Rewitalizacja i modernizacja oświetlenia przy Pałacu Szustra w Parku Morskie Oko

213
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Dariusz Jarosiński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
200 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1965 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada modernizację obecnego oświetlenia oraz doświetlenie pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) na terenie Parku Morskie Oko.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.05.2021 15:33

Ustalono zakres prac, przeprowadzono wizję w terenie - przygotowywane są dokumenty pozwalające na przeprowadzenie przetargu. Napotkano na trudności zw. ze strukturą własności terenu co wymagało delikatnej korekty projektu.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Palac Szustra; z czterech stron; od ul. Morskie Oko 2, od ul. Panufnika; od strony skarpy ; od strony podjazdu
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada modernizację obecnego oświetlenia oraz doświetlenie pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) na terenie Parku Morskie Oko.
Opis projektu
Konieczne jest udrożnienie istniejących słupów oświetleniowych oraz montaż nowych, estetycznych konstrukcji i opraw LED, zgodnych z obecnie obowiązującymi standardami. Wszystkie słupy powinny być wyposażone w diodowe oprawy LED o białej barwie światła oraz czujniki ruchu. System sterujący oświetleniem powinien realizować zadanie tzw. oświetlenia nadążnego, działającego w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego. Takie rozwiązanie zastosowano w parku Praskim (Praga Północ).
Projekt ma na celu uporządkowanie infrastruktury oświetlającej okolice Pałacu Szustra tak by stworzyć miejsce przyjazne mieszkańcom i odpowiadające ich potrzebom.
Projekt składa się z następujących części:
1) opracowanie projektu oświetlenia Pałacu Szustra,
2) zakup wyposażenia oraz wykonanie robót ziemnych razem z montażem nowych elementów
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Pałac Szustra w parku Morskie Oko to ciekawy architektonicznie budynek na Mokotowie. Niestety teren jest słabo oświetlony - to przestrzeń szczególnie nieprzyjazna użytkownikom jesienno-zimowymi popołudniami i wieczorami. Dodatkowe oświetlenie poprawi bezpieczeństwo na terenie parku, a także sprawi, że mieszkańcy będą mogli jeszcze dłużej korzystać z jego atrakcji (plac zabaw, wydarzenia artystyczne w pałacu Szustra: koncerty, teatr dla rodzin, spotkania grup sasiedzkich).
Istniejące oświetlenie jest już mocno wyeksploatowane. Wiele opraw oświetleniowych jest uszkodzonych. Efektywność obecnego oświetlenia pozostawia wiele do życzenia, co przekłada się również na poziom bezpieczeństwa uczestników wydarzeń w Pałacu Szustra jak również odwiedzających park wieczorową porą. W bliskim sąsiedztwie wspomnianego budynku znajduje się szkoła podstawowa oraz plac zabaw, stąd duży odsetek osób w tym rejonie stanowią dzieci, młodzież jak również osoby starsze. Doświetlenie znacząco poprawi bezpieczeństwo. Istotne jest również zamontowanie nowoczesnego oświetlenia w technologii LED.
Wykonanie infrastruktury oświetlenia:
- Podniesienie jakości życia okolicznych mieszkańców poprzez stworzenie miejsca dla ich wypoczynku, spacerów i spędzania czasu.
- Uczyni teren wokół pałacu Szustra przyjaznym dla dzieci, seniorów, młodzieży i wszystkich mających ochotę spędzić czas na zewnątrz i wewnątrz.
- Podniesienie jakość bezpieczeństwa terenu poprzez remont oświetlenia .

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Oświetlenie nadążne wymaga podpięcia 8 nowych latarni na oddzielnym obwodzie, który bezpośrednio należy podłączyć do najbliższego punktu zasilania. W okolicy Pałacu Szustra mamy 2 takie punkty, równo oddalone o ok. 250 metrów. To oznacza, ze do kosztów realizacji projektu należy doliczyć ułożenie nowego kabla o długości 250 metrów, głównie na terenie parku, najlepiej pod alejkami, żeby zminimalizować długość przewiertów sterowanych. Na podstawie analogicznych robót koszt szacujemy na 60 tys. zł.
Ponadto 8 nowych latarni (słup, oprawa LED, czujniki ruchu, kable pomiędzy słupami – wraz z robocizną), system sterowania – 130 tys. zł.
Projekt budowlano-wykonawczy – 10 tys. zł.
W sumie 200 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

28.01.2020 14:33
Koordynator w Dzielnicy Mokotów
23.06.2020 09:18
Koordynator w Zarządzie Zieleni
23.06.2020 09:20
Koordynator w Zarządzie Zieleni
08.07.2020 10:10
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany