Nowe drzewa na ulicy Słowackiego
1432
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Żoliborz

Koszt pomysłu
46 000 zł
Kategoria
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1402 głosów za tym projektem


Posadzenie szpaleru drzew (9 sztuk) po parzystej stronie ulicy Słowackiego, od placu Wilsona do ul. Cieszkowskiego.
Realizacja pomysłu
Aktualizacja:
21.01.2021 13:42
Wstępny harmonogram realizacji:
1. Przygotowanie OPZ – marzec 2021.
2. Przygotowanie przetargu - planowane ogłoszenie postępowania – kwiecien 2021.
3. Wyłonienie Wykonawcy i podpisanie umowy – lipiec 2021.
4. Realizacja i nadzór – listopad-grudzień 2021.
5. Planowane zakończenie (protokół odbioru) – 15.12.2021
Jednostka odpowiadająca za realizację:
ZZW
Lokalizacja
Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Słowackiego - od placu Wilsona do ulicy Cieszkowskiego, strona parzysta
Lokalizacja na mapie:
Dane projektu
Skrócony opis projektu
Posadzenie szpaleru drzew (9 sztuk) po parzystej stronie ulicy Słowackiego, od placu Wilsona do ul. Cieszkowskiego.
Opis projektu
Wzdłuż ulicy Słowackiego rosną drzewa - ale tylko po jednej stronie, nieparzystej. Po drugiej stronie prawie wszystkie drzewa zostały na przestrzeni lat wycięte, ostało się jedynie kilka przy szkole pożarniczej. Chcemy przywrócić ulicy Słowackiego charakter alei i zwiększyć liczbę żoliborskich drzew, tworząc szpaler wzdłuż torów tramwajowych - zgodnie z załączonym projektem.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Nowe drzewa będą pochłaniać CO2 i smog, redukować hałas i zmniejszać upał latem - dzięki zieleni dużo lepiej mieszka się w mieście. A ulica Słowackiego stanie się na powrót aleją.
Charakterystyka
Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu
Kosztorys
Kosztorys realizacji projektu
Posadzenie drzew: 9*5000zł= 30000 zł
Karczowanie krzewów: 16m2= 1000 zł
Całość: 46000 zł
Karczowanie krzewów: 16m2= 1000 zł
Całość: 46000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
46 000,00 zł
Skutki realizacji
Skutki realizacji
Wzrost kosztów utrzymania zieleni. Poprawa estetyki i jakości powietrza.
Modyfikacje
22.06.2020 16:50
Co sądzisz o tym pomyśle?
Dodaj komentarzSuper, że w końcu w 2020 roku, po tak wielu latach (już 4!) od zgłoszenia do budżetu partycypacyjnego w 2016 roku projektu "Bezpieczna i przyjazna przestrzeń ulicy Słowackiego: przejście dla pieszych, pasy dla rowerów, nowe miejsca postojowe", po przeciągających się ustaleniach (opóźnienie, zgodnie z komunikatem ZDM’u, wynikało właśnie z przedłużających się ustaleń między konkretnymi jednostkami miasta takimi jak zarząd zieleni, tramwaje warszawskie, biuro polityki mobilności) a następnie opóźnieniach w wykonaniu prac w terenie (od czerwca 2019...) będą w końcu wykonane zwężenie ul. Słowackiego, powstaną nowe miejsca parkingowe i wszystkie zmiany postulowane w projekcie. Szkoda tylko, że wszystko to musiało trwać tak długo i za jednym zamachem nie zostaną wykonane, po zakończeniu prac remontowych, liczne nasadzenia drzew i krzewów – choćby takie jakie są planowane w tym projekcie na podstawie koncepcji wykonanej przez Zarząd Zieleni. Czemu po 4 latach ustaleń i opóźnień nie można wszystkiego w końcu wykonać na raz – sensownie, kompleksowo?
Chciałbym zobaczyć, że koncepcja nasadzeń po tej stronie ulicy się spełni, choć jestem przekonany, że opór będą stawiały tramwaje warszawskie, które mają część infrastruktury po ziemią, wzdłuż zaniedbanych krzewów przy torowisku wzdłuż ulicy Słowackiego (odcinek Szczepanowskiego-Kątowa)... i jestem pewien, że niechętni będą do jakichkolwiek ustępstw, aby drzewa mogły się pojawić. Może warto zaangażować w presję radnych dzielnicy np. prosząc o składanie licznych interpelacji w tej sprawie i stałe monitorowanie postępów, aby znów wszystko nie zakończyło się serią przedłużających się ustaleń i opóźnień.
Liczę na to, że w w niedalekiej przyszłości (a najlepiej już w kolejnych latach!) uda się kompleksowo przeprojektować tę stronę ulicy, bo widać nie tylko chęć zmiany wśród Żoliborzan, ale także stopniową realizację tych zmian: po udanej, choć na małą skalę, rewitalizacji placu pomiędzy CH Merkurym a Urzędem Dzielnicy, po (w końcu!) wykonaniu naziemnego przejścia dla pieszych przez ul. Słowackiego na wysokości urzędu dzielnicy, zwężenia tejże ulicy i po odnowieniu nawierzchni i uzupełnieniu ciągłości drogi dla rowerów – czas na zazielenienie tej okolicy! Będę mocno trzymał kciuki za powodzenie projektu – wszystkie opisane wyżej zmiany miały przecież miejsce za sprawą Żoliborzan i zgłoszonych przez nich projektów do budżetu obywatelskiego, więc może i kolejny z dobrej serii uda się urzeczywistnić! Dziękuję za ten projekt! Oby to nie był koniec zmian naszego zielonego Żoliborza!