Dbamy o ptactwo wodne żyjące na stawach mokotowskich parków – instalacja pływających tratew dla kaczek, łysek i mew

2067
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
31 300 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 2048 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
06.10.2020 14:13

01-02 2020 r. – przygotowanie materiałów i danych wyjściowych - rozeznanie terenu, rynku i procedur administracyjnych;

02-03 2020 r.– wykonanie inwentaryzacji platform istniejących oraz zbiorników wodnych na których platformy mają zostać ustawione i oszacowanie na poszczególnych zbiornikach ilości tratw planowanych do ustawienia. Przygotowanie map określających położenie zbiorników wodnych i ustalenie stanu prawnego działek. Dokonanie ostatecznych uzgodnień z wnioskodawcą (parametry techniczne i lokalizacja rozstawienia). Przygotowanie materiałów do zapytania ofertowego lub przetargu nieograniczonego na wyłonienie wykonawcy robót (wykonanie platform i ich zwodowanie).

03-04 2020 r. - uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych od RDOŚ - o ile zachodzić będzie taka potrzeba.

03-04 2020 r. - Opublikowanie materiałów dla potrzeb uruchomienia zapytania ofertowego lub postępowania przetargowego w celu wyłonienia wykonawcy robót;

04-05 2020 r. - Wyłonienie wykonawcy robót w drodze zapytania ofertowego lub przetargu nieograniczonego.

05-06 2020 r. - Podpisanie umowy z wyłonionym wykonwcą robót. Realizacja robót bez zbędnej zwłoki zgodnie z warunkami zawartej umowy. Odbiór robót zgodnie z warunkami umowy.

Projekt zrealizowany

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zbiorniki wodne w następujących mokotowskich parkach: Park Arkadia (Dolna), Park Morskie Oko (przy ul. Dworkowej), Park Sielecki, Park przy Potoku Służewskim (=Dolina Służewiecka), Park Promenada (przy ul. Sobieskiego i Promenada), Bernardyńska Woda, Fosa Morszyńska, Park Szczubełka (na Sadybie). Ponadto stawy i fosa na Siekierkach – w pobliżu trasy Siekierkowskiej.

Dane projektu

Opis projektu
Projekt służy polepszeniu warunków bytowania ptactwa wodnego – kaczek (głównie krzyżówek i mandarynek), łysek oraz mew żyjących na stawach w mokotowskich parkach.
W projekcie przewidziano:
1) Inwentaryzację i konserwację (z naprawami) tratew zwodowanych dla ptactwa wodnego na mokotowskich zbiornikach wodnych w 2016r., które od tamtego czasu nie były systematycznie utrzymywane. Wyniki tych działań będą uwzględnione przy szczegółowym zaplanowaniu rozmieszczenia nowych tratew na poszczególnych zbiornikach,
2) Zakup i zakotwiczenie (pod nadzorem ornitologa) w drugiej połowie 2020r. 20 sztuk pływających tratew dla ptaków wodnych, które regularnie przebywają na parkowych zbiornikach wodnych i wodach fos Mokotowa i wykorzystują tego typu sztuczne „wyspy” – na odpoczynek i gniazdowanie. Tratwy takie – o rozmiarach około 150x150cm – powinny być wykonane z trwałego drewna dębowego oraz zostać solidnie zakotwiczone na wodzie, możliwie jak najdalej od brzegów. Wymagane także będzie, aby były one osłonięte od rury metalową siatką – co zabezpieczy odpoczywające na nich nielotne młode przed atakami wron.
Projekt spełnia warunek ogólno-dostępności – gdyż ptactwo korzystające z tratew będzie mogło, bez żadnych przeszkód, być obserwowane przez publiczność z dostępnych dla odwiedzających parki brzegów zbiorników wodnych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Umieszczenie 20 tratw na kilkunastu zbiornikach wodnych mokotowskich parków, wraz z utrzymanie tego typu sztucznych wysp zwodowanych tam latem 2016. – polepszy znacząco warunki bytowania na Mokotowie ptactwa wodnego, w szczególności łysek, kaczek krzyżówek, kaczek mandarynek i mew. Zazwyczaj bardzo wąski pas trzcin, z których ptaki te często wypłaszane są przez psy, jak również brak naturalnych wysp na zbiornikach Mokotowa – sprawia, że łyski, kaczki i mewy nie zawsze mogą bezpiecznie odpocząć (aby np. osuszył upierzenie), szczególnie w okresie lęgowym, gdy opiekują się nielotnymi młodymi. Ponadto polepszą się też warunki dla obserwacji wymienionych i mało płochliwych ptaków z brzegów – przez odwiedzających parki – w sposób nie zagrażający ptactwu w trakcie lęgów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie tratw pływających o wym. 1,5 m x 1,5 m z drewna dębowego: 900,00 x 20 szt. = 18 000,00 zł
Remont platform: 450,00 zł x 20 szt.= 9 000,00 szt.
Rozmieszczenie platform na zbiornikach 100,00 zł x 20 szt. = 2 000,00 zł
Zebranie platform ze zbiorników i złożenie w magazynie ZZW – 70,00 zł x 10 sztuk = 700,00 zł
Oznakowanie projektu: tabliczka wykonana z tworzywa grubości 3,00 mm – 80 zł x 20 szt. = 1 600,00
Łączny koszt projektu: 31 300, zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
31 300,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

14.06.2019 11:31
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany