Nowe drzewa na ulicy Słowackiego

1432
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Michał Rapacki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
46 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1402 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Posadzenie szpaleru drzew (9 sztuk) po parzystej stronie ulicy Słowackiego, od placu Wilsona do ul. Cieszkowskiego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.12.2021 15:33

Drzewa zostały posadzone. Aby mogły się zmieścić ZZW wykonało karczowanie pojedyńczych krzewów. Projekt zrealizowany. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Słowackiego - od placu Wilsona do ulicy Cieszkowskiego, strona parzysta
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Posadzenie szpaleru drzew (9 sztuk) po parzystej stronie ulicy Słowackiego, od placu Wilsona do ul. Cieszkowskiego.
Opis projektu
Wzdłuż ulicy Słowackiego rosną drzewa - ale tylko po jednej stronie, nieparzystej. Po drugiej stronie prawie wszystkie drzewa zostały na przestrzeni lat wycięte, ostało się jedynie kilka przy szkole pożarniczej. Chcemy przywrócić ulicy Słowackiego charakter alei i zwiększyć liczbę żoliborskich drzew, tworząc szpaler wzdłuż torów tramwajowych - zgodnie z załączonym projektem.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Nowe drzewa będą pochłaniać CO2 i smog, redukować hałas i zmniejszać upał latem - dzięki zieleni dużo lepiej mieszka się w mieście. A ulica Słowackiego stanie się na powrót aleją.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Posadzenie drzew: 9*5000zł= 30000 zł
Karczowanie krzewów: 16m2= 1000 zł
Całość: 46000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
46 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.06.2020 16:50
Dział Rejonu Ogrodniczego 2 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Fantastyczny pomysł!!! Bardzo dziękuję za jego zgłoszenie! Brak cienia (z powodu braku drzew) podczas gorącego lata, słaba jakość chodników i brak drogi/pasa dla rowerów po tej stronie Słowackiego to wyraźne mankamenty! Jeżeli udałoby się choć jedną z tych rzeczy naprawić, będzie to ogromny sukces! Chciałoby się od razu zrobić kompleksową przemianę w prawdziwy deptak – wymienić nawierzchnię chodnika (z wysłużonej kostki brukowej na np. antysmogowe chodniki tak jak w alei Wojska Polskiego!) po stronie urzędu dzielnicy, obsadzić drzewami, krzewami, stworzyć poidełko dla ludzi i psów i zagospodarować przestrzeń elementami infrastruktury miejskiej takimi jak ławeczki, fontanna czy stojaki na rowery.

  Super, że w końcu w 2020 roku, po tak wielu latach (już 4!) od zgłoszenia do budżetu partycypacyjnego w 2016 roku projektu "Bezpieczna i przyjazna przestrzeń ulicy Słowackiego: przejście dla pieszych, pasy dla rowerów, nowe miejsca postojowe", po przeciągających się ustaleniach (opóźnienie, zgodnie z komunikatem ZDM’u, wynikało właśnie z przedłużających się ustaleń między konkretnymi jednostkami miasta takimi jak zarząd zieleni, tramwaje warszawskie, biuro polityki mobilności) a następnie opóźnieniach w wykonaniu prac w terenie (od czerwca 2019...) będą w końcu wykonane zwężenie ul. Słowackiego, powstaną nowe miejsca parkingowe i wszystkie zmiany postulowane w projekcie. Szkoda tylko, że wszystko to musiało trwać tak długo i za jednym zamachem nie zostaną wykonane, po zakończeniu prac remontowych, liczne nasadzenia drzew i krzewów – choćby takie jakie są planowane w tym projekcie na podstawie koncepcji wykonanej przez Zarząd Zieleni. Czemu po 4 latach ustaleń i opóźnień nie można wszystkiego w końcu wykonać na raz – sensownie, kompleksowo?

  Chciałbym zobaczyć, że koncepcja nasadzeń po tej stronie ulicy się spełni, choć jestem przekonany, że opór będą stawiały tramwaje warszawskie, które mają część infrastruktury po ziemią, wzdłuż zaniedbanych krzewów przy torowisku wzdłuż ulicy Słowackiego (odcinek Szczepanowskiego-Kątowa)... i jestem pewien, że niechętni będą do jakichkolwiek ustępstw, aby drzewa mogły się pojawić. Może warto zaangażować w presję radnych dzielnicy np. prosząc o składanie licznych interpelacji w tej sprawie i stałe monitorowanie postępów, aby znów wszystko nie zakończyło się serią przedłużających się ustaleń i opóźnień.

  Liczę na to, że w w niedalekiej przyszłości (a najlepiej już w kolejnych latach!) uda się kompleksowo przeprojektować tę stronę ulicy, bo widać nie tylko chęć zmiany wśród Żoliborzan, ale także stopniową realizację tych zmian: po udanej, choć na małą skalę, rewitalizacji placu pomiędzy CH Merkurym a Urzędem Dzielnicy, po (w końcu!) wykonaniu naziemnego przejścia dla pieszych przez ul. Słowackiego na wysokości urzędu dzielnicy, zwężenia tejże ulicy i po odnowieniu nawierzchni i uzupełnieniu ciągłości drogi dla rowerów – czas na zazielenienie tej okolicy! Będę mocno trzymał kciuki za powodzenie projektu – wszystkie opisane wyżej zmiany miały przecież miejsce za sprawą Żoliborzan i zgłoszonych przez nich projektów do budżetu obywatelskiego, więc może i kolejny z dobrej serii uda się urzeczywistnić! Dziękuję za ten projekt! Oby to nie był koniec zmian naszego zielonego Żoliborza!
  Mieszkaniec22420  21.05.2020 13:19
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany