Cyfrowy Senior

1260
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
133 900 zł
Kategoria
  • edukacja
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 782 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Cyfrowy Senior to projekt, którego celem jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych, promowanie edukacji w każdym wieku oraz wzrost aktywności społecznej seniorów. Zajęcia komputerowe, językowe oraz ogólnodostępna i bezpłatna oferta pracowni komputerowej ma być alternatywnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.05.2021 03:47
  • Przeprowadzono procedurę publicznego ogłoszenia na usługę pełnienia funkcji opiekuna pracowni komputerowej w 2021 roku – najkorzystniejsza oferta opiewała na 33 600,00 zł. Pełnienie funkcji opiekuna rozpoczęło się z dniem 23 lutego 2021 r.
  • Przeprowadzono procedurę publicznego ogłoszenia na prowadzenie warsztatów komputerowych – podstawowych i średniozaawansowanych, warsztatów komputerowych specjalistycznych – z Internetu i mediów społecznościowych, grafiki komputerowej, edycji tekstu, ,,Warszawa w Internecie’’, zajęć językowych – z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego w 2021 roku – łącznie najkorzystniejsze oferty opiewały na 64 096,00 zł. Warsztaty i zajęcia rozpoczęły się z dniem 12 kwietnia 2021r, w formie zdalnej, ze względu na obostrzenia związane z pandemią covid-19.
  • Planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na zakup i dostawę biodegradowalnych naczyń jednorazowych na potrzeby uczestników projektu (kubków na napoje gorące i zimne, tacek, misek na poczęstunek, serwetek, łyżeczek) – planowane środki na ten cel to 8 500,00 zł.
  • Planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na zakup i dostawę materiałów promocyjnych – plakatów, ulotek, teczek promocyjnych, notesów oraz słodyczy reklamowych – planowane środki na ten cel to 6 500,00 zł.
  • Trwa procedura ogłoszenia postępowania na zakup poczęstunku dla uczestników projektu – herbat, kawy, cukru i słodyczy – przeznaczone na to środki to 2999,99 zł.
  • Środki zaplanowane na zakup materiałów eksploatacyjnych do pracowni komputerowej – papieru do drukarki, tonerów, innych akcesoriów to 7 000,00 zł.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Świętojerska 12a, Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Miejsce dostosowane do osób poruszających się na wózkach
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Cyfrowy Senior to projekt, którego celem jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych, promowanie edukacji w każdym wieku oraz wzrost aktywności społecznej seniorów. Zajęcia komputerowe, językowe oraz ogólnodostępna i bezpłatna oferta pracowni komputerowej ma być alternatywnym sposobem spędzania wolnego czasu.
Opis projektu
Projekt zakłada prowadzenie nowoczesnej pracowni komputerowej, w której będą się odbywały bezpłatne zajęcia komputerowe, głównie dla mieszkańców dzielnicy Śródmieście, w szczególności osób starszych.
W ramach projektu prowadzone będą:
- warsztaty komputerowe z podstaw obsługi – dla początkujących i dla zaawansowanych, każda grupa warsztatowa 40 godzin zajęć (2 razy w tygodniu po 2 godziny) – łącznie 12 grup w ciągu roku tj. 480 godzin warsztatów;
- specjalistyczne warsztaty komputerowe m.in. z grafiki i projektowania, mediów społecznościowych i Internetu oraz inne wybrane przez seniorów oraz innych mieszkańców Śródmieścia, którzy będą korzystać z pracowni - każdy z warsztatów 26 godzin – łącznie 6 grup w ciągu roku, tj. 156 godzin warsztatów;
- zajęcia językowe – (język angielski na 2 poziomach zaawansowania), język francuski i niemiecki na poziomie podstawowym, każdy z kursów po 26 godzin – łącznie 8 grup w ciągu roku, tj. 208 godzin zajęć.
Na poszczególne zajęcia obowiązywać będą zapisy.
W pozostałym czasie pracownia będzie ogólnodostępna, gdzie pod kierunkiem zatrudnionego instruktora, każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z komputera z dostępem do internetu.
Pracownia wyposażona jest w sprzęt komputerowy (6 stanowisk), najnowsze oprogramowanie oraz w oprogramowanie do prowadzenia zajęć językowych oraz specjalistycznych m.in. , dzięki czemu seniorzy będą mogli rozwijać swoje umiejętności i przechodzić na wyższy poziom wtajemniczenia komputerowego. Takie oprogramowanie umożliwia zastosowanie różnorodnych metod nauczania – ćwiczenia słuchowe, konwersacje czy naukę poprawnej wymowy.
Rekrutacja do projektu prowadzona będzie w jak najszerszym zakresie, tak aby każdy zainteresowany mógł z niego skorzystać. Informacje rozpowszechniane będą przy współpracy ze śródmiejskimi instytucjami, organizacjami pozarządowymi wspierającymi seniorów, poprzez plakaty i ulotki oraz poprzez portale społecznościowe i strony internetowe.

Kosztorys projektu:
promocja projektu (projekt graficzny i druk)3 000,00 zł
wynagrodzenie opiekuna pracowni komputerowej 36 000,00 zł
artykuły eksploatacyjne i materiały biurowe (papier, tonery) 4 000,00 zł
poczęstunek i ekologiczne naczynia jednorazowe 3 500,00 zł
wynagrodzenie dla prowadzących zajęcia 84 400,00 zł
zakup materiałów do prowadzenia zajęć specjalistycznych 3 000,00 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt odpowiada na potrzebę stworzenia ogólnodostępnej, bezpłatnej pracowni komputerowej, zgłaszanej przez seniorów. Coraz więcej osób starszych chce korzystać z nowoczesnych technologii, mieć możliwość korzystania z pojawiających się ułatwień życia codziennego. Wykluczenie cyfrowe jest szczególnie widoczne w tej grupie wiekowej, co wpływa na konieczność ułatwiania im w dostępie do nowoczesnych technologii. Dodatkowo część osób poznała już podstawy i bardzo chce dalej zagłębiać się w nowe programy i rozwiązania. Celem projektu jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych, promowanie edukacji w każdym wieku oraz wzrost aktywności społecznej seniorów. Zajęcia komputerowe, językowe oraz ogólnodostępna i bezpłatna oferta pracowni komputerowej ma być alternatywnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
kosztorys projektu:
promocja projektu 3000 zł
wynagrodzenie opiekuna pracowni komputerowej 36000 zł
materiały eksploatacyjne 4000 zł
poczęstunek i ekologiczne naczynia 3500 zł
wynagrodzenie prowadzących zajęcia 84400 zł
materiały specjalistyczne do prowadzenia zajęć 3000 zł
razem 133900 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
133 900,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

16.06.2020 14:36
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
16.06.2020 14:42
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany