Park kieszonkowy przy skrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Wrocławskiej

142
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
577 250 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1799 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada urządzenie eleganckiego skweru w rejonie skrzyżowania Wrocławskiej i Powstańców Śląskich (przy skateparku) składającego się z 2 części:
1) zabetonowany teren pomiędzy torowiskiem a uliczką osiedlową, wokół skateparku
2) zaniedbany skwerek po drugiej stronie uliczki osiedlowej

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
26.09.2022 09:57

AKTUALIZACJA UD Bemowo:

Realizacja zamówienia w zakresie: pielęgnacji wskazanych przez Zamawiającego drzew; prac porządkowych; nasadzeń materiału roślinnego, założenia trawnika; ułożenia ekokraty trawnikowej; ustawienia 3 ławek i 2 koszy na śmieci nastąpi nie wcześniej niż 1 września 2022 roku, a zakończenie nie później niż do 30 października 2022 r.

AKTUALIZACJA UD Bemowo:

Projekt realizowany przez ZDM i Dzielnice Bemowo. Wystąpiono do ZDM i ZZW w sprawie możliwości dokonania nasadzeń i usunięcia zniszczonych słupków na działce ZDM, objętej projektem. Wykonano koncepcję nasadzeń i lokalizacji małej architektury. Powołano komisję przetargową. Przygotowano dokumentację przetargową i wzór umowy, którą przekazano do Wydziału Zamówień Publicznych. Oczekujemy na ogłoszenie postępowania przetargowego przez WZP. __________________________________________________________________________________________

1. Przygotowanie dokumentacji przetargowej (PFU wzór umowy, kontrasygnata, warunki zamówienia) (czerwiec-lipiec 2021), 
2. Przygotowanie i ogłoszenie przetargu  (lipiec 2021), 
3. Weryfikacja, wybór oferty, podpisanie umowy (sierpień 2021), 
4. Projekt i realizacja: wprowadzenie, nadzór, odbiór (wrzesień-listopad 2021)

___________________________________________________________________________

Aktualizacja ZDM: Opracowano koncepcję projektową. W sierpniu 2021 r. ogłoszono przetarg na realizację. Z powodu braku ofert przetarg został unieważniony. W styczniu 2022 r., przetarg na realizację został ponownie ogłoszony i rozstrzygnięty. Rozpoczęto prace w terenie Rozpoczęto prace w terenie z terminem realizacji do 25 października 2022 r.  

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich / Urząd Dzielnicy Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
projekt obejmuje dwa elementy w rejonie skrzyżowania Powstańców Śląskich i Wrocławskiej:
teren przy skateparku i przystanku tramwajowym Wrocławska 06 (fragmenty działek 1/8 i 1/10 z obrębu 60806
teren po drugiej stronie uliczki serwisowej przy skateparku (fragmenty działek 1/9 oraz 1/10 z obrębu 60806 (patrz zdjęcie lotnicze w załączeniu))
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada urządzenie eleganckiego skweru w rejonie skrzyżowania Wrocławskiej i Powstańców Śląskich (przy skateparku) składającego się z 2 części:
1) zabetonowany teren pomiędzy torowiskiem a uliczką osiedlową, wokół skateparku
2) zaniedbany skwerek po drugiej stronie uliczki osiedlowej
Opis projektu
Projekt zakłada urządzenie eleganckiego skweru w rejonie skrzyżowania Wrocławskiej i Powstańców Śląskich (przy skateparku) składającego się z 2 części:

1) zabetonowany teren pomiędzy torowiskiem a uliczką osiedlową, wokół skateparku, w gestii ZDM

Projekt przewiduje gruntowny remont chodnika (placyku) przy skateparku

Codziennie przechodzą tędy setki pieszych, ponieważ chodnik prowadzi od skrzyżowania (i zlokalizowanych tam przystanków) do: skateparku, sklepów, bloków, przychodni, kościoła itd. Zniszczona nawierzchnia pamięta czasy drugiego pasa startowego lotniska Babice. Płyty betonowe są nierówne i pełne dziur, w czasie deszczu gromadzi się tu woda. Dodatkowo, duża różnica poziomów pomiędzy przystankiem tramwajowym a placykiem przy skateparku utrudnia poruszanie się osobom starszym, z kontuzjami, z niepełnosprawnością ruchową czy prowadzącym wózki dziecięce lub zakupowe.

Proponowany remont obejmuje:
- Naprawę nawierzchni: sfrezowanie (wyrównanie) starej nawierzchni i ułożenie nowej, z płyt betonowych 50cmx50cm
- Zniwelowanie różnicy poziomów pomiędzy placykiem przy skateparku a chodnikiem przystanku tramwajowego Wrocławska 06 (lub utworzenie łagodnego podjazdu na przystanek os strony placu)
- rozbrukowanie części nawierzchni placyku i urządzenie w tym miejscu zieleńców. Tereny zielone służyłyby jako odbiornik wody deszczowej, a jednocześnie podniosą walory estetyczne tego miejsca. W załączniku przykładowy roboczy szkic z zaznaczeniem terenów do zazielenienia.

Po zrealizowaniu remontu należy ponownie ustawić elementy małej architektury: ławki, donice, kosze na śmieci i "pinezki" zabezpieczające chodnik przed wjazdem samochodów.

Na czas remontu konieczne będzie przeorganizowanie lub przeniesienie stoisk sprzedawców kwiatów, ponieważ konieczna jest także wymiana nawierzchni w miejscu, gdzie na stałe zaparkowane są samochody (magazyny) sprzedawców.

2) zaniedbany skwerek po drugiej stronie uliczki osiedlowej, w gestii urzędu dzielnicy

W okolicy postoju taxi jest niewielki zielony skwerek, który - jeśli go wypielęgnować i urządzić - może być przyjemnym miejscem. Jest to jedyny zadrzewiony punkt w okolicy skrzyżowania, więc idealnie nadaje się na urządzenie mini-parku. Wymaga jednak uprzątnięcia i ponownego zaprojektowania przez architekta/architektkę krajobrazu, z poszanowaniem zastanej roślinności (brzozy, topole czarne i inne drzewa). W miejscu przedeptów powinien znaleźć się chodnik uwzględniający kierunki, w których najczęściej chodzą piesi. Należy uzupełnić nasadzenia tak, by dobrze komponowały się z zastanymi drzewami. Przyda się także ławka i kosz na śmieci oraz ewentualnie inne elementy małej architektury.

Parki kieszonkowe zyskują na popularności, ponieważ oferują dostęp do zieleni w miejscach intensywnie zabudowanych. Pozwalają schronić się w cieniu, zaczerpnąć świeżego powietrza czy chwilę odpocząć w drodze z zakupów, pracy lub szkoły. Nawet niewielki teren zielony znacznie podnosi jakość przestrzeni i przekłada się na tworzenie bardziej przyjaznego miejsca do życia. Odzyskajmy ten zaniedbany teren i wykorzystajmy jego potencjał - niech lepiej służy wszystkim mieszkańcom.

Etapy prac:
• Projekt – usługa architektów krajobrazu
• Zakup materiału roślinnego
• Zakup elementów małej architektury
• Prace w terenie: usunięcie zbędnych płyt chodnikowych, śmieci, zniszczonych barierek itp., sadzenie roślin, budowa nowego chodnika, montaż małej architektury.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Chodnik przy skateparku to stara betonowa płyta dawnej drogi startowej lotniska Babice (Bemowo). Nawierzchnia ma kilkadziesiąt lat, jest już bardzo zniszczona i dziurawa. Po deszczu zalega tu woda. Dodatkowo, duża różnica poziomów pomiędzy przystankiem tramwajowym a placykiem przy skateparku utrudnia poruszanie się osobom starszym, z kontuzjami, z niepełnosprawnością ruchową czy prowadzącym wózki dziecięce lub zakupowe.

Skwer po drugiej stronie uliczki jest zaniedbany i nieco zaśmiecony, co nie zachęca by z niego korzystać. Piesi przemykają tędy w drodze z przystanków do bloków i sklepów (widoczne przedepty wskazują kierunki najczęstszych tras), ale nie zatrzymują się na dłużej. Ogromnym potencjałem są jednak rosnące tu drzewa – m.in. kasztanowiec zwyczajny, topole czarne i brzozy. Ponieważ w okolicy skrzyżowania brak jest innego terenu zielonego, stworzenie parku kieszonkowego znacznie poprawi jakość przestrzeni. Będzie tu można odpocząć w drodze z zakupów lub schronić się przed upałem w cieniu drzew. Propozycja zakłada, że zastane tu drzewa będą zachowane, dzięki czemu koszt urządzenia skweru będzie znacznie niższy.
Codziennie przechodzą tędy setki mieszkańców, chodnik prowadzi od skrzyżowania (i zlokalizowanych na nim przystanków tramwajowych i autobusowych) do: skateparku, sklepów, bloków, przychodni, kościoła itd. Zasługujemy na wygodny i bezpieczny chodnik, bez dziur i kałuż.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
część 1)
350 m rozpłytowania z nasadzeniem krzewów - 175 000 zł
5 ławek z oparciem - 13 500 zł
5 ławek bez oparcia - 9 500 zł
15 drzew o obwodach 20-25cm - 41 250 zł
remont pozostałego chodnika - 350 m² x 400 zł/m² = 140 000 zł
projekt: 18 000 zł
Razem: 397 250 zł
część 2)
- wykonanie dokumentacji projektowej (nasadzeń zieleni i małej architektury, projektu wykonawczego, projektu organizacji ruchu) 55 000 zł
- koszt zakupu materiału roślinnego 50 000 zł
- koszt zakupu elementów małej architektury, w tym oznakowania w terenie projektu 15 000 zł
- koszt wykonania prac w terenie 60 000 zł
Razem: 180 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
577 250,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

17.01.2020 12:51
Autor projektu
19.06.2020 16:44
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
22.06.2020 11:44
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
13.08.2020 15:02
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • To miejsce bardzo potrzebuje poprawy jakości przestrzeni.
    Mieszkaniec63  27.01.2020 20:03
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany