Chronimy ptaki i wiewiórki w parkach i zieleńcach Mokotowa - konserwacja i zawieszenie nowych skrzynek lęgowych

2156
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
70 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 3141 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.05.2021 14:13

Ze względu na niewykonanie przez dotychczasowego wykonawcę prac będących przedmiotem zamówienia musieliśmy rozwiązać umowę. We wrześniu 2020 r. na stronie pojawiło się ogłoszenie jednak nie otrzymaliśmy żadnych ofert.

W roku 2020 zawieszono skrzynki lęgowe w wybranych parkach (znaleziono wykonawcę na część projektu - odbiór miał miejsce 21 grudnia 2020 r.).

Na początku br. został wyłoniony nowy wykonawca. Projekt został częściowo wykonany (wyczyszczono budki). W kwietniu rozwiązano umowę z wykonawcą m.in. ze względu na nieprawidłowo wykonaną inwentaryzację gatunków zamieszkujących budki. Do końca czerwca planowane jest wyłonienie kolejnego wykonawcy, który wyczyści budki jesienią i określi ich skład gatunkowy.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wszystkie parki, skwery i inne zadrzewienia komunalne całego Mokotowa.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park Dolina Służewska,Park przy Stawie Służewskim ( w pobliżu pętli tramwajowej na Wyścigach), Park Arkadia (Górna i Dolna), Parki im. Gen. Orlicz Dreszera, Park Sielecki, Park Morskie OKO (Promenada), Park przy ul. Dworkowej i Słonecznej, Park Szczubełka, Park. Cm. Żołnierzy Radzieckich, Skwer im. Słonimskiego przy ul. Narbutta, Skwer im. Grupy AK Ganat, skwer przy pomniku Matejki, skwer przy ul. Puławskiej i J.P Woronicza, zadrzewienia przy Fosie Bernardyńska Woda i w pobliżu Fosy Morszyńskiej, rezerwa przyrody Jez. Czerniakowskie, I Ogród Jordanowski (ul. Odyńca 6), II Ogród Jordanowski (ul.Bytnara "Rudego" 15A), zadrzewienia przy X LO im Królowej Jadwigi (ul. Woronicza 8) oraz przy XLIX LO im. Goethego (ul. J.Curie 14), a także wokół dwóch przedszkoli - nr 189 ("Na Wierzbnie") - przy ul. Lenartowicza 27 i nr 14 ("Czterolistna Koniczynka") - przy ul. Goszczyńskiego 17A.

Dane projektu

Opis projektu
Projekt służy zwiększeniu atrakcyjności przyrodniczej parków i skwerów Mokotowa - poprzez ochronę paków, ważnej części miejskiej przyrody. Polega na konserwacji wszystkich (około 1200 sztuk) skrzynek lęgowych zawieszonych w przeszłości w parkach i skwerach tej dzielnicy, a także zawieszeniu 180 nowych skrzynek - głównie w zastępstwie za całkowicie zużyte. Zapewni to liczne, bezpieczne miejsca gniazdowania szpakom, sikorom, kawkom, puszczykowi i mazurkom, jak również kaczkom - w tym egzotycznej mandarynce. Specjalny typ budki, nie stosowany dotychczas w zieleni Mokotowa - został przewidziany dla wiewiórek. W projekcie przewidziano:
1. 2- krotne (od stycznia do końca lutego oraz od połowy października do połowy grudnia 2020r.) oczyszczenie 1200 skrzynek lęgowych, poprzez usunięcie z nich starych gniazd. Ponadto przy pierwszym przeglądzie (I lub II 2020r.) daszki tych skrzynek zostaną zabezpieczone ocynkowana blachą - co zdecydowanie przedłuży ich trwałość,
2. Zawieszenie w drugiej połowie 2020r. 180 sztuk nowych skrzynek : 50 - typu "A" (dla sikor i mazurków), 90 sztuk - typu "B" (dla szpaków), 20 sztuk (dla wiewiórek), 10 - typu "komin" (dla kaczek krzyżówek) oraz 10 - typu "D" (dla kawek) - w zamian za skrzynki zużyte, nie nadające się do dalszej eksploatacji. Nowe skrzynki, z heblowanych obustronnie desek, będą zbite szczelnie i zaopatrzone w tzw. "klocki", pierścienie z blachy przy otworze wlotowym (dotyczy typów "A" i "B"), a także posiadać daszek zabezpieczony ocynkowaną blachą (wszystkie) i listwę zawieszającą, impregnowaną środkiem przeciwko wilgoci, posiadającym atest ekologiczny.
3. Sporządzenie sprawozdania z przeprowadzonych działań - w szczególności opisującego zajęcie na lęgi skontrolowanych 2-kronie skrzynek przez poszczególne gatunki ptaków i wiewiórki, wraz z wnioskami na przyszłość.
Projekt spełnia warunek ogólnodostępności - gdyż ptaki i wiewiórki są łatwe dla obserwacji przy skrzynkach z miejsc ogólnodostepnych, w ciągu całego dnia świetlnego. Ponadto gatunki zajmujące skrzynki lęgowe od początku marca aż do jesieni - charakteryzują się lubianym przez nas śpiewem, który słychać nawet z dalszych odległości.
Uzasadnienie realizacji projektu
Usunięcie starych gniazd ze skrzynek i przedłużenie ich trwałości poprzez dodatkowe zabezpieczenie najmniej trwałego ich elementu - daszka - przedłuży znacząco żywotność tych masowo wykorzystywanych przez ptaki na Mokotowie miejsc lęgowych oraz podniesie bezpieczeństwo wyprowadzanych w nich lęgów. Ptaki w większości nie zajmują skrzynek uszkodzonych (np. z pękniętym daszkiem), jak również nie oczyszczonych po każdym sezonie lęgowym, gdyż corocznie budują w skrzynce nowe gniazdo. Natomiast rozwieszenie skrzynek nowych jest uzasadnione złym stanem technicznym budek najstarszych wiekiem - często około 1 - letnich.realizacja projektu pozwoli więc na utrzymanie na Mokotowie liczebności sikor, szpaków, mazurków, puszczyków i mandarynek, a także pozwoli na osiedlanie nowych - np. pleszki i zapewni dogodne miejsca dla odpoczynku i rozrodu wiewiórek, dla których przeznaczono jeden z typów budek, nie stosowany dotychczas na Mokotowie. Wszystkie te gatunki cieszą się zainteresowaniem i sympatią odwiedzających parki - dlatego też zapewnienie im bezpiecznego miejsca gniazdowania jest w pełni uzasadnione.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Sugerujemy zwiększenie kwoty realizacji projektu do 70000 PLN:

Czyszczenie budek: 30000PLN
Zakup budek : 15000 PLN
Modernizacja budek: 10000 PLN
Inwentrayzacja:5000 PLN
Zawieszenie: 10000PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
70 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

14.06.2019 10:21
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • doskonały pomysł i pytanie, czy można prosić o dopisanie do listy Parku Bartłomieja? Tam jest teren bardzo zadrzewiony i jest potencjał dla ptaków
    Mieszkaniec13875  16.06.2019 10:03
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany