Przyjazny, reprezentacyjny i nowatorski „Kwitnący Park-Ogród w sercu Mokotowa” (ul. Puławska)

23
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
350 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • iNTEGRACJA MIESZKAŃCÓW
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiej zielonej przestrzeni publicznej w reprezentacyjnym miejscu Mokotowa bezpośrednio przy ul.Puławskiej (niedaleko ul-Idzikowskiego i metra Wilanowska), która będzie parkiem-ogrodem pełnym kwitnącej roślinności we wszystkich okresach sezonu wegetacyjnego oraz roślinami zimozielone. Będą stworzone nisze ogrodowe z ławkami i konstrukcjami ogrodowymi dające przyjazne miejsca dorosłym i dzieciom.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Obecnie mało zadbany pusty skwer przy ul. Puławskiej (pomiędzy ul. Idzikowskiego a stacją metra Wilanowska)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka miejska w kwaterze pomiędzy ulicą Puławską, Bukowińską i Domaniewską
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie nowatorskiej zielonej przestrzeni publicznej w reprezentacyjnym miejscu Mokotowa bezpośrednio przy ul.Puławskiej (niedaleko ul-Idzikowskiego i metra Wilanowska), która będzie parkiem-ogrodem pełnym kwitnącej roślinności we wszystkich okresach sezonu wegetacyjnego oraz roślinami zimozielone. Będą stworzone nisze ogrodowe z ławkami i konstrukcjami ogrodowymi dające przyjazne miejsca dorosłym i dzieciom.
Opis projektu
Celem projektu jest zagospodarowanie działki miejskiej, na której obecnie znajduje się mało zadbany teren zielony z kilkoma drzewami, mimo iż teren jest w reprezentacyjnym miejscu bezpośrednio przylegającym do ul. Puławskiej

Podstawą zagospodarowania Parku-Ogrodu będą zielone ogrodowe nisze-jak pokoje aranżowane w odmienne kompozycje roślinne kwitnące od marca do późnego października a zimą widoczne będą rośliny zimozielone odporne na warunki miejskie. To przestrzenie z ławkami, niskimi murkami kamiennymi, niektóre z drewnianymi pergolami na roślinność – nisze zapraszające mieszkańców i gości do odpoczynku i relaksu. Planujemy, aby były dwie duże półkoliste konstrukcje z metalowych prętów, będące podporą na pnącza gęsto zarastające wzbogacane także w kwitnące powojniki, pod którymi będą ławki lub miejsca zabawy dla dzieci.

Planowane jest zastosowanie różnorodnych powierzchni terenu: trawnika (wzbogacone o kwitnące na wiosnę krokusy) i roślin okrywowych przeplatane obszarami z kamieni, żwiru, bali drewnianych, starego bruku itp. Przewiduje się zachowanie wszystkich istniejących w tym miejscu drzew natomiast planowane jest posadzenie drzew, krzewów i bylin intensywnie kwitnących: wiśnie ozdobne Kanzan, jarząby, orszeliny, ośnieża, derenie kausa itp. Wiosną będą kwitły karłowe tulipany, żonkile, krokusy, różaneczniki, latem i jesienią powojniki, jeżówki, szałwie, lawendy i sprawdzone odmiany odpornych na zimowanie hortensji itp. Będą zastosowane także trawy ozdobne, niskie iglaki oraz rośliny intensywnie przebarwiające liście na jesień (grujeczniki, berberysy itp). Zimą dodatkową ozdobą będą nasadzenia z przycinanych grabów pozostawiające piękne brązowe liście na zimę oraz zagony przycinanych dereni syberyjskich, których pędy intensywnie przebarwiają się na czerwono.

Możliwe oczywiście są małe obszary z nasadzeniami sezonowymi prowadzonymi przez Zarząd Zieleni, w miarę możliwości i uzgodnień z Zarządem Dzielnicy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mamy ambicje, aby Kwitnący Park-Ogród był jedną z bardziej nowatorskich wizytówek Mokotowa i dobrym zagospodarowaniem terenu przy ulicy Puławskiej w centralnej lokalizacji w dzielnicy, który to teren obecnie jest słabo zadbany.

Budżet projektu obejmuje m.in. przygotowanie projektu organizacji terenu w aranżacji nowoczesnej kompozycji, zagospodarowanie terenu w tym wykonanie powierzchni trawiastych, materiał na zróżnicowane nawierzchnie mineralne i drewniane, nasadzenia drzew, krzewów i bylin, dwie konstrukcje półkoliste-czasze na pnącza, niewielki placyk zabawowy dla dzieci z 5 zróżnicowanymi bujawkami/huśtawkami, około 12 ławek, pergole drewniane na pnącza, kosze na śmieci. Łączny budżet szacowany jest na 350 000 zł.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
350 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W UD Mokotów planowana jest budowa ul. Czerniowieckiej na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Bukowińskiej oraz przebudowa ul. Czerniowieckiej od ul. Bukowińskiej do ul. Ikara. Ponadto w drugiej połowie 2020 r. planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych związanych z przebudową ul. Bukowińskiej.
Ww. zamierzenia będą realizowane w granicach terenu wskazanego w projekcie BO (budowa fragmentu ul Czerniowieckiej) lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Faza realizacyjna projektu zgłoszonego do BO 2021 przypadać będzie na drugą połowę roku 2021 i może pokrywać się czasowo z realizacją inwestycji UD Mokotów. Prowadzenie w tym samym czasie, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch niezależnych od siebie budów może doprowadzić do wielu spornych sytuacji, które trudno na dzień dzisiejszy przewidzieć. Mogą one natomiast wydłużyć realizację zgłoszonego w ramach BO 2021 projektu i nie będzie on możliwy do wykonania w przeciągu jednego roku budżetowego.
W przypadku opóźnienia realizacji inwestycji UD Mokotów (teren zieleni zostanie zagospodarowany przed przebudową dróg) istnieje obawa, że świeżo zrewitalizowany teren zieleni może ulec zniszczeniu na skutek prowadzonych robót drogowych.

Modyfikacje

21.01.2020 23:04
Autor projektu
21.01.2020 23:06
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Co to za projekt, bez żadnych danych
  Małgorzata Wojda  20.01.2020 18:47
  • Szanowna Pani,
   Pani komentarz był jeszcze w okresie edytowania projektów przez wnioskodawców, przed zamknięciem zgłoszeń, stąd zrozumiałe, że wówczas mogła Pani nie widzieć danych tego i innych projektów. Obecnie dane są widoczne. Zachęcam do głosowania.
   Mieszkaniec  22.01.2020 00:39 Autor projektu
 • Ok rozumiem i przepraszam
  Małgorzata Wojda  22.01.2020 09:23
 • Pomysł całkiem dobry, ale widzę tu dwa minusy: 1. Puławska to bardzo ruchliwa i głośna ulica. Wątpię by móc spokojnie i miło spędzać czas w parku gdy tuż obok mamy hałas ulicy. 2. Teren jest dość niewielki, a 100 metrów dalej mamy piękną Królikarnię. Osobiście wolałbym przejść dodatkowe 100 metrów i posiedzieć w Królikarni, niż nawet w pięknym parku tuż przy ulicy.
  Pomysł jednak ciekawy i warty rozważenia.
  Mieszkaniec22156  31.01.2020 22:23
  • Bardzo dziękuję za słowa dotyczące projektu.

   Na tym miejscu zabetonowany plac z nielicznymi betonowymi donicami, albo może zabetonowany po brzegi parking dla pobliskich biurowców nie jest miłą perspektywą. Teraz jest moment, aby zachować zielony teren, który może być bogaty w rośliny, możliwie atrakcyjny. Królikarnia nie jest aż tak blisko, ponadto jest za ogrodzeniem i niech pozostanie dla nas wszystkich na zawsze faktycznym miejscem odpoczynku od miejskiego hałasu. A tu w miejscu proponowanego projektu (i faktycznie w tak centralnym miejscu) potrzeba zieleni i kolorów kwiatów dla ludzi w ruchu przy ulicy Puławskiej i na każdą chwilę.
   Wspólnie zagłosujmy na ten projekt!
   Mieszkaniec  01.07.2020 00:40 Autor projektu
 • Kierunek dobry, ale ktoś zauważyłem, że blisko jest Królikarnia i Park Arkadia. Dlatego bym go zmodyfikował i uprościł - posadźmy tam po prostu zieleń - drzewa, krzewy, itd. Niestety ten odcinek to obraz niemocy Urzędu Dzielnicy Mokotów i przykład zdziczenia kierowców, którzy zniszczyli tam zieleń.
  Tomasz Hassa  02.02.2020 21:49
  • Dzięki za wsparcie!
   Nadrzędną ideą zgłoszenia tego projektu jest uporządkowanie i zagospodarowanie tego pasa terenu publicznego, który obecnie wygląda jak całkowicie zapomniany. Jednocześnie chodzi o to, aby jednak zachować ten plac, w tak centralnym miejscu, obok zabudowywanych działek, jako teren zielony.
   Mieszkaniec  01.07.2020 00:46 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany