Tężnia Solankowa na Targówku

65
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Norbert Zielinski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
480 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt ,, Tężnia solankowa na Targówku '' zakłada kupno oraz postawienie tężni solankowej lub tężnie w technologi solnej w naszej dzielnicy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Proponowane miejsca: bulwar spacerowy koło lasku bródnowskiego od strony Zacisza (po prawej stronie - zaznaczony na mapie), obszar koło Zacisze - Wilno, las utrata na przeciwko zalewu bardowskiego, centrum kultury i aktywności na Targówku fabrycznym, Tużycka 35 naprzeciwko placu zabaw.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
[ W razie braku możliwości postawienia projektu w wyznaczonym miejscu przez autora, proszę o alternatywne miejsce w którym mógłby postawić projekt ]
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ,, Tężnia solankowa na Targówku '' zakłada kupno oraz postawienie tężni solankowej lub tężnie w technologi solnej w naszej dzielnicy.
Opis projektu
Projekt ,, Tężnia solankowa na Targówku '' zakłada kupno oraz postawienie tężni solankowej lub tężnie w technologi solnej w naszej dzielnicy. Sama tężnia wpływa na nasz organizm ( pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych, alergii, nadciśnień, nerwicy i wiele innych. ) oraz na środowisko ( pomaga w walce z smogiem i oczyszcza powietrze ). Tężnia będzie ulokowana w miejscu w którym najbardziej będzie potrzebna a dostęp do niej będzie bez płatny oraz każdy będzie mógł z niej korzystać o każdej porze dnia.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzielnica Targówek jak i Warszawa od lat nie radzi sobie z problemem smogu oraz zanieczyszczeniami, wybudowanie tężni solankowej bardzo pozytywnie wpłynie na organizmy jak i środowisko które jest ważne. O budowę tężni w dzielnicy ubiegają mieszkańcy od lat bo wiedzą jakie korzyści z niej płyną ( zdrowotne oraz środowiskowe ) a sama tężnia będzie postawiona w najbardziej potrzebnym miejscu.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
480 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Modyfikacje

07.01.2020 18:38
Autor projektu
08.01.2020 16:57
Autor projektu
08.01.2020 17:24
Autor projektu
09.01.2020 18:56
Autor projektu
17.01.2020 23:04
Autor projektu
21.01.2020 02:02
Autor projektu
27.01.2020 09:54
Koordynator w Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Proponuję rozważyć, póki jeszcze nie jest za późno, nowszą technologię, solną, a nie solankową. W tej samej cenie i szybszą do zrealizowania. W uproszczeniu solanka to mieszanka soli (do 5%) i wody (ok. 95%). Jeżeli powietrze w okolicy tężni solankowej jest zanieczyszczone (a w Warszawie powietrze jest silnie zanieczyszczone), to te zanieczyszczenia osadzają się na tarninie. W tężni solankowej solanka spływa po ściance z tarniny, spłukuje część tego brudu, a wiatr porywa drobiny mieszanki solanki i tych zanieczyszczeń i tym ludzie się inhalują. Nie radzę tego oglądać pod mikroskopem. Młodzież mówi na takie coś straszny syf. Dlatego jeśli już tężnia solankowa, to w czystym terenie i w dużym rozmiarze. Ponadto przy tężni solankowej chorują drzewa (na tężni w Konstancinie mamy właśnie taki problem). Dlatego w mieście tężnie powinno się stawiać w technologii solnej, precyzyjniej w technologii suchego aerozolu, w tężni takiej są ściany i dach, więc penetracja soli poza tężnią jest pomijalnie mała. A w środku tężni przefiltrowane, o odpowiedniej wilgotności powietrze zmieszane z czystą solą bezpiecznie i skutecznie odświeża i oczyszcza drogi oddechowe. Bez wody, więc tężnia solna może działać cały rok, nawet w zimie, gdy oskrzela i zatoki najbardziej potrzebują oczyszczania. A na wiosnę zapraszam do tężni do Konstancina.
  Mieszkaniec16885  08.01.2020 19:03
  • Uwaga!
   Przejrzałam komentarze tego Pana pod innymi projektami dot. Budowy tężni solankowych w Warszawie. Zadziwiające wnioski: ten sam zestaw krytykujących specjalistów (foto-artistica, teofilaB i drPalme). Jest to czyta postać trollingu! Nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, ze ten Pan jest producentem konkurencyjnego rozwiązania, które tak poleca. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi... Szkoda, ze nawet przy okazji budżetu obywatelskiego zdarzają się takie kwiatki.
   Mieszkaniec21596  26.01.2020 01:09
 • Zgadzam się z Dr Palme woda krążąc w obiegu zamkniętym stwarza zagrożenie epidemiologiczne.
  Przykładem są problemy w tężni w Głuchołazach
  https://glucholazyonline.com.pl/wiadomosci/3920-oddychajcie-gleboko-i-czytajcie-czy-glucholaska-teznia-naraza-nasze-zdrowie
  W warunkach miejskich jedyne skuteczne i bezpieczne inhalacje mogą się odbywać z użyciem urządzenia medycznego wytwarzającego SUCHY aerozol solny, tak jak w tężni na Woli. Tężnia działa przez cały rok.
  https://www.facebook.com/TezniaSolnaWola/
  Mieszkaniec19871  20.01.2020 12:12
 • w jaki sposób wylęgarnia grzybów i bakterii może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie ?
  Autor projektu powinien sobie przypomnieć szkołę podstawową. Uczyli nas że sól jest cięższa od wody. Sól się nie rozpuszcza tylko osadza.
  Wydaje mi się że najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby postawienie tężni solnej. Takiej jak jest w parku Sowińskiego na Woli. W necie można zdobyć informacje jaka jest różnica między skapywarką solanki a tężnią solną
  Mieszkaniec3114  22.01.2020 13:55
 • Gdzieś znikło moje wyjaśnienie na projekcie tężni solankowej Magdaleny Czajki. Wyjaśniało ono uczciwie, dlaczego jestem przeciwnikiem mikrotężni solankowych. Mikrotężnie solankowe nie są konkurencją dla tężni solankowej w Konstancinie; inna grupa odbiorców. Do Konstancina na tężnię przyjeżdżają bogaci mieszkańcy Mazowsza, przy okazji korzystają z usług SPA, jedzą, nocują. Natomiast realizacja wielu mikrotężni solankowych zagraża całemu temu biznesowi. Dlaczego ? Bo mikrotężnie solankowe są tylko gadżetem drogim w utrzymaniu. I gdy ludzie o tym się dowiedzą, zniechęcą się do korzystania z inhalacji. A szkoda, bo nasza sól z Kujaw jest naszym skarbem narodowym, jest cudownym lekiem, ostatnie badania wskazują, że nawet pomaga w leczeniu chorób nowotworowych. Warto się inhalalować. Dlatego nie jest prawdą, co napisał jeden komentujący, że jeżeli się nie podoba, to można nie głosować na ten projekt. Pani Magdalena Czajka bardzo "ostro" wierzy we właściwości lecznicze mikrotężni solankowych, nie zastanawia się, że takim postępowaniem wielu osobom chorym może robić krzywdę. Na próby wskazania źródeł medycznych tłumaczących, dlaczego mikrotężnie solankowe nie są formą haloterapii (leczenia solą), zareagowała nerwowo wpisując na wszystkich projektach w tej tematyce ostrzeżenie przede mną i jakimiś innymi nickami. Ja od dwudziestu paru lat podpisuję się tylko i wyłącznie jako Dr Palme. I na tężniach się dobrze znam. Zapewne pani Magdalenie zabraknie odwagi, by mnie przeprosić. Tężnie solne (nie mylić z solankowymi, zupełnie inna technologia) są udowodnioną formą haloterapii, dlatego budowę takich tężni popieram. I są tańsze w budowie, w eksploatacji i odpada problem ekologiczny, co zrobić z żużytą solanką (sól nie paruje, to m.in. tłumaczy brak właściwości leczniczych mikrotężni solankowych, tężnie solankowe wymyślono wyłącznie w celu produkcji soli warzonej) . Wydawało mi się więc zupełnie zrozumiałe, że warto edukować o takich rozwiązaniach. I proszę pamiętać, by będąc na prawdziwych tężniach solankowych (Inowrocław, Konstancin) lub na tężni solnej schować sprzęt elektroniczny. Drobiny soli nas leczą, ale elektronika szybko choruje.
  Mieszkaniec16885  27.01.2020 21:11
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany