Pogromcy prawnych mitów

1936
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
42 350 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wolskie Centrum Kultury, Ul. Działdowska 6, 01-184 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt może zostać zrealizowany w dowolnym MAL na terenie dzielnicy Wola, przy założeniu, że pozwala na wyświetlenie prezentacji i filmu oraz miejsca siedzące dla ok. 30-50 osób. Optymalnie byłoby, gdyby okolicę stanowił teren zielony lub ogródek, dla zrealizowania części zajęć warsztatowych w plenerze. Inne możliwe miejsce to np. Klub Sąsiedzki przy ul. Młynarskiej 35a lub Wolskie Centrum Kultury przy ul. Działdowska 6
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
“Pogromcy prawnych mitów” to propozycja serii wykładów i warsztatów praktycznych, które w przystępny i interesujący sposób przybliżą mieszkańcom wybrane zagadnienia prawne i kryminalistyczne. Zajęcia będą dopasowane do różnych grup wiekowych mieszkańców (dorośli, młodzież, dzieci), aby zainteresować jak największe grono odbiorców.

Na spotkaniach zaproszeni eksperci zajmą się dziedzinami znanymi pasjonatom kryminałów, m. in.:
- prawem i postępowaniem karnym,
- prawem i postępowaniem w sprawach o wykroczenia,
- techniką kryminalistyczną,
- psychologią sądową,
- medycyną sądową,
- naukami ścisłymi w służbie organów ścigania: chemią, fizyką, biologią, informatyką śledczą.

Eksperci przedstawią i objaśnią obowiązujące przepisy, opowiedzą o najciekawszych sprawach z Polski i zagranicy, jak również rozprawią się prawnymi mitami funkcjonującymi za sprawą filmów, seriali czy książek o tematyce kryminalnej. Na zajęciach prelegenci wspólnie z uczestnikami dokonają analizy wybranych tekstów kultury popularnej, doniesień prasowych i innych źródeł informacji oraz wyjaśnią, czy prezentowane przez kulturę masową treści są prawdziwe, czy stanowią fikcję. Dzięki temu słuchacze dowiedzą się, jak samodzielnie można to odróżnić. Ze względu na tematykę wykładów, część z nich będzie miała ograniczenia wiekowe dla uczestników.

Oprócz popularyzacji wiedzy na temat prawa, uczestnicy poznają też szczegóły pracy sędziów, prokuratorów, adwokatów, funkcjonowania policji, straży miejskiej oraz innych służb mundurowych oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia, jakie mają jako obywatele.
Spotkania - dzięki różnorodnej i angażującej wszystkie grupy wiekowe formie - mają na celu zwiększenie świadomości prawnej mieszkańców dzielnicy oraz ugruntowanie postaw obywatelskich.

Forma zajęć

Wykłady dla dorosłych i młodzieży będą realizowane w dni robocze w godzinach wieczornych. Ich zakładana forma to konwersatoria, nastawiona na kontakt z uczestnikami, dyskusję i możliwość zadawania pytań. Każdorazowo byłyby one oparte o prezentację multimedialną oraz wzbogacone o formę praktyczną, szkoleniową, np. poprzez samodzielne rozwiązywanie zadań czy pracę w grupach. Czas trwania wykładów 3-4 godziny.

Drugim z elementów projektu będą warsztaty kryminalistyczne, dla dwóch różnych grup wiekowych: dzieci (czas trwania do 3 godzin),młodzieży szkolnej oraz uczestników dorosłych (czas trwania do 4-6 godzin). Pokazane zostaną podstawowe elementy techniki i taktyki kryminalistycznej, spotykane w kryminalnych serialach typu “CSI” (np. sposoby przeprowadzania oględzin miejsca kradzieży z włamaniem, metody zbierania odcisków palców czy śladów obuwia) Dodatkowo uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda przesłuchanie świadków czy podejrzanych. Następnie zaś będą mieli okazję w praktyce przekonać się, na czym polega praca policji na miejscu zdarzenia - wcielą się w rolę detektywów wyposażonych w profesjonalną walizkę kryminalistyczną. Warsztaty potrwają ok. 3 godzin i będą one organizowane w okresie wakacyjnym, by ułatwić ich dostępność dla osób zainteresowanych i dać możliwość zorganizowania ich częściowo na zewnątrz budynku.

Osobno przewidziano warsztaty dla dzieci, w których najmłodsi mieszkańcy dzielnicy wcielą się w rolę “małych detektywów” i z pomocą prowadzących rozwiążą detektywistyczną zagadkę.

Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany pokaz filmowy o tematyce prawno-kryminalnej wraz z dyskusją, podczas której widzowie - pod okiem prowadzących - ocenią pracę organów wymiaru sprawiedliwości i wyłapią ewentualne błędy czy nieścisłości scenariuszowe. Dzięki temu sami w przyszłości będą potrafili krytycznym okiem spojrzeć na seriale czy wiadomości z mediów.

Prowadzącymi wykłady i warsztaty byliby prawnicy - osoby pracujące na co dzień w kancelariach prawniczych, organach ścigania i wymiarze sprawiedliwości, mające doświadczenie w prowadzeniu działań edukacyjnych z zakresu prawa i kryminalistyki.

Czas trwania projektu

Zajęcia będą trwały przez cały rok, łącznie 12 wykładów, a dodatkowo zorganizowane zostałyby jedne warsztaty kryminalistyczne dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Wstęp na wykłady byłby otwarty (każdorazowo ok. 30-50 osób), na warsztaty (każdorazowo ok. 20 osób) obowiązywałyby zapisy, by zachować ich praktyczny wymiar.

Promocja projektu:
promocja projektu – m.in. opracowanie i wydrukowanie plakatów (do powieszenia m.in. w miejscu realizacji zadania), grafiki na potrzeby mediów społecznościowych, płatne reklamy na Facebooku, wedle potrzeb zaprojektowanie i wydrukowanie zaświadczeń o udziale w zajęciach.

Zapisy na zajęcia

Zapisy na warsztaty prowadzić będzie drogą telefoniczną, mailową lub elektroniczną koordynator projektu, ustalając z wyprzedzeniem termin poszczególnych zajęć oraz publikując informację o dniu uruchomienia zapisów, by móc zapewnić wszystkim równe szanse udziału. Oprócz listy podstawowej będzie także lista rezerwowa, z której osoby będą miały pierwszeństwo udziału w kolejnym wydarzeniu.

Projekt może być kontynuowany w kolejnych latach.
Uzasadnienie realizacji projektu
Cykl wpłynie na zmianę postawy społecznej i zwiększenie świadomości na temat prawa i nauk sądowych, a także zwiększy wiedzę uczestników na temat metod działania wymiaru sprawiedliwości. W przypadku najmłodszych uczestników oraz młodzieży, może zainspirować do zainteresowania się ścieżką kariery w prawie lub naukach sądowych. Uczestnicy zdobędą wiedzę, która ułatwi im działanie w przypadku wizyty w sądzie czy szeroko rozumianych kontaktów z prawem. Dowiedzą się również, gdzie szukać informacji z zakresu prawa, jak je wykorzystywać oraz jak weryfikować przekaz płynący z mediów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynagrodzenia prelegentów - wykłady - 12 x 2000 zł - 24000 zł
Wynagrodzenia prelegentów - warsztaty - 2 x 2000 zł - 4000 zł
Wynagrodzenia prelegentów - pokaz filmu wraz z dyskusją - 1 x 2000 zł
Poczęstunek dla uczestników zajęć - 15 x 150 zł - 2250 zł
Materiały wykładowe i warsztatowe - 14 x 250 zł = 2800 zł
Promocja projektu - 1800 zł
Licencja na film - 500 zł
Koordynacja cyklu zajęć i księgowość - 5000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
42 350,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

08.08.2019 17:49
Koordynator w Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Fascynujące. Aczkolwiek bardziej przydatne by były warsztaty z tego jak sobie poradzić z nieczuciwymi najemcami i jak nie dać się im wykopać w koszty.
    Mieszkaniec16328  23.06.2019 08:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany