Zielona Aleja Solidarności

89
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Grzegorz Walkiewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 500 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zieleni oraz małej architektury wzdłuż Alei Solidarności, wykonanie projektu nasadzeń, a także posadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych wprost w gruncie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Aleja Solidarności na całym odcinku (od ulicy Okopowej do Radzymińskiej).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zieleni oraz małej architektury wzdłuż Alei Solidarności, wykonanie projektu nasadzeń, a także posadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych wprost w gruncie.
Opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zieleni oraz małej architektury wzdłuż Alei Solidarności (na odcinku ul. Okopowa - Wisła), wykonanie projektu nasadzeń, a także posadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych wprost w gruncie. Zagospodarowanie zielenią praskiego odcinka Al. Solidarności zostało objęte konsultacjami społecznymi w 2018 roku. Trwa sporządzanie dokumentacji projektowej nasadzeń. Nasz projekt zakłada uwzględnienie tego opracowania i jego realizację w terenie.

Projekt zakłada:
- wykonanie koncepcji zagospodarowania zielenią Alei Solidarności (na odcinku ul. Okopowa - Wisła),
- przedstawienie koncepcji do dyskusji i wyboru mieszkańców w ramach konsultacji społecznych,
- uwzględnienie dokumentacji projektowej nasadzeń na praskim odcinku Alei Solidarności;
- realizacja wybranego przez mieszkańców wariantu nasadzeń drzew, krzewów i lokalizacji małej architektury.

Należy dobrać gatunki drzew odpowiednie dla obszarów o gęstej zabudowie. Krzewy byłyby sadzone samodzielnie lub w grupach np. w formie żywopłotów (preferowane gatunki, które tolerują zasolenie gleby i okresową suszę, a także tworzą enklawy dla zwierząt). Mogłyby zastąpić donice i słupki ograniczające parkowanie samochodów, a także stanowić samoistną dekorację. Rabaty kwiatowe byłyby urządzone wzdłuż ciągów pieszych, także w miejsce betonowych donic .
Dodatkowe elementy małej architektury uczynią przestrzeń Alei Solidarności bardziej funkcjonalną. W ramach konsultacji można zaproponować tworzenie parkletów tj. małych przyulicznych miejsc do odpoczynku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dotychczasowy sposób urządzenia zieleni wzdłuż Alei Solidarności jest dla wielu mieszkańców dalece niesatysfakcjonujący. Przeprowadzenie konsultacji społecznych umożliwiających stworzenie koncepcji zagospodarowania zielenią Alei Solidarności pozwoli na przeprowadzenie zmian tworzących w tym miejscu przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Zapoczątkowanie procesu urządzania na Alei Solidarności zieleni z prawdziwego zdarzenia podniesie walory estetyczne ulicy oraz poprawi warunki życia mieszkańców.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 500 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projektodawca mimo podejmowanych prób kontaktu nie odniósł się do proponowanych zmian pozwalających na pozytywną weryfikację.
Decyzja o negatywnej weryfikacji podjęta została z powodu nie odniesienia się autora projektu do zaproponowanych przez ZZW zmian.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w dniach 15.04.2020, 21.04.2020 i 23.04.2020 przekazał autorowi projektu propozycje zmian oraz niezbędne wyjaśnienia z prośba o ich akceptację. Zgoda na wprowadzenie przedmiotowych zmian pozwoliłaby na pozytywne zaopiniowanie projektu i poddanie go pod głosowanie mieszkańców.

Modyfikacje

20.12.2019 10:17
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Po "zielonej" Świętokrzyskiej, której zwężono jezdnię, zmniejszono ilość miejsc parkingowych, kolejna ulica do zakorkowania.
  Informacja dla ewentualnych głosujących.
  Składający wniosek to urzędnik miejski - kierownik hali OSIR na Ochocie.
  Nano Chanceur  12.12.2019 08:13
  • Każdy mieszkaniec ma prawo zgłosić projekt i nie ważne kto go zgłasza, ale czy jest dobry czy nie.

   Zmiany na AL. Solidarności są bardzo potrzebne, ale oprócz zieleni potrzeba ścieżek rowerowych, uporządkowania parkowania i szerszych chodników
   Lukasz33  02.02.2020 11:59
 • Zielona Świętokrzyska to sukces. Podobnej bujnej zieleni potrzebuje pusta i wybetonowana al. "Solidarności"!
  roslinny  19.12.2019 11:53
 • Świetny projekt, uważam, że o ten rejon trzeba zadbać w pierwszej kolejności. Solidarności to trasa ktora powinna być reprezentacyjna nie tylko dla Śródmieścia ale dla całej Warszawy a niestety w chwili obecnej tak nie jest.
  Brakuje tu zieleni, drzew, krzewów i kwiatow oraz małej architektury itp. itp.
  Ciekawy i warty wsparcia projekt.
  Joanna2019  22.01.2020 18:51
 • Chcemy więcej Zielonych Świętokrzyskich w centrum. Efekt jest rewelacyjny, mamy prawdziwą miejską ulicę z pięknymi drzewami. Trzymam kciuki za powodzenie kolejnego bardzo dobrego projektu w Pana wykonaniu!
  Jacek Grajewski  22.01.2020 23:06
 • Super pomysł. Trzymam kciuki, aby przeszedł. Na pewno będę głosował za. Chociaż projekt mógłby jeszcze przewidywać budowę drogi dla rowerów. Bardzo mi tego brakuje na tej ulicy :)
  olekdoch  27.01.2020 14:41
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany