Tężnia dla Choszczówki i Zielony Zaułek

85
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mariola Olszewska
Współautorzy Mieszkaniec, Danuta Zaleska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
498 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zadanie ma polegać na budowie tężni solankowej w Choszczówce przy ul. Brzezińskiej oraz terenu zielonego przy ul. Zaułek.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
tężnia solankowa- ul. Brzezińska dz. 19/2 obręb 41706,
mikropark - ul. Zaułek dz. 9/9 obręb 41628
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zadanie ma polegać na budowie tężni solankowej w Choszczówce przy ul. Brzezińskiej oraz terenu zielonego przy ul. Zaułek.
Opis projektu
Zadanie ma polegać na budowie tężni solankowej w Choszczówce przy ul. Brzezińskiej. Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki od góry dozowana jest solanka, która spływa swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę, a także nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni wytwarzany jest w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie. Każdy może się przy nich zrelaksować i pooddychać leczniczym powietrzem. Dzięki budowie tężni i wykorzystaniu solanki można stworzyć unikatowe miejsce pozwalające odetchnąć najlepszej jakości powietrzem w nękanym smogiem mieście. Dodatkowo może to być jedno z najbardziej urokliwych miejsc w środkowej części Białołęki, gdyż nie ma w mieście jeszcze takiego obiektu, a najbliższe są bardzo oddalone.
Tężnia idealnie pasuje do przeznaczenia tego terenu na rekreacje i sport. Godzinny pobyt przy tężni równoważny jest 3 dniom pobytu nad morzem .
Oprócz budowy tężni solankowej wskazana będzie infrastruktura towarzysząca: ustawienie dookoła ławeczek oraz tablicy informacyjnej. Koszt tężni: 450.000zł.
Celem drugiej części projektu jest stworzenie terenu zielonego przy ul. Zaułek wyposażonego w aleję o nawierzchni żwirowej, ławki, kosz na śmieci, z zagospodarowaniem terenu zielenią (nasadzenia drzew i krzewów). Koszt mikroparku : 48.000,00 zł: ławki (x2), kosz na śmieci wyrównanie terenu, trawniki, rośliny, ścieżki, lampy solarne, wykonanie projektu zagospodarowania terenu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W odpowiedzi na rosnące problemy mieszkańców Warszawy związane ze złą jakością powietrza, w celu zaspokojeniu potrzeb, do których należą czyste powietrze, poprawa zdrowia, a w dalszej kolejności wysoka jakość życia powstał pomysł budowy tężni. Inwestycja umożliwi mieszkańcom atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Zgodnie z ideą projektu i jego celami, obiekt ten stałyby się popularnym miejscem relaksu, odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez terapię wziewną. Ponadto realizacja projektu przyczyni się do poprawy wizerunku Choszczówki w aspekcie ekologicznym, ale też miejsc jako obiektu recepcji turystycznej. Dodatkowo może to być jedno z najbardziej urokliwych miejsc środkowej części Białołęki.
Tężnia pozwoli skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu, który jest szczególnie cenny dla mieszkańców aglomeracji miejskich. Dzięki budowie tężni i wykorzystaniu solanki można stworzyć unikatowe miejsce pozwalające odetchnąć najlepszej jakości powietrzem w nękanym smogiem mieście.
Ponadto z badań wynika, że 35% zachorowań na raka płuc jest efektem zanieczyszczenia powietrza, a 400 osób rocznie przedwcześnie umiera w związku z powikłaniami chorób spowodowanych stałym wpływem smogu na organizm człowieka. Są to argumenty zdecydowanie przemawiające za realizacją powyższego projektu. Tężnia pozwoli na zniwelowanie niekorzystnego wpływu smogu, z którym mają do czynienia mieszkańcy Warszawy. Mikropark, to zielone miejsce wypoczynku, którego potrzebują mieszkańcy okolicy Zaułek, by choć na chwilę zregenerowć siły w czasie przejażdżki rowerowej, poczytać książkę na łonie natury, czy nakarmić dziecko w czasie spaceru.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt tężni: 450.000zł.
Koszt terenu zielonego przy ul. Zaułek: 48.000,00 zł: ławki (x2), kosz na śmieci wyrównanie terenu, trawniki, rośliny, ścieżki, lampy solarne, wykonanie projektu zagospodarowania terenu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
498 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

13.01.2020 19:17
Autor projektu
27.01.2020 09:40
Koordynator w dzielnicy Białołęka
23.06.2020 10:06
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka
23.06.2020 10:15
Koordynator w dzielnicy Białołęka
23.06.2020 10:16
Koordynator w dzielnicy Białołęka
17.08.2020 11:27
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Proponuję rozważyć, póki jeszcze nie jest za późno, nowszą technologię, solną, a nie solankową. W tej samej cenie i szybszą do zrealizowania. W uproszczeniu solanka to mieszanka soli (do 5%) i wody (ok. 95%). Jeżeli powietrze w okolicy tężni solankowej jest zanieczyszczone (a w Warszawie powietrze jest silnie zanieczyszczone), to te zanieczyszczenia osadzają się na tarninie. W tężni solankowej solanka spływa po ściance z tarniny, spłukuje część tego brudu, a wiatr porywa drobiny mieszanki solanki i tych zanieczyszczeń i tym ludzie się inhalują. Nie radzę tego oglądać pod mikroskopem. Młodzież mówi na takie coś straszny syf. Dlatego jeśli już tężnia solankowa, to w czystym terenie i w dużym rozmiarze. Ponadto przy tężni solankowej chorują drzewa (na tężni w Konstancinie mamy właśnie taki problem). Dlatego w mieście tężnie powinno się stawiać w technologii solnej, precyzyjniej w technologii suchego aerozolu, w tężni takiej są ściany i dach, więc penetracja soli poza tężnią jest pomijalnie mała. A w środku tężni przefiltrowane, o odpowiedniej wilgotności powietrze zmieszane z czystą solą bezpiecznie i skutecznie odświeża i oczyszcza drogi oddechowe. Bez wody, więc tężnia solna może działać cały rok, nawet w zimie, gdy oskrzela i zatoki najbardziej potrzebują oczyszczania. A na wiosnę zapraszam do tężni do Konstancina.
  Mieszkaniec16885  08.01.2020 19:00
  • Uwaga dla czytających i autora projektu!
   Przejrzałam komentarze tego Pana pod innymi projektami dot. Budowy tężni solankowych w Warszawie. Zadziwiające wnioski: ten sam zestaw krytykujących specjalistów (foto-artistica, teofilaB i drPalme). Jest to czyta postać trollingu! Nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, ze ten Pan jest producentem konkurencyjnego rozwiązania, które tak poleca. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi... Szkoda, ze nawet przy okazji budżetu obywatelskiego zdarzają się takie kwiatki.
   Mieszkaniec21596  26.01.2020 01:10
 • Super pomysł. Ale warto zastanowić się nad tężnią solną taką jak na Woli. Tam działa przez okrągły rok.
  Może warto jeszcze raz przeanalizować projekt i zmodernizować go w kierunku obiektu o charakterze terapeutycznym.
  Mieszkaniec19871  20.01.2020 11:49
 • Mam pytanie do projektodawcy. Kto pokryje koszty tej " tężni " jeśli Państwowa Inspekcja sanitarna to zamknie. Jak można wylęgarni grzybów i bakterii przypisywać działania lecznicze ? Gdzie mogę przeczytać o tych rewelacjach. Z tego co mi wiadomo jedyną tężnią, ale solną, jest tężnia w parku Sowińskiego na Woli. I co ciekawe czynna jest przez cały rok.
  Może nie kierować się modą ale wiedzą. Przypomnieć sobie szkołę podstawową. Uczyli nas o tym
  Mieszkaniec3114  22.01.2020 14:01
 • Gdzieś znikło moje wyjaśnienie na projekcie tężni solankowej Magdaleny Czajki. Wyjaśniało ono uczciwie, dlaczego jestem przeciwnikiem mikrotężni solankowych. Mikrotężnie solankowe nie są konkurencją dla tężni solankowej w Konstancinie; inna grupa odbiorców. Do Konstancina na tężnię przyjeżdżają bogaci mieszkańcy Mazowsza, przy okazji korzystają z usług SPA, jedzą, nocują. Natomiast realizacja wielu mikrotężni solankowych zagraża całemu temu biznesowi. Dlaczego ? Bo mikrotężnie solankowe są tylko gadżetem drogim w utrzymaniu. I gdy ludzie o tym się dowiedzą, zniechęcą się do korzystania z inhalacji. A szkoda, bo nasza sól z Kujaw jest naszym skarbem narodowym, jest cudownym lekiem, ostatnie badania wskazują, że nawet pomaga w leczeniu chorób nowotworowych. Warto się inhalalować. Dlatego nie jest prawdą, co napisał jeden komentujący, że jeżeli się nie podoba, to można nie głosować na ten projekt. Pani Magdalena Czajka bardzo "ostro" wierzy we właściwości lecznicze mikrotężni solankowych, nie zastanawia się, że takim postępowaniem wielu osobom chorym może robić krzywdę. Na próby wskazania źródeł medycznych tłumaczących, dlaczego mikrotężnie solankowe nie są formą haloterapii (leczenia solą), zareagowała nerwowo wpisując na wszystkich projektach w tej tematyce ostrzeżenie przede mną i jakimiś innymi nickami. Ja od dwudziestu paru lat podpisuję się tylko i wyłącznie jako Dr Palme. I na tężniach się dobrze znam. Zapewne pani Magdalenie zabraknie odwagi, by mnie przeprosić. Tężnie solne (nie mylić z solankowymi, zupełnie inna technologia) są udowodnioną formą haloterapii, dlatego budowę takich tężni popieram. I są tańsze w budowie, w eksploatacji i odpada problem ekologiczny, co zrobić z żużytą solanką (sól nie paruje, to m.in. tłumaczy brak właściwości leczniczych mikrotężni solankowych, tężnie solankowe wymyślono wyłącznie w celu produkcji soli warzonej) . Wydawało mi się więc zupełnie zrozumiałe, że warto edukować o takich rozwiązaniach. I proszę pamiętać, by będąc na prawdziwych tężniach solankowych (Inowrocław, Konstancin) lub na tężni solnej schować sprzęt elektroniczny. Drobiny soli nas leczą, ale elektronika szybko choruje.
  Mieszkaniec16885  27.01.2020 21:10
 • "zniwelowanie niekorzystnego wpływu smogu, z którym mają do czynienia mieszkańcy Warszawy"
  Warto zauważyć, że gdy smog występuje w danym miejscu to "zniwelowanie" nie występuje w jakimkolwiek stopniu.
  Mieszkaniec13214  20.08.2020 22:35
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany