Ratujmy wiewiórki

93
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 600 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1331 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
DOMKI NAD KANAŁEM ŻERAŃSKIM DLA WIEWIÓREK Drewniane konstrukcje, wyglądające jak kawałek pnia (lub typowe drewniane budki lęgowe dla wiewiórek), do podwieszenia na drzewach nad Kanałem Żerańskim, wraz z obsługą - corocznym czyszczeniem, monitoringiem siedliska i wykonaniem raportu z zasiedlenia.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.05.2022 11:29

Budki zostały zakupione i zamontowane. Wiosną 2022 wykonano czyszczenie budek. Projekt zrealizowany. 

 

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Kanał Żerański na wysokości ulicy Krzyżówki - od Orlika do Płochocińskiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
pozostałe po rzezi pod gazociąg drzewa na wysokości Krzyżówki: tyły Orlika, między żłobkiem a osiedlem Krzyżówki 28, między osiedlem Nadwiślańskim a Płochocińską w miejscu planowanego Parku Żerańskiego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
DOMKI NAD KANAŁEM ŻERAŃSKIM DLA WIEWIÓREK Drewniane konstrukcje, wyglądające jak kawałek pnia (lub typowe drewniane budki lęgowe dla wiewiórek), do podwieszenia na drzewach nad Kanałem Żerańskim, wraz z obsługą - corocznym czyszczeniem, monitoringiem siedliska i wykonaniem raportu z zasiedlenia.
Opis projektu
Nad Kanałem Żerańskim na wysokości ulicy Krzyżówki, żyją trzy wiewiórki. Te ssaki są ściśle chronione, zatem zadbanie o ich dobrostan jest obowiązkiem. A w praktyce? Po wycięciu drzew pod gazociąg - z dziuplami, w których w czasie mrozów bytowały, a w cieplejsze miesiące gromadziły tam zapasy - drastycznie zmniejszono obszar ich siedliska, co naraziło je m.in. na ataki wron siwych, kradnących ich zimowe zapasy, ale także unicestwiających młode. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wystarczą trzy-cztery konstrukcje, przypominające pnie lub typowe drewniane budki lęgowe dla wiewiórek, z łatwym dostępem dla ssaków. Takie, jakie zainstalowano w parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku (przykładowo na załączonych zdj.). Domki, zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa przez specjalistę, powinny zostać przygotowane i zainstalowane przez firmę, która co roku na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oczyści je po zakończeniu sezonu lęgowego oraz będzie odpowiedzialna za monitoring i na jego podstawie przedstawi raporty z zasiedlenia. W sytuacjach krytycznych - gdy któryś z ogonów zostanie ranny, zachoruje, należy powiadomić Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Marysieńka, który zajmuje się rehabilitacją dzikich zwierząt w ramach zadań własnych. Ponadto, przewiduje się możliwość alarmowania przez okolicznych mieszkańców na numer tel. lub mail podany na tablicy umieszczonej przed wejściami na teren zielony: "Tu mieszkają wiewiórki. Pilnuj psa. Alarmuj, gdy widzisz, zagrożenie, tel….). Domki powinny zostać zainstalowane na drzewach w punktach charakterystycznych i bezpiecznych dla naszych rudzielców - na tyłach Orlika, przy między żłobkiem a osiedlem Krzyżówki 28, między osiedlem Nadwiślańskim a Płochocińską po stronie Kanału.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wiewiórki są pod ŚCISŁA OCHRONĄ, jednak w przypadku tych znad kanału, wycięcie pod gazociąg, drzew, na których bytowały, stało się zagrożenie dla ich zdrowia i życia, naruszenie dobrostanu. Wiewiórki potrzebują schronienia przez cały rok, by móc wychować młode, a w mrozy mieć gdzie się schować oraz przechowywać zapasy. Naszym obowiązkiem jest zadbać o nie. A przy okazji dzieci ze żłobka będą mogły obserwować te śliczne stworzenia.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
koszt dostawy i montażu jednej budki: 200zł/szt netto
koszt usługi przeglądu czyszczenia i wykonania raportu z zasiedlenia: 50 zł/szt netto
ilość sztuk: 5
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 600,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

23.06.2020 15:22
Dział Programowania Terenów Zieleni w Zarządzie Zieleni
02.07.2020 08:47
Dział Programowania Terenów Zieleni w Zarządzie Zieleni
11.08.2020 09:55
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Fantastyczny pomysł. Jestem bardzo ciekaw realizacji.
    Robert Goliński  29.12.2019 19:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany