Niech żonkile zakwitną na Woli!

522
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Adam Barański
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
225 000 zł
Kategoria
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1464 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Niech zakwitnie nam Wola!

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.07.2021 14:29

Przygotowywane sa dokumenty pozwalające ogłosić przetarg.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Tym razem żonkile chcielibyśmy posadzić na trawnikach przy ulicy Anielewicza (odcinek od al. Jana Pawła II) do ul. Okopowej i po jej drugiej stronie (okolice ul. Gibalskiego - Miejsce Pamięci Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków). Dzięki temu żonkile pojawią się na trasie od bramy Cmentarza Żydowskiego, aż do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Dodatkowe nasadzenia proponujemy są w okolicach miejsca ukrycia Archiwum Ringelbluma (Nowolipki 30), Dzielnej (okolice kościoła św. Augustyna - w okolicy znajdował się sierociniec Korczaka).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
-

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Niech zakwitnie nam Wola!
Opis projektu
Projekt zakłada posadzenie 200 000 żonkili na terenie Muranowa Zachodniego (MSI - Nowolipki). Dlaczego chcielibyśmy posadzić akurat żonkile? Bo to nie tylko piękne kwiaty, ale również symbol powstania w getcie. Co roku, 19 kwietnia, Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, kładł bukiet żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, aby upamiętnić to wydarzenie oraz swoich poległych towarzyszy.

W 2019 r. zgłosiliśmy już analogiczny projekt na terenie Muranowa (po stronie śródmiejskiej). Dzięki Waszym głosom miasto posadziło tam żonkile i efekty są absolutnie olśniewające! Tym razem - w ramach kontynuacji wcześniejszego projektu - nasadzenia chcielibyśmy zrealizować na terenie dawnego getta po wolskiej stronie - od al. Jana Pawła II do Cmentarza Żydowskiego.

Dlaczego warto zagłosować na żonkile? Powodów jest co najmniej kilka!

1) Żonkile są piękne (i bardziej eko niż papierowe kwiaty rozdawane w rocznicę powstania w getcie)

Żonkil, ze względu na swoje duże, jaskrawe kwiaty i wczesną porę kwitnienia, uprawiany jest własnie na rabatach i w trawnikach jako roślina ozdobna. O tym, jak niesamowity jest efekt skrzących się od wiosennych żonkili trawników mogli przekonać się już mieszkańcy Muranowa!

2) Żonkile to ważny symbol

Żonkile pełnią funkcję żywego pomnika, upamiętniającego tych, którzy niegdyś toczyli tu walkę. To forma kontrastująca życiem – w przeciwieństwie do licznych na Muranowie / Woli tablic, pomników, które upamiętniają zmarłych. Chcemy skupić się na życiu, przypomnieć, że powstanie, mimo całej swojej tragedii, było również aktem przepełnionym nadzieją związanym z rozpoczęciem walk o wolność i godność.

3) Integracja i tożsamość

Kwiaty przypominają, że z ruin dawnego getta na nowo wyłoniło się życie! Chcemy, żeby żonkil przypominał nie tylko o powstaniu, ale stał się symbolem tej dzielnicy, która niczym feniks odrodziła się z popiołów.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Żonkile stanowią symbol dzielnicy. Poza warstwą symboliczną, kwiaty poprawią również walory estetyczne opisywanych terenów i będą stanowiły dodatkową atrakcję turystyczną na wiosnę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Posadzenie cebul żonkili w trawnikach – 50-60 szt./m2 – 1500 m2*150 zł = 225 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
225 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.06.2020 12:49
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Witam serdecznie. Sadzenie żonkili za 225 000 PLN. Uważam, że genialny pomysł. Pewnie wiele dzieci z domów dziecka się bardzo ucieszy. Jak również, wiele zwierząt z domów schronisk. Żonkile górą. Brawo Panie Trzaskowski.
    Mieszkaniec26565  25.05.2021 23:50
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany