Monitoring na Imielinie

355
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
490 000 zł
Kategoria
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
  • poprawa bezpieczeństwa
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Przedmiotem projektu jest budowa monitoringu wizyjnego na Imielinie wzdłuż ciągów pieszych przebiegających przez Park Zielona Oś Ursynowa, gdzie mieszkańcy często skarżą się na osoby nielegalnie spożywające alkohol, zakłócające porządek i dokonujące aktów wandalizmu. Dodatkowo liczne imprez plenerowe organizowane koło Ratusza zobowiązują do podjęcia działań poprawiających bezpieczeństwo bezpośrednio sąsiadujących terenów Imielina.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Monitoring będzie zlokalizowany wzdłuż ciągów komunikacyjnych prowadzących z południowego wyjścia ze Stacji Metra Imielin w kierunku ulicy Dereniowej i ulicy Cynamonowej. Ciągi te przebiegają przez park Zielona Oś Ursynowa (w załączniku mapa poglądowa).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Coraz częstsze imprezy masowe na terenach pomiędzy Ratuszem a Domem Kultury, których ilość z pewnością wzrośnie po zakończeniu budowy tego ostatniego, również przemawiają za tym, aby zapewnić stosowny nadzór i monitoring otaczających terenów tak, aby działalność kulturalna nie miała negatywnego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców Imielina.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Przedmiotem projektu jest budowa monitoringu wizyjnego na Imielinie wzdłuż ciągów pieszych przebiegających przez Park Zielona Oś Ursynowa, gdzie mieszkańcy często skarżą się na osoby nielegalnie spożywające alkohol, zakłócające porządek i dokonujące aktów wandalizmu. Dodatkowo liczne imprez plenerowe organizowane koło Ratusza zobowiązują do podjęcia działań poprawiających bezpieczeństwo bezpośrednio sąsiadujących terenów Imielina.
Opis projektu
Przedmiotem projektu jest budowa monitoringu na Imielinie wzdłuż ciągów pieszych rozpoczynających się od południowego wyjścia ze Stacji Metra Imielin i przebiegających przez Park Zielona oś Ursynowa (poglądowa mapa w załączniku).

Projekt przewiduje:
11 kamer pomiędzy południowym wyjściem ze Stacji Metra Imielin a ulicą Cynamonową,
13 kamer pomiędzy południowym wyjściem ze Stacji Metra Imielin a ulicą Dereniową (monitoringiem objęte zostaną również okolice Kebabu i innych usług przy ulicy Dereniowej).
Kamery zostaną zamontowane na latarniach.
Wybrane zostaną kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości dedykowane do pracy przy słabym oświetleniu i w ciemności, gdyż główne ich wykorzystanie będzie miało miejsce w godzinach nocnych.
Nagrania z kamer będą przesyłane do budynku ratusza Urzędu Dzielnicy Ursynów i tam rejestrowane. Urządzenia i oprogramowanie do rejestrowania obrazu z kamer i zarządzania kamerami muszą zapewnić przechowywanie nagrań z kamer przez okres 30 dni.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy Imielina nie mogą w pełni cieszyć się walorami systematycznie rozrastającego się Parku Zielona Oś Ursynowa, gdyż ten bardzo atrakcyjnym teren pomiędzy ulicami Cynamonową i ulicą Dereniową stał się również ulubionym miejscem nielegalnego picia alkoholu, awantur, częstych dewastacji, zakłóceń porządku i ciszy nocnej. Osoby bezdomne też doceniły walory tego miejsca organizując latem 2019 "koczowisko" funkcjonujące przez kilka miesięcy pod oknami Ratusza.
Incydenty te widoczne są w statystykach zamieszczonych na Mapie Bezpieczeństwa KSP, której adekwatne fragmenty zostały dołączone do projektu.
Aby ponownie zapewnić bezpieczeństwo i spokój w tej części Ursynowa i zwrócić te tereny mieszkańcom, tak aby bez obaw mogli korzystać z nich również po zmroku, jak również bezpiecznie wracać z Metra do domu, konieczne jest zainstalowanie profesjonalnego monitoringu oraz uzupełnienie oświetlenia parkowego w miejscach niedoświetlonych.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
ułożenie okablowania do kamer, instalacja skrzynek teleinformatycznych wraz z przełącznikami sieciowymi, paneli, doprowadzenie zasilania - 360 000 zł,
dostawa, montaż i konfiguracja kamer – 2500 złotych za punkt, co daje kwotę 60 000 zł,
Wybudowanie przyłącza transmisji danych do budynku Urzędu Dzielnicy – 30 000 zł,
Serwer z systemem operacyjnym na którym zostanie zainstalowane oprogramowanie do zarządzania kamerami i rejestracji nagrań – 10 000 zł,
Macierz dyskowa, na której składowane będą nagrania – 20 000 zł,
Licencja dla 24 kanałów do oprogramowania VMS (Video Management System) – 10 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
490 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

16.01.2020 23:14
Autor projektu
17.01.2020 23:33
Autor projektu
18.01.2020 23:16
Autor projektu
28.05.2020 14:21
Wydział Informatyki dla Dzielnicy Ursynów
05.08.2020 15:55
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Projekt nie trafiony. Monitoring trzeba obsługiwać i utrzymywać. To dodatkowe obciążenie dla podatników a skutek mizerny (kamery nie rozwiążą wspomnianych problemów). Pół miliona i potem setki tysięcy na obsługę i utrzymanie może lepiej wydać na coś bardziej pożytecznego dla ogółu mieszkańców Ursynowa ?
    Mieszkaniec15470  19.08.2020 11:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany