Chronimy ptaki śpiewające i nietoperze w lasach Białołęki - zawieszenie skrzynek lęgowych oraz budek dla nietoperzy

2100
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
65 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1831 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.12.2020 14:38

Wykonano inwentaryzacje ornoitologiczne oraz chiropterologiczne. Na ich podstawie sporządzono mapy z lokalizacjami budek do zawieszenia i oczyszczenia. Podpisano umowy z wykonawcami prac, termin realizacji montażu budek - do 30.11.2020r.

Wykonano montaż nowych budek oraz przeglądy i naprawy istniejących budek.

Zadanie zostalo zrealizowane.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Lasy Miejskie - Warszawa

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lasy komunalne o młodym i średniowiekowym, najwyżej kilkudziesięcioletnim, drzewostanie, położone w Dzielnicy Białołęka i administrowane przez "Lasy Miejskie Warszawa", np. położone w Dąbrówce Szlacheckiej (okolica ul. Czajki), Choszczówce i w Białołęce Dworskiej (okolice ulic Insurekcji i Wałuszewskiej).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt przewiduje zakup (w trzecim lub czwartym kwartale 2020r.) i zawieszenie na drzewach w lasach komunalnych Dzielnicy Białołęka - o młodym i średniowiekowym drzewostanie, głównie sosnowym - 300 drewnianych skrzynek dla ptaków różnych typów: 220 sztuk typu "A" - o średnicy otworu wlotowego 3,5 cm - dla sikor (np. bogatki i modraszki), muchołówki żałobnej i mazurka, 65 sztuk typu "B" - o średnicy otworu 4,8 cm - głównie dla szpaka, lecz także dla pleszki, 10 - typu "D" - o średnicy 8,5 cm - dla kawek, są one także zajmowane przez wiewiórki i 5 sztuk skrzynek - dla puszczyka - o średnicy otworu 15 cm. Przewiduje się również założenie 30 sztuk skrzynek dla nietoperzy. Skrzynki typu "A" i "B" powinny być zaopatrzone w tzw. "klocki" otaczające otwór wlotowy, pierścień z blachy wokół tego otworu (dotyczy wyłącznie skrzynek typu "A") oraz posiadać daszek z okapami bocznymi, obity od zewnątrz blachą ocynkowaną (dotyczy wszystkich typów skrzynek dla ptaków ). Listwy zawieszające skrzynki oraz ich daszki powinny być także impregnowane preparatem przeciwko wilgoci, posiadającym atest ekologiczny. Typ (lub typy) budek (także drewnianych) dla nietoperzy zostaną szczegółowo wskazane w opinii przez chiropterologa. Natomiast szczegółowy sposób rozmieszczenia w lasach białołęckich poszczególnych typów skrzynek lęgowych dla ptaków zostanie podany w przewidzianej także w projekcie opinii ornitologa - specjalisty w zakresie stosowania skrzynek w lasach. Także czynność zawieszenia wszystkich skrzynek (zarówno dla ptaków, jak i dla nietoperzy) będzie się odbywać pod kontrolą doświadczonego ornitologa i chiropterologa. Ptaki i nietoperze, które zajmą zawieszone skrzynki - będzie można bez trudu obserwować z ziemi - z miejsc ogólnodostępnych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Doświadczenia nad zastosowaniem skrzynek lęgowych dla ptaków i nietoperzy w lasach, w szczególności sosnowych, o młodym i średniowiekowym drzewostanie, zebrane także z lasów miejskich wskazują jednoznacznie, że skrzynki te są chętnie i masowo zajmowane przez około 10 gatunków ptaków, zazwyczaj budujących gniazda w dziuplach drzew, których liczba w wielu lasach warszawskich, także na Białołęce, jest wciąż niedostateczna. To samo dotyczy kilku spotykanych w Warszawie gatunków nietoperzy, dla których brak odpowiednich ukryć w drzewostanach o przewadze sosny limituje ich występowanie w tym środowisku. Prawie wszystkie gatunki ptaków (i wszystkie nietoperze) zajmujące postulowane do realizacji skrzynki są całkowicie owadożerne - tym samym ograniczają one nadmierne występowanie wielu szkodników owadzich drzew leśnych, co poprawia zdrowotność drzewostanu. Natomiast puszczyk tępi duże ilości szkodliwych gryzoni - w tym szczurów i nornic. Ponadto, jak wynika to z tytułu niniejszego projektu - większość ptaków zajmujących skrzynki charakteryzuje się w porze lęgowej miłym dla ludzi i z daleka słyszalnym śpiewem, który od wczesnej wiosny do lata umila nam pobyt i odpoczynek w lasach. Projekt spełnia warunek ogólnej dostępności - gdyż zazwyczaj mało płochliwe ptaki można łatwo obserwować z ziemi przy ich skrzynkach na terenach udostępnionych dla wstępu publiczności warszawskich lasów miejskich, w szczególności - położonych w Dzielnicy Białołęka.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- budka dla nietoperzy 1 szt - 60 zł, 30 szt x 60 zł = 1 800zl
- budka typu A - 1 szt - 60 zł - 220 x 60 zł = 13 200zł
- budka typu B - 1 szt - 60zł, 65 szt x 60 zł = 3 900zl
- budka typu D 1 szt - 70 zł , 10 szt x 70 zł = 700zl
- budka dla puszczyka 1 szt. - 100 zł, 5 szt x 100 zł = 500zl
- opinia ornitologa nt.sposobu rozmieszczenia budek dla ptaków sporządzona dla lasów Białołęki poprzedzona inwentaryzacją ornitologiczną badanego terenu dzielnicy - 20 000 zł
- opinia chiropterologa nt. budek dla nietoperzy sporządzona dla lasów Białołęki poprzedzona inwentaryzacją chiropterologiczną badanego terenu dzielnicy - 20 000zł
- nadzór nad zawieszaniem 330 szt budek - 5 000zł
Łącznie: 65 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
65 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

05.08.2019 19:02
Koordynator w Lasach Miejskich
27.08.2019 14:20
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany