Szpaler drzew ozdobnych przy ścieżce rekreacyjnej na dawnym polu PGR (PGR 2.0)

1439
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Jakub Rawski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
38 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1602 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Szpaler drzew ozdobnych będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, zwłaszcza na wiosnę i jesienią, ale co najważniejsze pozwoli na zacienienie ścieżki, która jest mocno nasłoneczniona, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej. (PGR 2.0)

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
07.09.2022 11:59

Podpisaliśmy umowę z wykonawcą projektu, który do 17 grudnia 2021 r. powinien zakończyć prace.

Projekt zrealizowany.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Targówek

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zachodnia strona ścieżki rekreacyjnej na dawnym polu PGR. Działaka 1/6
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Szpaler drzew ozdobnych będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, zwłaszcza na wiosnę i jesienią, ale co najważniejsze pozwoli na zacienienie ścieżki, która jest mocno nasłoneczniona, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej. (PGR 2.0)
Opis projektu
Szpaler drzew może rozciągać się na odcinku około 80 m. Zakłada się sadzenie drzew co ok. 4,5 - 5 metrów, ponieważ proponowane drzewa, tj. Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa, dorastają do około 4-5 m szerokości.

Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa jest drzewem ozdobnym, które w dodatku zostało wymienione w Załączniku nr 7 do Programu ochrony środowiska m.st. Warszawy jako jeden z gatunków rosnących w trudnych warunkach siedliskowych i wspomagających oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń.

"Drzewo początkowo o kolumnowym pokroju, później regularnym, stożkowatym, dorastające do 12-15 m wysokości, a średnica korony dochodzi do 4 m. Liście szerokojajowate, u podstawy zaokrąglone i zaostrzone na wierzchołku, długości do 8 cm. Blaszka liściowa wiosną srebrzysta, później intensywnie zielona, o piłkowanym brzegu. Jesienią pięknie przebarwiają się na żółtokarminowoczerwono. Na drzewie utrzymują się długo.
Pąki kwiatowe różowe, filcowato owłosione. Kwiaty białe, średnicy do 2,5 cm, zebrane w pęczkach, rozwijają się w końcu kwietnia i na początku maja. Kwitnie obficie, w okresie kwitnienia, bardzo dekoracyjna.
Owoce drobne, bez wartości zdobniczych, brązowe, kropkowane.
Wytrzymała na warunki miejskie.
Polecana do wysadzania w parkach, zielni osiedlowej, a także do obsadzania ulic. Można też sadzić w większych ogrodach przydomowych. Odporna na choroby." (http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1507)
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Szpaler drzew ozdobnych będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, zwłaszcza na wiosnę i jesienią, ale co najważniejsze pozwoli na zacienienie ścieżki, która jest mocno nasłoneczniona, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Zakup i posadzenie 18 sztuk drzew gatunku grusza ozdobna (z opalikowaniem, zastosowaniem hydrożelu, wykorowaniem misy i podlaniem). Parametry drzew:
 forma pienna, z wyraźnie ukształtowanym prostym pniem i równomiernie ukształtowaną koroną oraz ukształtowaną bryła korzeniową,
 obwód pni na wysokości 1 m – minimum 16/18 cm,
 korona ukształtowana na wysokości minimum 160 cm,
 średnica/wysokość bryły korzeniowej – minimum 50/35 cm.
Kwota 27.000,00 zł
2. Pielęgnacja drzew do końca roku budżetowego 10.000,00 zł
3. Oznakowanie projektu 1.000,00 zł

RAZEM: 38 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
38 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

16.06.2020 15:04
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Targówek
16.06.2020 15:31
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dlaczego nie rodzimy gatunek, np. Tilia tomentosa odmiana Varsawiensis, która ma udokumentowaną odporność na niekorzystne warunki panujące przy al. Żwirki i Wigury? Lipa na dodatek niesie dużo korzyści: od kwiatów dla zapylaczy, po orzeszki (owoce), które mają dużo zdrowotnych właściwości.
  Poparłabym projekt, gdyby zakładał rodzime gatunki, bez wydziwiania. Ta grusza to jakaś "nowość" w szkółkach, ktoś chce sobie wypróbować za nasze pieniądze jej przydatność do miast?
  Poparłabym projekt, gdyby drzewo było: rodzime, w odmianach, jego oddziaływanie na zdrowie ludzkie byłoby znaczne (lipa, brzoza, topola, sosna, grab, a nawet wierzba... wszystkie drzewa), gatunek byłby zgodny siedliskowo, żeby nie było ryzyka "wypadnięcia", i miał "przydatność" dla mieszkańców (lipa ma wysokie walory zdrowotne).
  Mieszkaniec20001  15.09.2020 19:59
  • Bardzo dziękuję za ten niezwykle wyczerpujący wywód, na który jednakowoż nie za bardzo mogę zareagować. Cieszę się natomiast w Pani imieniu, że przynajmniej jeszcze w tej edycji BO nie ma obowiązku głosowania na projekty i jeżeli coś Pani w danym rozwiązaniu nie pasuje, może Pani zagłosować na inny projekt. Na przykład potańcówkę, podczas której tańczone będą wyłącznie tańce rodzime lub iluminację świąteczną, taką jaka oświetlała drogę do domu naszym pradziadom.

   Na swoją obronę nadmienię, że kiedy proponowałem ten projekt chciałem aby było ładnie i ekologicznie. Wybrałem więc drzewo wymienione przez specjalistów w Załączniku nr 7 do Programu ochrony środowiska m.st. Warszawy jako jeden z gatunków rosnących w trudnych warunkach siedliskowych i wspomagających oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń. W dodatku wygląda w mojej ocenie ładnie. Może nie ma orzechów, ale ma grusze. Kwiaty raczej też. Nie wiem czy ma doświadczenie w porastaniu ulicy Żwirki i Wigury, ale wydaje mi się, że nasze pole jest mniej nieprzyjazne niż ta ulica, więc może się uda.

   Nadmienię też, że jest to mój drugi projekt tego typu, ale wbrew temu co Pani uważa nie reprezentuję lobby szkółkarzy. Ot jestem sobie mieszkańcem, który lubi kolorowe drzewa w rzędzie. Może jestem dendrologicznym ignorantem, ale w końcu nie każdy może być specjalistą od wszystkiego.

   Serdecznie pozdrawiam i życzę żeby w puli projektów znalazły się takie, które przypadną Pani do gustu i będzie mogła na nie Pani zagłosować z czystym sumieniem:)
   Jakub Rawski  15.09.2020 22:09 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany