Otwarty Uniwersytet Jazdów - działania z zakresu edukacji kulturalnej i sztuki

2027
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
390 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • społeczeństwo obywatelskie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1005 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
09.03.2021 10:27

styczeń-marzec - działania przygotowawacze do naboru wniosków na rezydencje              

marzec - maj - przeprowadzenie naboru i wybór rezydentów               

czerwiec - lipiec - przygotowywanie umów, porozumień, inne kwestie formalne i przygotowanie promocji                 II połowa lipca - start niektórych rezydencji na Osiedlu Jazdów. (aktualne wydarzenia finansowane z BO mozna śledzić na stronie https://dks.art.pl/pl/projekty/otwartyuniwersytetjazdow)

do końca grudnia – rozliczenie dotacji

Jednostka odpowiadająca za realizację: Dom Kultury Śródmieście

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Osiedle Jazdów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pomysły realizowane ze środków “Otwartego Uniwersytetu Jazdów” będą realizowane na Jazdowie, tzn. w przestrzeni: Osiedla Jazdów - w Domkach Fińskich i przestrzeniach między Domkami, Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie, Parku Jazdów, Parku Ujazdowskiego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
“Otwarty Uniwersytet Jazdów – działania z zakresu edukacji kulturalnej i sztuki”, to kolejna edycja projektu bazującego na doświadczeniach dobrej współpracy Domu Kultury Śródmieście z Partnerstwem Otwarty Jazdów. Tegoroczna edycja projektu zakłada realizację dwudziestu rezydencji przez Dom Kultury Śródmieście oraz organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i osoby fizyczne.

Projekty są zgłaszane i wybierane do realizacji przy współudziale mieszkańców Warszawy w drodze dyskusji w ramach społecznej Rady Otwartego Uniwersytetu Jazdów. Projekt zakłada prowadzenie działań z zakresu edukacji kulturalnej i sztuki w przestrzeni Jazdowa, realizowanych przez Dom Kultury Śródmieście we współpracy z organizacjami - gospodarzami domków na Osiedlu. Zgłaszane projekty muszą być darmowe i ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy.

Środki przeznaczone będą na rezydencje artystyczne i badawcze dla organizacji, grup nieformalnych, studentów, artystów i aktywistów, którzy poszukują środków na rozwój swojego warsztatu, prowadzą projekty badawcze lub edukacyjne i chcą dzielić się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem z mieszkańcami Warszawy. Szczególnie wartościowe będą rezydencje wchodzące w interakcję z przestrzenią Osiedla Jazdów, jego mieszkańcami oraz odwiedzającymi Osiedle mieszkańcami Śródmieścia i Warszawy. Rezydencje powinny zakończyć się prezentacją “dzieła” wynikającego z pracy w przestrzeni Osiedla.

Odbędzie się jeden nabór (na wiosnę) na rezydencje realizowane wiosną, latem i jesienią 2020 roku.

Kosztorys realizacji projektu
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
I) 200 tys. zł (20 X 10 000 zł) - pula środków na realizację rezydencji z zakresu edukacji kulturalnej i sztuki
II) 100 tys. zł - zatrudnienie dwóch koordynatorów (w wymiarze połowy etatu) do obsługi projektu
III) 30 tys. zł - administracji i obsługi projektów Domu Kultury Śródmieście (obsługa techniczno-księgowa, obsługa graficzna, zezwolenia, prawa autorskie, sprzątanie terenu, ochrona wydarzeń, materiały techniczne i higieniczne, promocja, wynajem sceny, sprzętu
IV) 60 tys. zł (20 rezydencji X 3 tys. zł) na współorganizację rezydencji przez organizacje gospodarzy - udział w kosztach utrzymania domków, w których realizowane będą projekty i obsługa organizacyjna rezydentów
Środki niewykorzystane w poz. II-III) zasilą pulę środków pozycji I)
Uzasadnienie realizacji projektu
Przez ostatnie lata nieprzerwanie zgłaszały się na Osiedle Jazdów osoby, organizacje i grupy nieformalne pragnące realizować swoje działania edukacyjne w postaci warsztatów, spotkań, czy wykładów. Otwarty Uniwersytet Jazdów stał się więc naturalną odpowiedzią na już istniejące zapotrzebowanie.

Formuła “Otwartego Uniwersytetu Jazdów” jest ciekawa i prosta w realizacji. Jasne zasady, społeczne decydowanie i szeroki wachlarz podmiotów, które dzięki projektowi mogą realizować swoje pomysły spowodowały, że w I edycji zostało zgłoszonych aż 177 projektów z których społeczna Rada Otwartego Uniwersytetu przekazała do realizacji przez Dom Kultury Śródmieście 29.

Dzięki Otwartemu Uniwersytetowi realizowane są aktualnie projekty, które pozwalają twórcom i aktywnym warszawiakom inspirować innych mieszkańców i dzielić się z nimi swoimi pasjami i zaangażowaniem. W tym roku na Osiedlu, dzięki Otwartemu Uniwersytetowi można przeprowadzić akustyczne badania terenowe, nauczyć się więcej o zmianach klimatu, wyplatać wianki, budować park naukowy, czy słuchać koncertów roślin! To wszystko za darmo dla wszystkich mieszkańców Warszawy w jej zielonym, drewnianym sercu.

Korzystając z doświadczeń z obecnej edycji, w przyszłym roku chcemy zwiększyć pulę środków dostępnych na pojedynczy projekt i skupić się na rezydencjach - tak aby odbywały się wartościowe i dłuższe projekty budujące bliższe relacje z miejscem i umożliwiające angażowanie większej ilości odbiorców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
pula środków na realizację rezydencji z zakresu edukacji kulturalnej i sztuki 200 000,00 zł
zatrudnienie 2 koordynatorów do obsługi projektu - 100 000,00 zł
administracja i obsługa projektów 30 000,00 zł
współorganizacja rezydencji przez organizacje gospodarzy - udział w kosztach utrzymania domków, w których będą realizowane projekty i obsługa organizacyjna rezydentów 60 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
390 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

21.06.2019 11:52
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
21.06.2019 11:52
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
24.06.2019 12:52
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
26.06.2019 09:14
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
27.08.2019 15:27
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Jestem bardzo zadowolony z tego pomysłu popieram całym sercem
    Mieszkaniec18465  13.08.2019 20:28
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany