Jeże na warsztat. Jak pomagać kolczastym sąsiadom.

86
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 400 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada przeprowadzenie z mieszkańcami szerokich warsztatów z różnych zagadnień w zakresie ochrony jeży oraz wprowadzenie ogólnomiejskich, podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie odpowiedzialnego wspierania jeży żyjących w Warszawie. Warsztaty będą prowadzone przez Lasy Miejskie - Warszawa.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warsztaty będą się odbywały w Centrum Edukacji Przyrodniczo -Leśnej w Lesie Kabackim przy ul. Rydzowej 1, w lasach administrowanych przez Lasy Miejskie - Warszawa oraz w parkach oraz w Miejscach Aktywności Lokalnej. Dwie tury warsztatów i spotkań - wiosenna i jesienna.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie z mieszkańcami szerokich warsztatów z różnych zagadnień w zakresie ochrony jeży oraz wprowadzenie ogólnomiejskich, podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie odpowiedzialnego wspierania jeży żyjących w Warszawie. Warsztaty będą prowadzone przez Lasy Miejskie - Warszawa.
Opis projektu
Jeże są jednym z najstarszych gatunków zamieszkujących teren Warszawy. Były tutaj zanim osiedlili się tu ludzie. Dziś są jednym z niewielu zwierząt nadal tu mieszkających, dzięki któremu Warszawiacy mogą mieć kontakt z "dziką naturą".

Niestety, w związku z rozwojem miasta ich przestrzeń życiowa z każdym rokiem drastycznie ulega ograniczeniu. Zwiększa się tym samym poziom zagrożeń całej populacji. Zgodnie z badaniami naukowców około 40% populacji nie przeżywa okresu zimowej hibernacji. Znaczne żniwo wśród jeży zbierają również pasożyty, na które szczególnie narażone są jeże. Wysoka jest również śmiertelność wynikająca z obrażeń przy pracach ogrodniczych. Zaskakująco, tylko za 25% śmiertelności odpowiadają wypadki drogowe.

Jest wiele sposobów by przeciwdziałać części zagrożeń miejskich, które można wdrożyć w Warszawie.
Proponuję szersze rozwiązanie obejmujące działania w całym mieście.

Projekt zakłada:
1. Realizację w każdej dzielnicy (lub dla mieszkańców każdej dzielnicy) wiosennego i jesiennego warsztatu przybliżającego mieszkańcom te wspaniałe zwierzęta, ich styl życia, miejskie zagrożenia i sposoby przeciwdziałania zagrożeniom. Warsztaty takie odbywałyby się w Miejscach Aktywności Lokalnej bądź domach kultury, lasach w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Lesie Kabackim. Uczestnicy uzyskają szczegółową wiedzę o życiu i potrzebach jeży oraz dowiadywaliby się jak odpowiedzialnie można pomagać jeżom, tworząc eko-strefy, zdobywając wiedzę z pomocy w przypadku inwazji pasożytów czy zakłócenia procesu hibernacji. uczestnicy dowiedzą się również o jednostkach miejskich które pomagają dzikim zwierzętom w Warszawie. Warsztaty będą organizowane wiosna i jesienią, po dwa w dany weekend (od kwietnia do czerwca i od początku września do końca października)
2. Podczas jesiennych warsztatów uczestnicy będą mogli zbudować domki dla jeży, które następnie będą mogli zababrać na swoje posesje, co daje gwarancje dbałości o domek. Nie przewiduje się ustawiania domków dla jeży dna terenach publicznych. Dodatkowo podczas warsztatów jesiennych poruszony został by temat utworzenia eko-stref bezpiecznych dla jeży na terenach publicznych.

Niestety, w Warszawie zwierzęta te rzadko dożywają dwóch lat, podczas gdy w sprzyjających warunkach, w niewoli potrafią żyć do 10 lat. Jeż spędza zimę w hibernacji, ale dotyczy to tylko zdrowego, dorosłego, dobrze odżywionego jeża, w dobrym i bezpiecznym schronieniu. Młode i słabe jeże nie są zdolne do hibernacji. Jesienią lub wczesną zimą niehibernujący jeż wielkości pomarańczy, sporego grapefruita, bez naszej pomocy na pewno zamarznie. Około 40% populacji jeży w środowiskach miejskich nie przeżywa okresu hibernacji, a w stosunku do młodych jeży, z jesiennych miotów śmiertelność zimowa wynosi prawie 70%. Śmiertelność w konsekwencji zaburzeń hibernacji jest największym zagrożeniem przeżywalności populacji jeży.

Podczas stacjonarnych warsztatów mieszkańcy uzyskaliby informacje, jakie pożytki przynosi współistnienie jeży na terenach zamieszkałych przez ludzi, dlaczego jeże zasiedlają coraz chętniej obszary miejskie, w jaki sposób, zapewnić im bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, w parkach i na prywatnych posesjach oraz jak wspierać jeże w budowie naturalnych schronień oraz jak tworzyć bezpieczne sztuczne schronienia. Dla uczestników mogłoby być przeprowadzone szkolenie z oceny stanu i udzielania pomocy jeżom zainfekowanym pasożytami, czy też z udzielania pomocy jeżom przy zaburzeniach hibernacji. W trakcie warsztatów mieszkańcy zbudowaliby domki dla jeży z przeznaczeniem do ustawienia na ich prywatnych posesjach, oraz poznali techniki tworzenia naturalnych schronień. Poznaliby również ogólnie wiedzę na temat innych gatunków dzikich zwierząt Warszawy oraz zasady ochrony gatunkowej którymi część z nich jest objęta. Uczestnicy nabędą również wiedzę o organizacjo pomocy dzikim zwierzętom, która jest zapewniona przez jednostki i Biura Urzędu m.st. Warszawy.

Zapisy na warsztaty - mailowo lub przez formularz na stronie LM-W.


Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Jeże szczególnie zasługują na naszą opiekę. Nie zdarzyło się wszak dotychczas by jeż był odpowiedzialny jakiejś szkody człowiekowi. Natomiast ciągle rozbudowująca się Warszawa ogranicza tym zwierzętom przestrzeń życiową. Ciągle powstające nowe budynki, coraz lepiej pielęgnowana zieleń, z roku na rok coraz to większymi krokami utrudniają kolczaste życie.

Warto również zaznaczyć że jesteśmy zobowiązani do pomocy jeżom między innymi również w formie ochrony naturalnych i budowie sztucznych miejsc lęgowych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie częściowej ochrony gatunkowej jeży.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
36 warsztatów = 36 x 700zł = 25 200zł
zakupy dla prowadzenia warsztatów 36 x 500zł = 18 000,00
materiały promocyjne 36 x 200zł = 7 200,00zł
Łącznie 50 400,zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 400,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

29.12.2019 19:39
Autor projektu
29.12.2019 19:53
Autor projektu
21.01.2020 22:04
Autor projektu
28.07.2020 13:04
Koordynator w Lasach Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Znakomite, bardo ważny temat.
  Proszę o jak najwięcej miejsc, gdzie odbędą się takie warsztaty.
  Mieszkaniec24118  15.09.2020 16:36
 • I prosze jeszcze włączyć Miasto, czyli Ratusz wraz z odpowiednim wydzialem w ochronę jezy przed rozjeżdżaniem na ulicach Warszawy
  Mieszkaniec12736  15.09.2020 23:29
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany