"Miejsce Przyjazne Mieszkańcom Wilanowa" - zielony plac zabaw i miejsce spotkań mieszkańców na planie „Klucza Dóbr Wilanowskich” - uzupełnienie projektu z 2020 roku

18
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
107 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • INTEGRACJA SPOŁECZNOŚCI
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1245 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiego Miejsca Przyjaznego Mieszkańcom Wilanowa – dla dzieci i dorosłych. Na przestrzeni 2700 m2 przewidujemy stworzenie placu zabaw i miejsca spotkań mieszkańców, ale w powiązaniu ze roślinnością i elementami z drewna i kamieni, ze zróżnicowaną nawierzchnią. Obecnie niezwykle potrzebne są środki na plac zabaw i nasadzenia zieleni.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
19.05.2021 12:11

Dokumentacja projektowa została opracowana, złożony wniosek o uzyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji projektu (zgłoszenie do WAB UD Wilanów i wniosek o wycinkę drzew do UM), dokumentacja postępowania przetargowego na ostatnim etapie opracowywania, projekt umowy przekazany do akceptacji WRP. Niezwłocznie po uzyskaniu wymaganych przepisami decyzji postępowanie przetargowe na realizację robót budowlanych zostanie ogłoszone (razem dla etapu I i II – projekty z lat 2020 i 2021), w edycji BO na rok 2022 zgłoszono projekt stanowiący uzupełnienie tego projektu.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
"Miejsce Przyjazne Mieszkańcom Wilanowa" (Plac Miejski i Plac Zabaw łącznie 2700 m2) planowane jest w centralnej części Osiedla Wilanowa Zachodniego bezpośrednio przy ul. Mango. Zlokalizowane jest w południowej części dużej działki miejskiej (nr 65/3 w obrębie 1-10-14 o pow. ok, 8000 m2), która znajduje się pomiędzy Potokiem Służewieckim (ul. Arbuzową) a ul. Mango.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiego Miejsca Przyjaznego Mieszkańcom Wilanowa – dla dzieci i dorosłych. Na przestrzeni 2700 m2 przewidujemy stworzenie placu zabaw i miejsca spotkań mieszkańców, ale w powiązaniu ze roślinnością i elementami z drewna i kamieni, ze zróżnicowaną nawierzchnią. Obecnie niezwykle potrzebne są środki na plac zabaw i nasadzenia zieleni.
Opis projektu
Na terenie dużego osiedla domów Wilanowa Zachodniego (40 ha) pomiędzy Al. Rzeczypospolitej, ul. Arbuzową a Skarpą Ursynowską brak inwestycji miejskich, nie ma żadnego publicznego miejsca spotkań mieszkańców, placu zabaw, boiska, miejsca rekreacji. Mieszkańcy się nie poddają i co roku organizują osiedlowe pikniki, to duże i udane imprezy na ponad 200 osób. Brakuje tutaj jednak zorganizowanej wspólnej przestrzeni miejskiej.

W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego udało się zabezpieczyć finansowanie na podstawowe uporządkowanie terenu „Miejsca Przyjaznego” (wyrównanie nawierzchni, ogrodzenie, specjalistyczny projekt itp.) co dopiero będzie realizowane w 2020 roku, jednak niezwykle potrzebne są fundusze na zakup konstrukcji zabawowych placu zabaw oraz nasadzenia zieleni.

Mamy aspiracje, aby „Miejsce Przyjazne” odwiedzali także inni mieszkańcy Wilanowa, dlatego przy wejściu będą się znajdować stojaki na rowery.
Na tablicy przy wejściu będzie ilustrowana informacja o znajdującym się tutaj „Kluczu Dóbr Wilanowskich” (zespole rezydencji pałacowych i folwarków budowanych wokół Pałacu w Wilanowie ) oraz drewniana makieta-mapa z osiami widokowymi pomiędzy pałacem rezydencji wilanowskiej, nieodległym a dziś nieistniejącym zespołem pałacowo-parkowym w Gucinie-Gaju (okolice dzisiejszej ul Arbuzowej i kościoła św. Katarzyny), pałacu Roskosz na pobliskiej skarpie na Ursynowie (rektorat SGGW), nieodległym folwarku w Wolicy, Bażantarni, czyli rezydencji w Natolinie itd. (schemat w załączniku nr 2).


Plac Zabaw tworzyłyby drewniane i metalowe konstrukcje dla dzieci, ale co niecodzienne, zbudowane na planie „Klucza Dóbr Wilanowskich”, zaś osie widokowe będą zaznaczone brukowanymi, drewnianymi bądź żwirowymi liniami i niską roślinnością (koncepcja w załączniku nr 3).

Roślinność sadzona kępami/w skupiskach, nawiązująca do planu „Klucza Dóbr Wilanowskich” ma mieć charakter atrakcyjny o każdej porze roku – kilka drzew/krzewów iglastych oraz liściastych kwitnących i ozdobnych poprzez swój pokrój (lilaki, jarząby, derenie syberyjskie o intensywnie czerwonych gałęziach zimą itp.). Niedaleko centralnego miejsca będzie „Zielona Altana” – duża ażurowa drewniana pergola z przeplecionych metalowy prętów gęsto porośnięta pnączem (w przyszłości możliwość rozbudowy zielonej części centralnej o konstrukcja skrzydeł "pałacu"- pionowe słupy, na szczycie krzyżakowo rozpięte stalowymi cięgnami (minimum formy) ze znajdującymi się w obrębie słupów atrakcji dla dzieci (lin wspinaczkowych, huśtawek, równoważni bujanych na łańcuchach, siatek linowych itp.) – schematyczna koncepcja w załączniku nr 4.

Naturalnymi elementami placu miejskiego ma być niska roślinność o atrakcyjnym wyglądzie a niewymagająca dużej pracy ogrodniczej – niskie hosty, kwitnące tawuły, wysokie trawy itp.
Natomiast uzupełnieniem placu zabaw będzie niezwykle potrzebne trawiaste boisko o powierzchni 1000 m2 do gry w piłkę.

W ramach obecnego projektu planowane jest wyposażenie placu zabaw w konstrukcje ogrodowe dla dzieci w sposób uproszczony nawiązujące do elementów Klucza Dóbr Wilanowskich oraz wykonanie nasadzeń.

Kosztorys obecnego projektu wynosi 107 000 zł

link do nagrania: https://youtu.be/_WaAqLgkoxo [do uzupełnienia]
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Jak wspomniano, na olbrzymim terenie Wilanowa Zachodniego brakuje zorganizowanej przestrzeni miejskiej. Tutaj nie ma żadnego placu zabaw ani jakiegokolwiek miejsca na odpoczynek i spotkanie mieszkańców. Jak pokazują liczne pikniki mieszkańców tworzone własnym zrywem i społeczną pracą porządkowania terenu na działkach prywatnych czasowo udostępnianych spotkania społeczności, taka przestrzeń jest bardzo potrzebna.


Dlatego apelujemy do wszystkich głosujących o wsparcie naszego projektu, nie tylko z powodu, że takie miejsce publiczne jest niezwykle potrzebne i byłoby faktycznie wykorzystywane, ale również dla zrównoważonego rozwoju naszej Dzielnicy. Z nieukrywaną zazdrością patrzymy na liczne zagospodarowane publiczne miejsca w Miasteczku Wilanów, Wilanowie Wysokim i innych częściach naszej Dzielnicy. Niezwykle mocno prosimy o Państwa o wsparcie w głosowaniu na nasz projekt.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Dokumentacja projektowa niezbędna do skutecznego zgłoszenie w jednostce architektonicznej – 10 000 zł
Prace budowlano-montażowe oraz wprowadzenie nasadzeń – 97 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
107 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

21.01.2020 23:57
Autor projektu
22.06.2020 15:36
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów
13.08.2020 14:02
Koordynator w Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany