Owoce miejskie

901
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
82 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Celem projektu jest nasadzenie krzewów i drzew owocowych w parkach miejskich na terenie Warszawy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
- Skwer Gwary Warszawskiej
- Park Mirowski
- Park Saski
- Park Moczydło
- Skwer Alojzego Pawłka
- Park Edwarda Szymańskiego
- Park Praski
- Fort Bemowo
- Park Skaryszewski
- Park Morskie Oko
- Park Zachodni

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest nasadzenie krzewów i drzew owocowych w parkach miejskich na terenie Warszawy.
Opis projektu
Nasadzenie krzewów i drzew owocowych w parkach miejskich. Dobrane i wymienione poniżej gatunki są atrakcyjne dla ptaków zimujących w Warszawie. Jednocześnie dobrane gatunki w większości są krzewami czyli naturalnymi kryjówkami dla ptaków, gryzoni i płazów. Okres kwitnienia przypada na różne dekady miesiąców wiosennym zapewniając miejskim zapylaczom stałe źródło "pracy".
Jeżyna bezkolocowa - 100 sztuk
Borówka amerykańska - 100 sztuk
Aronia czarnoowocowa - 100 sztuk
Czereśnia - 100 sztuk
Wiśnie - 100 sztuk
Pigwa - 100 sztuk
Bez czarny - 100 sztuk
Dereń jadalny - 100 sztuk
Agrest - 100 sztuk
Malina - 100 sztuk
Śliwa tarnina - 100 sztuk
W każdym z wymienionych parków w celu zapewnienia bioróżnorodności należy posadzić po kilka sztuk wymienionych powyżej gatunków tym samym tworząc nasadzeniami "enklawę" owocową w parku.
Na terenach objętych nadzorem konserwatora zabytków lub wpisanych do gminnej ewidencji zabytków posadzone zostaną krzewy i drzewa owocowe które w tym miejscu występowały historycznie. Do parków wpisanych do rejestru zabytków nie zostaną wprowadzone gatunki wcześniej tam nie występujące. Przed rozpoczęciem prac zostaną przeprowadzone konsultacje i wybrane zostaną do nasadzenia wyłącznie oryginalne gatunków zieleni, zgodnie z pierwotnym projektem. Nowe nasadzenia uwzględnią m.in. historyczny kontekst miejsca. Wymienione gatunki drzew i krzewów mogą być ilościowo zmniejszone do 50% na korzyść innych gatunków drzew i krzewów owocowych które historycznie występowały na terenach parków objętych nadzorem konserwatora zabytków.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Owoce rosnące w mieście mają znaczenie dla bioróżnorodności. Przyciągają ptaki i owady zapylające (np. pszczoły). Posiadają one również funkcję estetyczne. Na wiosnę pięknie kwitną i roztaczają niesamowity aromat. Krzewy owocowe i drzewa owocowe stanowią ważny czynnik wzbogacający bioróżnorodność – są pokarmem dla owadów, ptaków, gryzoni, a te umiejscowione w samych centrach parków również stanowią źródło pokarmów dla osób bezdomnych oraz freeganistów. Owoce stanowią cenne źródło pokarmu zwłaszcza dla ptaków zimujących w Warszawie, dodatkowo krzewy stanowią doskonałą kryjówkę dla małych ptaków (min. wróbli), zwierząt (jeży), drobnych gryzoni i płazów. Badania naukowe prowadzone przez naukowcy z Wellesley College’u dowodzą, że w miejskich owocach poziom ołowiu nie jest większy od tego w próbkach pobranych z sadów owocowych (często rozciągających się wzdłuż dróg krajowych). Owoce mają za to więcej żelaza, wapnia i innych dobrych składników niż owoce z pól i sadów. Co ważne, z powodu braku oprysków pestycydy nie występując w owocach miejskich. Brak oprysków w miastach to również większa żywotność miejskich zapylaczy w tym pszczół.
Owoce w mieście zbierają też osoby, które po szybkim przekalkulowaniu: zanieczyszczenia miejskie kontra chemiczne opryski pestycydami stwierdzają, że metale ciężkie to mniejsze zło. Takich osób jest więcej, bowiem powstała nawet swoista, ogólnoświatowa organizacja "Falling Fruits". Owoce miejskie są bardzo popularnym kierunkiem sadowniczym w krajach skandynawskich, Kanadzie, Australii. Są nasadzane w miejscach spotkań mieszkańców (parki, place zabaw, okolice kościołów) i stanowią naturalną przegryzkę lunchową, bądź koło ratunkowe np. dla diabetyków w celu szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Posadzenie drzew (pojemnik C5, min. 150 cm wysokości): 300 drzew x 140 zł/szt = 42000zł
Posadzenie krzewów (150zł/m2; rozstaw 3 szt./m): 800 krzewów x 50zł/szt = 40000
Razem: 82000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
82 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

23.06.2020 12:17
Zarząd Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pomysł fajny. Zabawne jest to, że autor zakłada, że rośliny będą głównie służyły zwierzętom w mieście, ale nie ukrywa, że tylko wtedy jeżeli zwierzęta będą szybsze od kloszardów i amatorów darmowych miejskich owoców, którzy ograbią krzaki ;)
  Mieszkaniec21442  01.05.2020 14:43
  • W krajach skandynawskich, w Kanadzie i w Australii takie owoce miejskie są spożywane przez ludzi i nikogo to nie dziwi. Jeśli w Warszawie z owoców skorzystają osoby w kryzysie bezdomności to życzę im aby poszło im tylko na zdrowie. Trochę witamin raczej im nie zaszkodzi.
   Mieszkaniec17170  01.05.2020 20:42 Autor projektu
 • Pomysł fajny - jeśli chodzi o parki miejskie czy Sady Żoliborskie :)

  natomiast... Nie ma takiej nazwy 'Park Saski' :/ To jest Ogród Saski. Uszanujmy historyczne nazwy.
  Ogród Saski, Ogród Krasińskich - gdyż były to ogrody przypałacowe.
  Mieszkaniec24118  15.09.2020 03:30
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany