Przyjazny, reprezentacyjny i nowatorski „Kwitnący Park-Ogród w sercu Mokotowa” (ul. Puławska)

23
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
350 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • iNTEGRACJA MIESZKAŃCÓW
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiej zielonej przestrzeni publicznej w reprezentacyjnym miejscu Mokotowa bezpośrednio przy ul.Puławskiej (niedaleko ul-Idzikowskiego i metra Wilanowska), która będzie parkiem-ogrodem pełnym kwitnącej roślinności we wszystkich okresach sezonu wegetacyjnego oraz roślinami zimozielone. Będą stworzone nisze ogrodowe z ławkami i konstrukcjami ogrodowymi dające przyjazne miejsca dorosłym i dzieciom.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Obecnie mało zadbany pusty skwer przy ul. Puławskiej (pomiędzy ul. Idzikowskiego a stacją metra Wilanowska)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka miejska w kwaterze pomiędzy ulicą Puławską, Bukowińską i Domaniewską
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiej zielonej przestrzeni publicznej w reprezentacyjnym miejscu Mokotowa bezpośrednio przy ul.Puławskiej (niedaleko ul-Idzikowskiego i metra Wilanowska), która będzie parkiem-ogrodem pełnym kwitnącej roślinności we wszystkich okresach sezonu wegetacyjnego oraz roślinami zimozielone. Będą stworzone nisze ogrodowe z ławkami i konstrukcjami ogrodowymi dające przyjazne miejsca dorosłym i dzieciom.
Opis projektu
Celem projektu jest zagospodarowanie działki miejskiej, na której obecnie znajduje się mało zadbany teren zielony z kilkoma drzewami, mimo iż teren jest w reprezentacyjnym miejscu bezpośrednio przylegającym do ul. Puławskiej

Podstawą zagospodarowania Parku-Ogrodu będą zielone ogrodowe nisze-jak pokoje aranżowane w odmienne kompozycje roślinne kwitnące od marca do późnego października a zimą widoczne będą rośliny zimozielone odporne na warunki miejskie. To przestrzenie z ławkami, niskimi murkami kamiennymi, niektóre z drewnianymi pergolami na roślinność – nisze zapraszające mieszkańców i gości do odpoczynku i relaksu. Planujemy, aby były dwie duże półkoliste konstrukcje z metalowych prętów, będące podporą na pnącza gęsto zarastające wzbogacane także w kwitnące powojniki, pod którymi będą ławki lub miejsca zabawy dla dzieci.

Planowane jest zastosowanie różnorodnych powierzchni terenu: trawnika (wzbogacone o kwitnące na wiosnę krokusy) i roślin okrywowych przeplatane obszarami z kamieni, żwiru, bali drewnianych, starego bruku itp. Przewiduje się zachowanie wszystkich istniejących w tym miejscu drzew natomiast planowane jest posadzenie drzew, krzewów i bylin intensywnie kwitnących: wiśnie ozdobne Kanzan, jarząby, orszeliny, ośnieża, derenie kausa itp. Wiosną będą kwitły karłowe tulipany, żonkile, krokusy, różaneczniki, latem i jesienią powojniki, jeżówki, szałwie, lawendy i sprawdzone odmiany odpornych na zimowanie hortensji itp. Będą zastosowane także trawy ozdobne, niskie iglaki oraz rośliny intensywnie przebarwiające liście na jesień (grujeczniki, berberysy itp). Zimą dodatkową ozdobą będą nasadzenia z przycinanych grabów pozostawiające piękne brązowe liście na zimę oraz zagony przycinanych dereni syberyjskich, których pędy intensywnie przebarwiają się na czerwono.

Możliwe oczywiście są małe obszary z nasadzeniami sezonowymi prowadzonymi przez Zarząd Zieleni, w miarę możliwości i uzgodnień z Zarządem Dzielnicy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mamy ambicje, aby Kwitnący Park-Ogród był jedną z bardziej nowatorskich wizytówek Mokotowa i dobrym zagospodarowaniem terenu przy ulicy Puławskiej w centralnej lokalizacji w dzielnicy, który to teren obecnie jest słabo zadbany.

Budżet projektu obejmuje m.in. przygotowanie projektu organizacji terenu w aranżacji nowoczesnej kompozycji, zagospodarowanie terenu w tym wykonanie powierzchni trawiastych, materiał na zróżnicowane nawierzchnie mineralne i drewniane, nasadzenia drzew, krzewów i bylin, dwie konstrukcje półkoliste-czasze na pnącza, niewielki placyk zabawowy dla dzieci z 5 zróżnicowanymi bujawkami/huśtawkami, około 12 ławek, pergole drewniane na pnącza, kosze na śmieci. Łączny budżet szacowany jest na 350 000 zł.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
350 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Modyfikacje

21.01.2020 23:04
Autor projektu
21.01.2020 23:06
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Co to za projekt, bez żadnych danych
  Małgorzata Wojda  20.01.2020 18:47
  • Szanowna Pani,
   Pani komentarz był jeszcze w okresie edytowania projektów przez wnioskodawców, przed zamknięciem zgłoszeń, stąd zrozumiałe, że wówczas mogła Pani nie widzieć danych tego i innych projektów. Obecnie dane są widoczne. Zachęcam do głosowania.
   Mieszkaniec  22.01.2020 00:39 Autor projektu
 • Ok rozumiem i przepraszam
  Małgorzata Wojda  22.01.2020 09:23
 • Pomysł całkiem dobry, ale widzę tu dwa minusy: 1. Puławska to bardzo ruchliwa i głośna ulica. Wątpię by móc spokojnie i miło spędzać czas w parku gdy tuż obok mamy hałas ulicy. 2. Teren jest dość niewielki, a 100 metrów dalej mamy piękną Królikarnię. Osobiście wolałbym przejść dodatkowe 100 metrów i posiedzieć w Królikarni, niż nawet w pięknym parku tuż przy ulicy.
  Pomysł jednak ciekawy i warty rozważenia.
  Mieszkaniec22156  31.01.2020 22:23
  • Bardzo dziękuję za słowa dotyczące projektu.

   Na tym miejscu zabetonowany plac z nielicznymi betonowymi donicami, albo może zabetonowany po brzegi parking dla pobliskich biurowców nie jest miłą perspektywą. Teraz jest moment, aby zachować zielony teren, który może być bogaty w rośliny, możliwie atrakcyjny. Królikarnia nie jest aż tak blisko, ponadto jest za ogrodzeniem i niech pozostanie dla nas wszystkich na zawsze faktycznym miejscem odpoczynku od miejskiego hałasu. A tu w miejscu proponowanego projektu (i faktycznie w tak centralnym miejscu) potrzeba zieleni i kolorów kwiatów dla ludzi w ruchu przy ulicy Puławskiej i na każdą chwilę.
   Wspólnie zagłosujmy na ten projekt!
   Mieszkaniec  01.07.2020 00:40 Autor projektu
 • Kierunek dobry, ale ktoś zauważyłem, że blisko jest Królikarnia i Park Arkadia. Dlatego bym go zmodyfikował i uprościł - posadźmy tam po prostu zieleń - drzewa, krzewy, itd. Niestety ten odcinek to obraz niemocy Urzędu Dzielnicy Mokotów i przykład zdziczenia kierowców, którzy zniszczyli tam zieleń.
  Tomasz Hassa  02.02.2020 21:49
  • Dzięki za wsparcie!
   Nadrzędną ideą zgłoszenia tego projektu jest uporządkowanie i zagospodarowanie tego pasa terenu publicznego, który obecnie wygląda jak całkowicie zapomniany. Jednocześnie chodzi o to, aby jednak zachować ten plac, w tak centralnym miejscu, obok zabudowywanych działek, jako teren zielony.
   Mieszkaniec  01.07.2020 00:46 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany