do zainteresowania się ścieżką kariery w prawie lub naukach sądowych. Uczestnicy zdobędą wiedzę, która ułatwi im działanie w przypadku wizyty w sądzie czy szeroko rozumianych kontaktów z prawem. Dowiedzą się również, gdzie szukać informacji z zakresu prawa, jak je wykorzystywać oraz jak weryfikować przekaz płynący z mediów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wynagrodzenia prelegentów - wykłady 12 x 2000 zł = 24000,00 zł
wynagrodzenia prelegentów - warsztaty 2 x 2000 zł = 4000,00 zł
wynagrodzenia prelegentów - pokaz filmu wraz z dyskusją 1x 2000,00 zł
poczęstunek dla uczestników spotkań 15 x 150 zł = 2250,00 zł
materiały wykładowe i warsztatowe 14 x 250 zł = 2800,00 zł
promocja projektu -1800 zł
licencja na film 500 zł
koordynacja cyklu zajęć - 5000,00 zł
razem 42 350,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
42 350,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

27.08.2019 15:16
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany