Stop bazgrołom w Warszawie

54
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Wanda Grudzień
Współautorzy Anna Tomaszewska, Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 340 504 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt zakłada możliwość zgłaszania przez wszystkich użytkowników miasta aktów nielegalnego graffiti do usunięcia i kierowania zgłoszeń do odpowiednich jednostek miejskich.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Okolice, w których budynki mieszkalne, garaże, śmietniki, ogrodzenia i inne obiekty pokryte są nielegalnym graffiti są gorzej postrzegane i mniej atrakcyjne dla mieszkańców i użytkowników miasta. Projekt zakłada zlecenie usługi polegającej na usuwaniu „bazgrołów” (szczególnie wulgaryzmów, treści i symboli rasistowskich, ksenofobicznych, głoszących nienawiść itp.) z budynków i budowli znajdujących się w zasobach m.st. Warszawy (na terenie całego miasta) oraz pokrycie ich powierzchni specjalnym zabezpieczeniem (powłoką) przed ponownym zniszczeniem. Do zabiegu zalecane byłoby zastosowanie preparatów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Równocześnie z usunięciem graffiti, rekomendowane byłoby likwidowanie naturalnych zabrudzeń, m.in. grzybów, pleśni, mchów oraz pozostałych jak kurz, sadza itp.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W wielu miejscach w Warszawie widoczne są przykłady nielegalnego graffiti m.in. w postaci wulgaryzmów oraz obraźliwych i nienawistnych haseł. Obniża to jakość przestrzeni publicznej oraz poczucie bezpieczeństwa. Agresywne lub obraźliwe hasła mogą też działać prowokacyjnie i w odpowiedzi prowadzić do kolejnych aktów wandalizmu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys realizacji projektu
Całościowy koszt realizacji projektu oszacowano na kwotę: 1.340.504,00 zł brutto.
W ramach szacowania realizacji projektu uwzględniono:
- usuwanie nielegalnego graffiti z elewacji budynków = ok. 74,75 - 80,50 zł netto/ 1m2
- zabezpieczanie elewacji w postaci wykonania powłoki antygraffiti = ok. 92,00 - 103,5 zł netto / 1m2
- wykonanie dodatkowych malarskich prac kosmetycznych związanych z usuwaniem graffiti = ok. 40 zł netto / 1m2

Szacowana kwota projektu pozwoliłaby na:
- usunięcie graffiti z około 277 - 299 elewacji, witryn (przy założeniu, że będzie to powierzchnia o długości max. 20 m i wys. do 3 m);
- usunięcie grafiti i zabezpieczenia 121 - 133 elewacjii o wymiarach jak wyżej.

Zastrzega się, że określenie powierzchni / liczby elewacji ma charakter jedynie poglądowy. Należy wziąć pod uwagę róznice wynikajace ze skali szkód i rodzajów czyszczonych i zabezpieczanych powierzchni.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 340 504,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

19.01.2020 11:31
Autor projektu
19.01.2020 11:32
Autor projektu
21.01.2020 08:54
Autor projektu
21.01.2020 20:24
Autor projektu
23.06.2020 16:03
Koordynator w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pragnę zauważyć, że powłoki antygraffiti nie są wieczne i będą wymagały ponownej aplikacji na powierzchnię pokrytą nimi. Co do zgłaszania tego typu aktów wandalizmu, to od listopada 2013 roku działa Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 gdzie można zgłaszać tego typu bazgroły jak i inne sprawy klikając w "Chcesz zgłosić problem?". Polecam gorąco sprawdzić i korzystać. Nie wymaga to podawania danych zgłaszającego. Wystarczy wskazać lokalizację na mapie, wybrać kategorię, którego dotyczy zgłoszenie (dla graffiti wybieramy kategorię "Uszkodzenie, dewastacja" i zaznaczamy "Graffiti"), zrobić opis, ewentualnie załączyć zdjęcie lub inny załącznik, a na końcu można zdecydować czy chce się otrzymać powiadomienie odnośnie zgłoszenia i na dole zaznaczamy "Nie jestem robotem", przechodzimy szybki test chroniący serwis przed spamem i klikamy "WYŚLIJ". Jeżeli jednak chcemy śledzić co dzieje się ze zgłoszeniem w serwisie, to można skopiować jego numer z następnej strony potwierdzającej przyjęcie zgłoszenia i później wklejając go w zakładce na stronie głównej "Twoje zgłoszenie" możemy podejrzeć status.
  Załączam link: https://warszawa19115.pl
  Mieszkaniec21442  01.05.2020 12:44
 • FanKlub Warszawy od wielu lat walczy z dewastacją elewacji budynków przez huliganów: http://ale.waw.pl/fkw/b/ . Podaje też skuteczne działania, które by ten proceder zlikwidowały.
  Obecnie dewastują nasze miasto, bo czują się bezkarni.
  Fanklub Warszawy wystosował do Ratusza, Policji i Straży Miejskiej zapytanie (z bogatą ilustracją fotograficzną) o ich działania przeciwko lawinowo rosnącej fali zniszczeń jaka zalewa miasto, dokonywana przez kilkanaście rozbestwionych, czujących się zupełnie bezkarnie, osób. Władze Miasta nie mają czasui by przespacerować się ulicami Centrum i rozglądnąć się jaki "syf" ich otacza i poczuć jak muszą wstydzić się mieszkańcy przed przyjezdnymi i turystami, że miejsce ich zamieszkania zostało tak zdegradowane.
  Bochomazy na nieruchomościach powinny być niezwłocznie usuwane. Oczywiście nie jest winą właścicieli posesji, że ich mienie zostało zdewastowane i nie oni powinni ponosić koszty usunięcia dewastacji. To opłacane przez nas Władze Miasta nie dopilnowały bezpieczeństwa naszego mienia i to one powinny usunąć szkodę. Jedna kilku osobowa ekipa (wyłoniona w drodze przetargu) pracująca przez cały rok wystarczyłaby na rozwiązanie problemu dla całego Miasta przez błyskawiczną likwidację szkód zgłaszanych na dedykowany telefon „bohomaz”. Roczny koszt usuwania zniszczeń oceniamy na kilkaset tysięcy złotych z silną tendencją malejącą w kolejnych latach, która zależałaby od zaniechania polityki bezkarności Władz Miasta wobec wandali.
  Dlaczego ignoruje się sporą część wrażliwego estetycznie społeczeństwa, ludzi, którzy mają prawo żyć i mieszkać w nie zdegradowanym otoczeniu. W końcu nie każdy Polak wychował się w chlewie i zgadza się aby jego otoczenie było chlewem! Pod względem estetyki otoczenia jest coraz większa znieczulica społeczna. Miasta - to wszędzie zasmarowane mury, elewacje budynków i ulice pełne śmieci, których nikt nie sprząta.
  Mieszkaniec23827  13.09.2020 15:48
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany