Ekrany drogowe na skrzyżowaniu Łopuszańskiej i Al. Jerozolimskich bezpieczne dla ptaków

1331
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Naniesienie pasów z folii na przezroczyste ekrany przeciwhałasowe na skrzyżowaniu Al.Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej dla zabezpieczenia ptaków przez rozbijaniem się o nie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skrzyżowanie ulicy Łopuszańskiej i Al. Jerozolimskich.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Naniesienie pasów z folii na przezroczyste ekrany przeciwhałasowe na skrzyżowaniu Al.Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej dla zabezpieczenia ptaków przez rozbijaniem się o nie.
Opis projektu
Projekt zakłada zastosowanie zabezpieczenia, które zostanie naklejone na przezroczyste ekrany przeciwhałasowe, o które w okresach migracji rozbijają się ptaki.
Zgodnie z najnowszymi badaniami najczęściej stosowane dotychczas metody mające na celu ograniczenie kolizji ptaków z przezroczystymi ekranami akustycznymi i szybami budynków - w postaci naklejek z sylwetkami ptaków drapieżnych, są nieskuteczne.
Eksperci alarmują, że zderzenia ptaków z tymi elementami architektonicznymi są drugim co do wielkości czynnikiem ich śmiertelności. Chociaż w Polsce jak dotąd temat ten nie został dokładnie zbadany przez naukowców, wyniki obserwacji prowadzonych od lat w innych państwach pozwalają wnioskować w zakresie rozwiązań, jakie powinny być stosowane na szeroką skalę w naszym kraju.
Folia zabezpieczająca musi być odporna na promieniowanie UV, duże stężenie zanieczyszczeń środowiska w tym środki odladzające (stosowane w okresie zimowym do odladzania dróg i chodników), środki chemiczne stosowane do usuwania graffiti, odporna na przebarwienia, matowienie, powierzchowne rysy, kurczenie.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków minimalizującą metodą ochrony ptaków przed kolizjami z przeziernymi ekranami akustycznymi jest stosowanie wypełnień z pionowymi liniami o szerokości min. 2 cm przy maksymalnym odstępie pomiędzy liniami 10 cm lub poziomych linii o szerokości min. 2 mm przy maksymalnym odstępie pomiędzy liniami 28 mm (linie koloru białego lub czarnego).

Folia zabezpieczająca zostanie naklejona na ekrany na rogach skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej, po obu stronach Al.Jerozolimskich. Ekrany zlokalizowane są na trzech rogach skrzyżowania.

Szacowana powierzchnia do oklejenia to: 260 m2.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Co roku w czasie migracji ptaków wiele z nich rozbija się o ekrany przezroczyste ekrany akustyczne. Jest to drugi co do wielkości czynnik powodujący ich śmiertelność. Ograniczyć ją powinno się z wielu względów:
Etycznych – nie budujmy ochrony naszego słuchu i płuc, która stanowi jednocześnie śmiertelną pułapkę dla ptaków;
Ekologicznych – ptaki są częścią ekosystemu miasta, konieczne są dla jego równowagi;
Estetycznych – przyjemnie jest obserwować ptaki podczas spaceru w parku, miło jest słuchać ich śpiewu – to zdecydowanie przyjemniejszy odgłos niż hałas miasta;
Higienicznych – zabite ptaki leżą długo na trawnikach, mogą zostać zjedzone przez nasze koty czy psy.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zgodnie z szacunkową wyceną na wykonanie zabezpieczenia przeziernych ekranów akustycznych folią z naniesionymi ww. pasami kwota zabezpieczenia 1 m² ekranu (w tym inwentaryzacja istniejących ekranów akustycznych w celu określenia dokładnej ich powierzchni, jednostronne mycie i odtłuszczenie powierzchni, dostawa i montaż wraz z wdrożeniem czasowej organizacji ruchu) wynosi około 150 zł.

Przy zabezpieczeniu 260 m² powierzchni ekranów koszt projektu to około 40 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

16.03.2020 12:14
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany