Park kieszonkowy przy Wrocławskiej

115
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
180 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Urządzenie niewielkiego zielonego skwerku przy postoju taxi w okolicy skateparku i McDonalds przy Wrocławskiej. Uprzątnięcie terenu i rewitalizacja istniejącej zieleni oraz przeprojektowanie przestrzeni tak, by lepiej służyła mieszkańcom (chodniki w miejscu przedeptów oraz mała architektura).

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skrzyżowanie ul. Powstańców Śląskich i Wrocławskiej, przy postoju taxi.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Proponowany teren obejmuje fragmenty działek 1/9 oraz 1/10 z obrębu 60806 (patrz zdjęcie lotnicze w załączeniu)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Urządzenie niewielkiego zielonego skwerku przy postoju taxi w okolicy skateparku i McDonalds przy Wrocławskiej. Uprzątnięcie terenu i rewitalizacja istniejącej zieleni oraz przeprojektowanie przestrzeni tak, by lepiej służyła mieszkańcom (chodniki w miejscu przedeptów oraz mała architektura).
Opis projektu
W rejonie skrzyżowania Wrocławskiej i Powstańców Śląskich każdego dnia przechodzą setki mieszkańców. Niestety brak tu miejsca gdzie można by się zatrzymać i odpocząć lub schronić w cieniu w upalne dni.

W okolicy postoju taxi jest niewielki zielony skwerek, który - jeśli go wypielęgnować i urządzić - może być przyjemnym miejscem. Jest to jedyny zadrzewiony punkt w okolicy skrzyżowania, więc idealnie nadaje się na urządzenie mini-parku. Wymaga jednak uprzątnięcia i ponownego zaprojektowania przez architekta/architektkę krajobrazu, z poszanowaniem zastanej roślinności (brzozy, topole czarne i inne drzewa). W miejscu przedeptów powinien znaleźć się chodnik uwzględniający kierunki, w których najczęściej chodzą piesi. Należy uzupełnić nasadzenia tak, by dobrze komponowały się z zastanymi drzewami. Przyda się także ławka i kosz na śmieci oraz ewentualnie inne elementy małej architektury.

Parki kieszonkowe zyskują na popularności, ponieważ oferują dostęp do zieleni w miejscach intensywnie zabudowanych. Pozwalają schronić się w cieniu, zaczerpnąć świeżego powietrza czy chwilę odpocząć w drodze z zakupów, pracy lub szkoły. Nawet niewielki teren zielony znacznie podnosi jakość przestrzeni i przekłada się na tworzenie bardziej przyjaznego miejsca do życia. Odzyskajmy ten zaniedbany teren i wykorzystajmy jego potencjał - niech lepiej służy wszystkim mieszkańcom.

Etapy prac:
• Projekt – usługa architektów krajobrazu
• Zakup materiału roślinnego
• Zakup elementów małej architektury
• Prace w terenie: usunięcie zbędnych płyt chodnikowych, śmieci, zniszczonych barierek itp., sadzenie roślin, budowa nowego chodnika, montaż małej architektury.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie teren ten jest zaniedbany i nieco zaśmiecony, co nie zachęca by z niego korzystać. Piesi przemykają tędy w drodze z przystanków do bloków i sklepów (widoczne przedepty wskazują kierunki najczęstszych tras), ale nie zatrzymują się na dłużej. Ogromnym potencjałem są jednak rosnące tu drzewa – m.in. kasztanowiec zwyczajny, topole czarne i brzozy. Ponieważ w okolicy skrzyżowania brak jest innego terenu zielonego, stworzenie parku kieszonkowego znacznie poprawi jakość przestrzeni. Będzie tu można odpocząć w drodze z zakupów lub schronić się przed upałem w cieniu drzew. Propozycja zakłada, że zastane tu drzewa będą zachowane, dzięki czemu koszt urządzenia skweru będzie znacznie niższy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wykonanie dokumentacji projektowej (nasadzeń zieleni i małej architektury, projektu wykonawczego, projektu organizacji ruchu) 55.000 zł
- koszt zakupu materiału roślinnego 50.000 zł
- koszt zakupu elementów małej architektury, w tym oznakowania w terenie projektu 15.000 zł
- koszt wykonania prac w terenie 60.000 zł
Razem: 180.000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
180 000,00 zł

Modyfikacje

26.12.2019 18:18
Autor projektu
17.01.2020 12:49
Autor projektu
15.06.2020 09:58
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo
22.06.2020 14:46
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł! Ta działka jest pasem drogowym , zarządzanym przez ZDM. Brakuję tam miejsca , gdzie można odpocząć w cieniu (dokoła betonowa dżungla)
  Mieszkanka143  27.12.2019 15:27
 • Bardzo potrzebny projekt. Miejsce z potencjałem a obecnie jeden wielki rozdeptany trawnik, zaśmiecony, pourywane barierki. Brakuje tam chodnika. Ławek żeby latem odpocząć w cieniu ładnych drzew. Brawo za pomysł
  Mieszkaniec21223  23.01.2020 19:58
 • Miejsce z ogromnym potencjałem, taki projekt może je bardzo fajnie zmienić na lepsze.
  Mieszkaniec63  27.01.2020 20:06
 • Uwaga: projekt został połączony z inną moją propozycją, dotyczącą poprawy jakości przestrzeni bezpośrednio przy skateparku. Tym samym mamy szansę na nieco większy park kieszonkowy, bo część betonowego narożnika skrzyżowania może zostać rozbrukowana i zazieleniona!
  Połączone projekty znajdziecie pod tytułem "Park kieszonkowy przy skrzyżowaniu Powstańców Śląskich / Wrocławska" (nr 142).
  Podziękowania dla ZDM za propozycje zmian i umożliwienie połączenia obu pomysłów w spójną całość!
  Mieszkanka  21.06.2020 19:05 Autor projektu
  • Wspaniała wiadomość! Ja dziś dowiedziałam się , że zgłoszony projekt nr 144 ("Nowa droga rowerowa, chodnik i miejsca postojowe na ul. Piastów Śląskich") będzie w tym roku zrealizowany ZDM, z środków własnych. Wykonawcą prac ma być Zakład Remontu i Konserwacji Dróg.
   Mieszkanka143  22.06.2020 12:27
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany