Zapobieganie bezdomności zwierząt

252
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Magdalena Siczek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1969 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez sterylizacje/kastracje kotów oraz leczenie w czasie, kiedy nie zawsze są dostępne bezpłatne zabiegi czyli wczesną wiosną i jesienią. Ogólnodostępny dla opiekunów kotów wolno żyjących.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
12.01.2022 10:58

1) przygotowanie zapytania ofertowego 2) wybór wykonawcy; 3) wprowadzenie wykonawcy; 4) realizacja marzec/kwiecień oraz październik/grudzień; 5) odbiór prac grudzień W dniu 8 marca 2021 r. podpisano umowę z Wykonawcą na realizację zadania z terminem realizacji w okresach marzec – kwiecień oraz październik – grudzień. W miesiącach marzec – kwiecień objęto opieką weterynaryjną 40 szt. kotów wolnożyjących. Obecnie trwa realizacja umowy na dalsze wykonanie zadania. W ramach zadania objęto opieką weterynaryjną 46 szt. kotów wolnożyjących w Dzielnicy Wola.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warszawa Wola

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez sterylizacje/kastracje kotów oraz leczenie w czasie, kiedy nie zawsze są dostępne bezpłatne zabiegi czyli wczesną wiosną i jesienią. Ogólnodostępny dla opiekunów kotów wolno żyjących.
Opis projektu
Miasto St. Warszawa i Wydziały Dzielnic realizują program zapobiegania bezdomności m. in. przeznaczając środki na sterylizację i kastrację kotów wolnożyjących. Środki te jednak zawsze są niewystarczające w stosunku do potrzeb. Ze względów formalnych i finansowych często programy sterylizacji w dzielnicach funkcjonują tylko przez część roku, np. od marca do września. Natomiast sezon rozrodczy kotów może się zacząć już w lutym a ostanie mioty rodzą się nawet w październiku.
Zasadnym jest uzupełnienie programu oferowanego przez Wydział Dzielnicy, aby poszerzyć czas dostępności zabiegów o okres przed i po obowiązywaniu umowy podstawowej. Wtedy zwierzęta też są osłabione i podatne na infekcje i często wymagają leczenia przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego, dlatego kosztorys powiększony jest o szacunkowy koszt leczenia chorób lub urazów. Częstym zabiegiem wykonywanym u takich kotów jest sanacja jamy ustnej. Zwierzę wolnożyjące w takiej sytuacji pierwszy i ostatni raz korzysta z opieki weterynaryjnej, dlatego oprócz samego zabiegu prowadzi się też działania profilaktyki zdrowotnej tj. odrobaczenie, odpchlenie i ew leczenie uszu. Aby uniknąć ponownego odławiania tego samego zwierzęcia stosuje się znakowanie poprzez nacięcie ucha. W sytuacjach nagłych dopuszcza się podjecie samego leczenia kota, który został już wcześniej wykastrowany/wysterylizowany i uległ nagłemu zachorowaniu lub urazowi.
Projekt uzupełnia oferta istniejącej na terenie Woli Wypożyczalni Łapacza, z której korzystają opiekunowie kotów miejskich. Można tam wypożyczyć sprzęt do odłowienia kota lub przetrzymania go w okresie przedłużającej się ponad ramy projektu rekonwalescencji. Wypożyczanie sprzętu jest bezpłatne. W uzasadnionych przypadkach można prosić o pomoc przy odłowieniu kota doświadczonych wolontariuszy.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Koty wolnożyjące są ważnym ogniwem ekosystemu miejskiego, w szczególności pomagają trzymać w ryzach populację szczurów. Aby jednak spełniały swoja rolę muszą być zdrowe i zadbane a ich populacja kontrolowana. Ponieważ jedna kotka może 2 lub 3 razy w roku urodzić 6 i więcej kociąt, niezwykle istotna jest sterylizacja i kastracja kotów. Dodatkowo niekastrowany kocur znaczy teren bardzo nieprzyjemną wonią, co budzi niechęć ludzi i wywołuje konflikty sąsiedzkie. Znacznie łatwiej i przyjemniej opiekunowi społecznemu jest opiekować się wysterylizowanym/wykastrowanym stadem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt 20.000,00 zł
- sterylizacje – 25 sztuk – 4.500,00 zł
- kastracje – 20 sztuk – 2.000,00 zł
- pobyt zwierzęcia w lecznicy po zabiegach – 7.500,00 zł
- pozostałe zabiegi przygotowujące i uzupełniające – 6.000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

23.06.2020 08:32
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola
18.08.2020 12:11
Koordynator w Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany