„Chronimy wiewiórki i kawki w zieleni miejskiej Białołęki – instalacja skrzynek dla tych zwierząt”

2109
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
17 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1716 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
31.08.2020 15:50

Kwiecień - wyłonienie wykonawcy na podstawie zapytanie ofertowego.

Wysłaliśmy zapytanie ofertowe na „Opracowanie opinii ornitologicznej, dostarczenie 50 szt. skrzynek lęgowych typu D oraz zawieszenie ich na drzewach na terenach wskazanych przez Zamawiającego zgodnie ze wskazaniami zawartymi w opinii w ramach projektu realizowanego z budżetu obywatelskiego „Chronimy wiewiórki i kawki w zieleni miejskiej Białołęki”. Skrzynki lęgowe zawisły  na terenie 6 placówek oświatowych w dzielnicy oraz w na terenie placu zabaw przy ul. Myśliborskiej i w Parku Syrenki na Długorzecznej.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Dzielnica Białołęka / Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zadrzewienia wokół szkół i miejskich przedszkoli na Białołęce, parki tej Dzielnicy oraz – być może – zieleń przy mało uczęszczanych drogach. Szczegółowa lokalizacja zawieszenia skrzynek zostanie wskazana przez specjalistę w postaci opinii – zoologa/ornitologa i będzie stanowiła jedynie wytyczne nie będzie wiążąca, następnie zaś uzgodniona z administratorami poszczególnych terenów zieleni komunalnej w Dzielnicy Białołęka.

Dane projektu

Opis projektu
Projekt służy stworzeniu dogodnych i trwałych siedlisk dla osiedlenia się wiewiórek oraz kawek – wśród drzewostanów, gdzie zwierzęta te jeszcze nie występują w Dzielnicy lub są tu bardzo rzadkie. Zakłada zakup i zawieszenie 50 sztuk skrzynek lęgowych typu „D” – zajmowanych w mieście przede wszystkim przez kawki i wiewiórki, rzadziej przez inne ptaki (np. szpaka) lub ssaki. Skrzynki te powinny być konstrukcji drewnianej – z heblowanych obustronnie desek, szczelnie zbite. Najważniejszymi wymiarami, obowiązującymi dla skrzynek typu „D”– są: ich głębokość – czyli odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do podłogi, mierzona wewnątrz budki (minimum 27 cm), średnica otworu wlotowego w ściance przedniej (zbudowanej z dwóch desek) – 85 mm, wymiary wewnętrzne dna (podłogi) – 17 x 17 cm. Skrzynka powinna się otwierać (w celu jej oczyszczenia i konserwacji przed każdym sezonem lęgowym), jak również – być od zewnątrz 2-krotnie pomalowana farbą odporną na zmienne warunki atmosferyczne, posiadającą atest ekologiczny. Daszek skrzynki ma wystawać ponad obrys skrzynki tworząc dwa okapy boczne i okap przedni i ma być obity od zewnątrz blachą ocynkowaną, jeśli jednak obicie wspomnianą blachą daszka wpłynie na ewentualny brak ofert lub znacząco wpłynie na cenę jednostkową budki zamawiający będzie mógł zakupić skrzynki bez ocynkowanego daszka. Daszek skrzynki najbardziej narażony na wilgoć – powinien być zaimpregnowany środkiem wodo-odpornym. Skrzynki zostaną rozwieszone na drzewach, na wysokości 6-7 metrów nad ziemią – za pomocą drewnianej listwy, przybitej obustronnie do tyłu budki w osi pionowej. Listwa ta, ze względu na jej znaczenie dla bezpiecznego (trwałego) umieszczenia skrzynki na głównym pniu drzewa – powinna posiadać szerokość co najmniej 8 cm, grubość 2,5-3 cm. Występy górne i dolne takiej listwy (w górę oraz w dół od skrzynki) powinny liczyć około 15 cm każdy. Ponadto listwę należy także zaimpregnować środkiem przeciwko wilgoci. Skrzynki lęgowe mają być przytwierdzone do drzewa gwoździami aluminiowymi lub miedzianymi, zgodnie ze sztuką montażu skrzynek lęgowych (dwa gwoździe na górze i dwa na dole z czego jeden gwóźdź na dole i na górze pozostaje się nie dobity) .
Uzasadnienie realizacji projektu
Na terenie Dzielnicy Białołęka mało jest starych, dziuplastych drzew, w których mogły by założyć gniazda i wychować bezpiecznie młode gatunki zwierząt – którym projekt ten jest dedykowany – kawki i wiewiórki. Ponadto instalacja skrzynek typu „D”, dotychczas nie stosowanych w zieleni miejskiej tej Dzielnicy – pozwoli na stopniowe przeniesienie się kawek, zajmujących szczeliny i otwory wentylacyjne w budynkach – co stwarza niekiedy pewne uciążliwości dla ludzi – do parków i zieleni miejskiej, gdzie ich obecność, w niedużej liczbie, nie będzie nikomu przeszkadzać. Natomiast wiewiórki, które także chętnie zasiedlają skrzynki omawianego typu – są zawsze mile spostrzegane przez publiczność. Dzięki temu ssaki te nie są płochliwe, czasami wręcz oswajają się – co znacznie ułatwia ich obserwacje z miejsc ogólno dostępnych. Rozmieszczenie znacznej części spośród planowanych 50 skrzynek w pobliżu placówek szkolnych i przedszkoli – pozwoli także na przeprowadzenie ciekawych, terenowych, lekcji biologii. W ich trakcie dzieci i młodzież będą mogły dowiedzieć się od swoich nauczycieli o zwyczajach omawianych zwierząt i je „na żywo” obserwować.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt zakupu skrzynek lęgowych ok 5000,00 brutto
Koszt powieszenia 50 skrzynek lęgowych ok 6166,00 brutto
Koszt opinii ornitologicznej ok 3000,00
Koszt wzrostu ewentualnych cen 20%
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
17 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

11.06.2019 14:11
Koordynator w dzielnicy Białołęka
08.08.2019 13:23
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo potrzebny projekt. Popieram jak najbardziej. Ptaków w naszym sąsiedztwie jest coraz mniej a to przecież nasi sprzymierzeńcy w walce z uciążliwymi dla nas owadami.
    Mieszkaniec3280  10.07.2019 19:52
  • Dobry pomysł.
    Mieszkaniec11622  06.08.2019 10:44
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany