Fort Bema Unlimited - teren bez płotów, bez barier, dostępny dla mieszkańców przez 365 dni

141
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkanka
Współautorzy Mieszkaniec, Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
146 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zapewnienie dostępności Fortu Bema dla wszystkich zainteresowanych rekreacją i wypoczynkiem, przez cały rok.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Fort Bema oraz otaczający go teren zielony: działki z obrębu 61501, numery: 44/3, 44/4, 44/5, 35/2, 35/5, 73/1 (zgodnie ze zdjęciem lotniczym w załączniku)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Na wskazanych działkach, poza otwartymi terenami rekreacyjnymi, znajdują się także BOPN, parking oraz żłobek nr 63. Dostęp do tych obiektów pozostałby bez zmian.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zapewnienie dostępności Fortu Bema dla wszystkich zainteresowanych rekreacją i wypoczynkiem, przez cały rok.
Opis projektu
Fort Bema to jedyny większy teren zielony w północnej części dzielnicy Bemowo. Z Fortu korzystają mieszkańcy w każdym wieku - przychodzą tu na spacer, pobiegać czy pojeździć na rowerze. Fort jest popularnym miejscem spacerów z psami i bardzo lubianą lokalizacją wszelkich zabaw zimowych (sanki, biegówki, łyżwy na fosie). W cieplejsze dni odbywają się tu pikniki, latem można się opalać na kocykach lub popływać rowerem wodnym po fosie. Jesienią i zimą dzieci chętnie dokarmiają mieszkające na fosie kaczki. Przyjeżdżają tu miłośnicy historii i zabytków militarnych z całej Warszawy. Fort oferuje możliwości wypoczynku i rekreacji przez cały rok.

Niestety, w ostatnim czasie te możliwości zostały mocno ograniczone. Znaczna część fortu została wydzierżawiona na komercyjną imprezę na okres trzech miesięcy. Teren został ogrodzony, a wejście możliwe było dopiero po wykupieniu (dość kosztownych) biletów. Na 3 miesiące zostaliśmy pozbawieni możliwości korzystania z ponad 7ha naszej wspólnej, zielonej przestrzeni.

Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Warszawy w sprawie zasad dzierżawy miejskich nieruchomości, koszt dzierżawy terenu pod imprezę plenerową wynosi 400 zł dziennie i jest niezależny od wynajmowanej powierzchni (!). Jest to wyjątkowo korzystna stawka. Oznacza to, że za jedyne 146 tys. złotych prywatna firma mogłaby wynająć fort na cały rok!

Aby temu zapobiec, proponujemy zabezpieczenie takiej właśnie kwoty w ramach Budżetu Obywatelskiego na rzecz symbolicznej dzierżawy Fortu Bema mieszkańcom. Uważamy, że Fort Bema, jako publiczny teren zielony utrzymywany z naszych podatków, powinien być ogólnodostępny prze 356 dni w roku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Fort Bema to jedyny większy teren zielony w północnej części dzielnicy Bemowo. Z Fortu korzystają mieszkańcy w każdym wieku - przychodzą tu na spacer, pobiegać, pojeździć na rowerze. Jako publiczny teren zielony utrzymywany z naszych podatków, Fort Bema powinien być ogólnodostępny prze 356 dni w roku.

Po ostatniej imprezie masowej, która wiązała się z zamknięciem fortu na trzy miesiące, powstała internetowa petycja przeciw ograniczaniu dostępu do fortu. Pod petycją podpisało się 1000 osób.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
146 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Modyfikacje

17.01.2020 12:53
Autor projektu
17.01.2020 15:52
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobry projekt!Jeszcze tylko projekt bajecznego oświetlenia Fortu Bema i mister Gręziak będzie pozbawiony roboty. Chińska gospodarka się zawali , ku utrapieniu Dąbrowskiego a Progresja skupi się na koncertach.
  Mieszkanka143  02.01.2020 14:39
 • Dziękuję za ten projekt! Fort Bema to dobro wspólne i bardzo liczę, że projekt uzmysłowi to decydentom raz na zawsze.
  Aleksandra Krugły  21.01.2020 15:21
 • Bardzo zasadne kroki, projekt słuszny a i z ładnie zilustrowanym przekazem w załącznikach.
  Mieszkaniec63  27.01.2020 20:05
 • Doceniam intencję Pomysłodawcy, tylko czy na pewno mieszkańcy powinni zrzucać się ponownie na coś, na co już zrzucamy się przez podatki? Wynajmowanie przestrzeni = dobra wspólnego na tak długo i na takich warunkach, jak miało to miejsce w przypadku progresji i festiwalu chińskich świateł powinno być najzwyczajniej w świecie praktyką niedopuszczalną przez urząd i urzędników (a nie, że musimy ZAPŁACIĆ za coś, co jest oczywiste). Pozdrawiam!
  Mieszkaniec22149  21.02.2020 12:06
  • Wystarczy posłuchać sesji rady Dzielnicy Bemowo (27 listopada 2019 r.) a sprawa się wyjaśni. Lider komitetu "Wybieram Bemowo" - Jarosław Dąbrowski, to typowy neoliberał. Dla niego i ludzi skupionych wokół Wybieram Bemowo-wszystko jest na sprzedaż. Nawet dobro wspólne, jakim są tereny zielone i rekreacyjne. Ten projekt , to wyraz głośnego sprzeciwu. Na bank pracownicy Wydziału Komunikacji i Promocji Dzielnicy Bemowo go odrzucą. W końcu pracę tego wydziału nadzoruję Jakub Gręziak:)
   Mieszkanka143  21.02.2020 16:43
  • Jako jedna z autorek projektu w pełni się zgadzam - Fort Bema jest utrzymywany z naszych podatków, zatem już za niego płacimy. Jako mieszkańcy nie powinniśmy musieć ponosić dodatkowych kosztów, żeby móc swobodnie z niego korzystać. Tym projektem chcemy zwrócić uwagę na kilka problemów:

   1. Przedstawiciele zarządu dzielnicy argumentowali, że zdecydowali się wydzierżawić fort ponieważ przedsiębiorca zgłosił się z taką propozycją, a oni nie mieli powodów by mu odmówić. Jeśli tak wyglądają mechanizmy decyzyjne w naszej dzielnicy, to nie pozostaje nam nic innego jak zgłosić kontrpropozycję dla takiej dzierżawy jako mieszkańcy. W końcu zarząd "nie odmawia".

   2. Wynajęcie fortu na festiwal świateł to niebezpieczny precedens, do tej pory nie zdarzało się dzierżawienie na tak długi czas publicznego terenu zielonego. Ta sytuacja pokazała, że dobro wspólne (publiczny park) można bez większych trudności "sprywatyzować". Jednak decyzja o wydzierżawieniu fortu nie była skonsultowana z mieszkańcami. Chcielibyśmy wykorzystać budżet obywatelski, który jest formułą konsultacji, by mieszkańcy mogli zagłosować czy życzą sobie podobnych sytuacji w przyszłości.

   3. Stawka wynajmu fortu dla prywatnego przedsiębiorcy jest śmiesznie niska - 400zł za dzień, niezależnie od wielkości dzierżawionego terenu. Dla organizatora imprez to wręcz złoty interes. A w skali budżetu dzielnicy wpływy z takiej dzierżawy to grosze, zupełnie nie kompensujące straty, jaką jest brak dostępu do terenu rekreacyjnego dla mieszkańców. Przy okazji przypomnę, że dzielnica dodatkowo poniosła koszty związane z organizacją ostatniej imprezy - 35 tys. zł za bilety do rozdania mieszkańcom, 12,5 tys. zł za zmianę organizacji ruchu i aż 70 tys. zł za doraźny remont ul. Waldorffa. Zatem dodatkowe nakłady w postaci 146 tys. zł rocznie za to, aby ten dostęp zachować, nie powinny być dla dzielnicy dużym wydatkiem.
   Mieszkanka  22.02.2020 13:21 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany