Mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnota - warsztat edukacyjny

302
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Urszula Wasilewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 073 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • społeczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Warsztaty edukacyjne polegające na zaznajomieniu mieszkańców Warszawy z zasadami działania spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, prawami członków oraz obowiązkami wynikającymi z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej i jako właściciela wyodrębnionego lokalu mieszkalnego będącego członkiem wspólnoty mieszkaniowej. .

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lokalizacja - sale w Warszawie np. biblioteka, dom kultury itp. w Śródmieściu, Praga-Południe, Praga Północ, Mokotów, Ochota, Wola, Żoliborz, Bielany, Ursynów, Targówek
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
sale powinny być wyposażone w rzutnik lub tablicę multimedialną

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Warsztaty edukacyjne polegające na zaznajomieniu mieszkańców Warszawy z zasadami działania spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, prawami członków oraz obowiązkami wynikającymi z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej i jako właściciela wyodrębnionego lokalu mieszkalnego będącego członkiem wspólnoty mieszkaniowej. .
Opis projektu
Program warsztatów obejmować będzie tematykę ogólną związaną z zasadami funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej i wspólnoty mieszkaniowej oraz odpowiadać na pytania i wyjaśniać wątpliwości istotne dla mieszkańców zamieszkałych w tego typu budynkach. Projekt ma charakter edukacyjny i nie dotyczy funkcjonowania żadnej znanej spółdzielni mieszkaniowej ani wspólnoty. Proponowane Warsztaty Edukacyjne nie obejmują sfery komercyjnej ze względu na fakt, iż zarówno spółdzielnie mieszkaniowe jak i wspólnoty mieszkaniowe zostały powołane w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludności, i nie są podmiotami komercyjnymi. Warsztat obejmować będzie zagadnienia tj. :
1. Historia spółdzielczości mieszkaniowej
2. Przyczyny powstawania wspólnot mieszkaniowych
3. Jakie są różnice pomiędzy spółdzielnią ,a wspólnotą mieszkaniową. Zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej i wspólnoty
4. Jakie są prawa i obowiązki członka spółdzielni mieszkaniowej a jakie członka wspólnoty ( właściciela wyodrębnionego lokalu)
5. Na czym polega prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego
6. Czym jest księga wieczysta dla lokalu mieszkalnego
7. Czym jest statut w spółdzielni mieszkaniowej i jak powstaje
8. Jak są kalkulowane czynsze w spółdzielni, a jak we wspólnocie mieszkaniowej
9. Czym jest Walne Zgromadzenie członków w spółdzielni mieszkaniowej i wspólnocie oraz jakie są korzyści dla członków
Projekt ogólnodostępny dla dorosłych w grupach maksymalnie do 20 osób
Zasady rekrutacji – ogłoszenie naboru przez styczeń 2021r , decyduje kolejność zgłoszeń , informacja poprzez Facebook, urzędy dzielnicy, plakaty na słupach ogłoszeniowych
Zajęcia odbywałyby się od lutego do maja w grupach np. raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od liczby zainteresowanych osób , jedno spotkanie ok. 90 minut , minimalna ilość spotkań w miesiącu dla jednej grupy - 4 , tj raz w tygodniu , maksymalna ilość grup w jednej dzielnicy to 3 grupy - raz w tygodniu tj 12 spotkań
Zajęcia w trybie seminaryjnym w tym kilka spotkań z osobą posiadającą wiedzę prawną,
Lokalizacja - sale w Warszawie np. biblioteka, dom kultury itp. wyposażone w rzutnik lub tablicę multimedialną. Materiały dla uczestników w formie elektronicznej na podany adres mailowy.

Koszt 1 spotkania tj 90 minut – wynagrodzenie wykładowcy - 400 zł – koszt wynajmu sal – 30.000 zł , promocja ( plakaty ulotki, itp.- 3.500 zł )
105. 500 zł - minimalny , maksymalny – 288.000 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt popularyzuje wiedzę o spółdzielniach mieszkaniowych i wspólnotach mieszkaniowych. Pomaga pozyskać wiedzę o nowych przepisach dotyczących np. małych wspólnot mieszkaniowych, dużych wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych
W ostatnich latach weszły w życie nowe przepisy dla członków spółdzielni mieszkaniowych oraz przepisy dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, które objęły zarówno członków wspólnot mieszkaniowych jak i spółdzielni mieszkaniowych posiadających prawo własności lokalu mieszkalnego. Nowe przepisy spowodowały, że mieszkańcy wspólnot jak i spółdzielni mieszkaniowych mają bardzo dużo pytań i wątpliwości m.in. dotyczących dokonywanego już procesu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w jakiej wysokości ponoszone są opłaty , jakie prawa mają mieszkańcy, którzy nie zdecydowali się wnieść jednorazowej dwudziestoletniej opłaty . Jakie są ich prawa i obowiązki z tytułu zostania członkiem spółdzielni na podstawie obowiązującej od 2017 r nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych , a właściciela lokalu wyodrębnionego. Projekt ma charakter warsztatów edukacyjnych prowadzonych metodą seminaryjną, prowadzonych przez osoby posiadające pełną wiedzę i doświadczenie w zakresie objętym tematyką poruszaną na warsztatach. W trakcie warsztatów nie ma możliwości udzielania odpowiedzi na indywidualne pytania odnośnie funkcjonowania konkretnych spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot, oraz wysokości opłat dla konkretnych nieruchomości., Pomagają integrować mieszkańców, tworzyć lokalne grupy wsparcia , przygotować mieszkańców do czynnego udziału w Walnym Zgromadzeniu członków.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Oszacowany koszt tj. 1 dzień w tygodniu (sala 900 zł, wykładowca 5800 zł) 4 x w miesiącu przez 4 miesiące, co daje koszt ok. 107 200 zł dla jednej dzielnicy, to 10 dzielnic x 107 200 daje łączny koszt 1 072 000 zł, dodatkowo ok. 1 500 zł – przygotowanie projektu plakatu i druk plakatów.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 073 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

17.01.2020 19:50
Autor projektu
10.08.2020 14:42
Koordynator w Biurze Mienia Miasta i Skarbu Państwa
13.08.2020 14:29
Koordynator w Biurze Mienia Miasta i Skarbu Państwa

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Uważam, że wycena takiego warsztatu znacząco przewyższa wartość płynącą z wniosków „spółdzielnia, czy wspólnota”. Koszt 5800 zł za dzień pracy (!) wykładowcy jest tak rażąco przeszacowany, że projekt w tym kształcie nie powinien w ogóle znaleźć się w propozycjach budżetu obywatelskiego.
  Mieszkaniec23256  05.09.2020 12:02
  • Dzień Dobry - uprzejmie informuję że projekt planowany jest do zrealizowania w 10 dzielnicach Warszawy . Koszt wykładowcy szacowany na 5800 zł jest kosztem za 1 cykl w jednej dzielnicy. Cykl jest 4 miesięczny, a spotkania są 4 w 1 miesiącu. Czyli 5.800 zł / 4 miesiące /4 spotkania w miesiącu daje koszt dla wykładowcy 362,50 zł brutto za 1 spotkania. Przewidziałam niższy koszt pracy wykładowcy. Myślę że jak Pan jeszcze raz zapozna się z tym projektem i a zwłaszcza z jego założeniami dojdzie Pan do tych wniosków.
   Urszula Wasilewska  13.09.2020 20:12 Autor projektu
 • Rzeczywiście to jest jakiś kosmos cenowy. Po co takie warsztaty? Większość osób, które mieszkają w spółdzielniach mieszkaniowych doskonale wie, jak działają spółdzielnie praktycznie.
  6. Czym jest księga wieczysta dla lokalu mieszkalnego
  7. Czym jest statut w spółdzielni mieszkaniowej i jak powstaje

  Wiedza o tym czym jest statut i jak powstaje jest bardzo istotna dla przeciętnego mieszkańca?
  Po co przeciętnemu zjadaczowi chleba? Jeżeli jest zainteresowany znajdzie to w internecie albo zapyta w spółdzielni. Przede wszystkim ludzie prawie nie chodzą na walne zgromadzenia.
  Mieszkaniec23114  09.09.2020 15:00
  • Dzień Dobry - uprzejmie informuję że projekt planowany jest do zrealizowania w 10 dzielnicach Warszawy . Koszt wykładowcy szacowany na 5800 zł jest kosztem za 1 cykl w jednej dzielnicy. Cykl jest 4 miesięczny, a spotkania są 4 w 1 miesiącu. Czyli 5.800 zł / 4 miesiące /4 spotkania w miesiącu daje koszt dla wykładowcy 362,50 zł brutto za 1 spotkania, a jak będą jeszcze dodatkowe spotkania to koszt wykładowcy jest niższy za 1 godzinę. Przewidziałam niższy koszt pracy wykładowcy. Myślę że jak Pan jeszcze raz zapozna się z tym projektem i a zwłaszcza z jego założeniami dojdzie Pan do tych wniosków. Ponadto projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców Warszawy , którzy chcą pozyskać wiedzę o spółdzielniach mieszkaniowych oraz pomóc tym członkom spółdzielni, którzy nie znają swoich praw oraz zachęcić ich do szerszego wzięcia udziału w Walnych Zgromadzeniach członków i współdecydowania o spółdzielni jako wspólnym dobru. Niestety , ale nadal brakuje wiedzy na ten temat, a zarządy spółdzielni nie są chętni do wyjaśniania różnych problemów mieszkańcom. W Założeniach prelegentem są osoby niezależni , eksperci , prawnicy.
   Urszula Wasilewska  13.09.2020 20:19 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany