Bezpieczne dzieci na placu zabaw w Parku Olszyna

41
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Piotr Walas
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
600 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
W związku z budową ścieżki dla rowerów w Parku Olszyna przeniesiemy plac zabaw z przed budynku Gąbińska 7 na teren zajmowany obecnie przez plac asfaltowy znajdujący się w centralnym punkcie Parku Olszyna. Asfalt zastąpimy drobnym piaskiem, a teren nowego placu zabaw wyposażymy w szereg urządzeń zabawowych oraz rekreacyjnych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
dz. ew. nr 5/14, obręb 70515
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W związku z budową ścieżki dla rowerów w Parku Olszyna przeniesiemy plac zabaw z przed budynku Gąbińska 7 na teren zajmowany obecnie przez plac asfaltowy znajdujący się w centralnym punkcie Parku Olszyna. Asfalt zastąpimy drobnym piaskiem, a teren nowego placu zabaw wyposażymy w szereg urządzeń zabawowych oraz rekreacyjnych.
Opis projektu
W związku z budową ścieżki dla rowerów w Parku Olszyna przeniesiemy plac zabaw z przed budynku Gąbińska 7 na teren zajmowany obecnie przez plac asfaltowy znajdujący się w centralnym punkcie Parku Olszyna. Teren nowego placu zabaw zostanie wyposażony w powierzchnię z drobnego piasku oraz urządzenia zabawowe dla dzieci takie jak: karuzela kołowa, karuzela krzyżowa, huśtawka bocianie gniazdo, kołowa bieżnia, przejazd linowy, trampolina, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią. Teren zostanie oświetlony latarniami LED. Ponadto w okolicy placu zabaw przewiduje się obiekty małej architektury takie jak 2 stoły do gry w szachy, ławeczki z oparciem - 4 szt., a na górce przewiduje się wykonanie: huśtawki ogrodowe 3 - osobowe - 2 szt. oraz hamaki - 4 szt. Dodatkowo przy huśtawkach ogrodowych oraz hamakach zostanie wykonana łąka kwietna 400 m2.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W związku z budową ścieżki dla rowerów w Parku Olszyna przeniesiemy plac zabaw z przed budynku Gąbińska 7 na teren zajmowany obecnie przez plac asfaltowy znajdujący się w centralnym punkcie Parku Olszyna, dzięki czemu unikniemy sytuacji wbiegnięcia dziecka bezpośrednio pod koła rozpędzonego roweru.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
6000000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
600 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

15.06.2020 14:08
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Czytam i nie mogę w to uwierzyć. Podstawowym argumentem do przeniesienia placu zabaw dla dzieci jest uboczny efekt realizacji innego projektu?!? Byłoby to ogólnomiejskie kuriozum i dowód na kompletny brak wyobraźni autorów i urzędników przy wcześniejszym projekcie...

  Obecna lokalizacja dla mnie jako użytkownika - jest optymalna. Plac zabaw znajduje się na ciągu spacerowym - pośrodku drogi między parkiem Herberta a laskiem i kanałkiem, gdzie rządzą kaczki.

  Czuję się na nim bezpiecznie - plac zabaw jest ogrodzony a obecne urządzenia zabawowe cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. Przenoszenie na siłę całego tego majdanu na ubocze mija się z celem. Za chwilę okaże się, że po skuciu asfaltu nie starczy funduszy na sensowne wyposażenie nowej lokalizacji. Wystarczy popatrzyć po sąsiedzku ile zostało tak naprawdę wdrożone z wizualizacji Hydroforni.

  Są inne sposoby na ostrzeżenie przed obecnością dzieci i oznakowania chociażby okolic furtki. Nie wymagające wydawania aż ponad pół miliona złotych

  W przeciwnym razie jestem w stanie sobie wyobrazić, że za chwilę pojawi się kolejny projekt - przeniesienia ławek, od których gęsto wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego (z powodu bezpieczeństwa przesiadających na nich starszych osób) albo zacienienia nowej lokalizacji placu zabaw, bo ta nagle ku zaskoczeniu wszystkich okaże się nadmiernie wystawiona na słońce...
  Wojciech Zawiliński  27.01.2020 02:19
  • Zgadzam się, trudno znaleźć uzasadnienie dla tak kosztownego przenoszenia doskonale działającego placu zabaw, po to żeby nie kolidował z innym projektem.
   Mieszkaniec23312  06.09.2020 15:01
 • Świetny pomysł! Nareszcie ogródek trafia na miejsce, na którym od dawna powinien się znajdować tzn. w centrum parku, z dala od domów. Koniec niezwykle uciążliwych, całodziennych hałasów dla mieszkańców tuż pod oknami mieszkań. Park może służyć wszystkim nie stwarzając jednocześnie tak wielkich uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.
  Mieszkaniec17181  05.09.2020 17:16
 • Pomysł skrajnie głupi! Od wielu lat korzystamy z obecnego placyku i jest bardzo bezpieczny, zadbany i w idealnym miejscu. Szczególnie fajny plac dla maluszków do lat 5 które nie odnajdą sie na nowym placu !!!

  Projekt powstał bo mieszkańcom bloku obok placu przeszkadzają dzieci,
  TU NIE CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO!!!!

  A gdyby to był tak niebezpieczny plac to jest rozwiazanie - zamknać furtkę od strony ścieżki rowerowo pieszej - koszt 5 zł za kłódkę :D bo UWAGA - jest drugie wejście z innej strony !!!!

  A za oszczędności rzędu 600 tysięcy drodzy (nie)życzliwi sąsiedzi mogą sobie postawić ekrany dźwiekoszczelne i kupić zatyczki do uszu :)

  Dodam, że aktualny asfaltowy plac jest regularnie wykorzystywany do rysowania kredą i BEZPIECZNEJ nauki jazdy na rowerze, hulajnodze czy rolkach, nie ma w okolicy innych takich miejsc odkąd postał parking więc uratujmy to co jest!!!

  Zapraszam do wyboru innych projektów!
  Mieszkaniec23910  14.09.2020 10:28
  • Dokładnie - wystarczyłoby zmienić lokalizację jednej furtki lub dorobić dwie boczne (bo faktycznie z boku może być niewygodnie przejść wzdłuż całego placu - od statku do huśtawek) a obecną zamknąć.

   Również słyszałem, że "bezpieczeństwo dzieci" to pretekst - rozumiem, że sąsiedztwo placu zabaw dla jednych może być niewygodne. Ale z drugiej strony dla innych zniknie możliwość wypuszczenia dzieci pod samym domem (i to często od pewnego wieku już samodzielnie). Ja takiego komfortu nie mam i za taką przyjemność dałbym się pokroić.

   Po zakończeniu remontu Parku Herberta i Parku Perzyńskiego / skweru Jarnuszkiewicza plac zabaw w parku Olszyna znów stanie się mniej oblegany (zwłaszcza, że zadziała efekt nowości). Szkoda byłoby także stracić jego unikalny charakter - przy przenosinach okaże się na 100%, że wszystkich zabawek nie można już zachować a obecna przyjazna nawierzchnia zapewne zmieni się na miękką, ale sztuczną i nagrzewającą się w lecie gumę...
   Wojciech Zawiliński  14.09.2020 10:47
 • Ścieżka rowerowa obok ogródka jest faktem. Faktem jest także to, że w wyjątkowo dużym ogródku bawią się dzieci z całej dzielnicy, czyli czasem nawet około 20-30 dzieci naraz. To niekończące się hałasy dla okolicznych mieszkańców przez całą wiosnę i lato. Nie rozumiem dlaczego rodzice dzieci wykazują się tak ogromnym egoizmem kompletnie nie licząc się z mieszkańcami, skoro park jest na tyle duży, by bez problemu powstał w nim IDENTYCZNY plac zabaw, który nie sprawiałby mieszkańcom tak wielkich uciążliwości a dla dzieci i rodziców będzie równie funkcjonalny. Tak duży plac zabaw tuż pod oknami mieszkań był od początku, co najmniej, niefortunnym projektem. Rewitalizacja parku umożliwia pogodzenie zarówno potrzeb dzieci, rodziców, jak i okolicznych mieszkańców, bo każda z tych grup jest ważna w tym układzie. Nie widzę powodu, by bojkotować taki projekt i zapewne każdy mieszkaniec sąsiadujący z różnego typu przestrzeniami publicznymi doskonale to zrozumie.
  Mieszkaniec17181  14.09.2020 15:40
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany