Supełek – warsztaty dziewiarskie w Bibliotece Publicznej w Ursusie – Filii "Niedźwiadek"

284
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Iwona Rogowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
15 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie grupy rękodzielniczej, która spotyka się w Filii „Niedźwiadek” aby dzielić się pomysłami, wzajemnie inspirować, uczyć. Integrować się spędzając czas wolny w ciekawy sposób, wykorzystując atrakcyjne hobby.
Zależy nam na wyposażeniu grupy w narzędzia i materiały oraz organizacji spotkań z innymi rękodzielnikami, aby nauczyć się nowych technik.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Mariana Keniga 14, 02-495 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Filia „Niedźwiadek” Wpożyczalnia nr 117

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie grupy rękodzielniczej, która spotyka się w Filii „Niedźwiadek” aby dzielić się pomysłami, wzajemnie inspirować, uczyć. Integrować się spędzając czas wolny w ciekawy sposób, wykorzystując atrakcyjne hobby.
Zależy nam na wyposażeniu grupy w narzędzia i materiały oraz organizacji spotkań z innymi rękodzielnikami, aby nauczyć się nowych technik.
Opis projektu
Projekt przewiduje stworzenie grupy rękodzielniczej – dziewiarskiej, dostępnej dla osób w każdym wieku, bez względu na wcześniej zdobyte umiejętności w tym zakresie. Realizacja projektu stworzy przestrzeń do nauki i wymiany poglądów oraz integracji pokoleń, a także do rozwoju pasji, jaką niewątpliwie jest rękodzieło.
Grupa będzie spotykała się raz w tygodniu, w Filii „Niedźwiadek”, nie uwzględniając spotkań z rękodzielnikami – autorami i trenerami nowych technik rękodzielniczych – w tym przypadku będą to dodatkowe spotkania, raz na 2 miesiące.
Czas trwania warsztatów: 2 godziny zegarowe
Dlaczego posiadanie pasji jest tak bardzo ważne w życiu? Hobby pozwala przede wszystkim w twórczy sposób zagospodarować swój wolny czas. Pasja przyczynia się do rozwijania naszej osobowości, pomaga w wyrabianiu wielu pozytywnych cech charakteru. Warto także pamiętać, że pasja pomaga przetrwać w momentach kryzysowych życia, dodaje siły energii, pomaga się odstresować. Pasja jest również sposobem na odreagowanie, a czasami na wewnętrzne wyciszenie się. Dzięki posiadaniu pasji możemy stworzyć coś pięknego i niepowtarzalnego.
W ramach projektu chcemy wyposażyć uczestników w profesjonalne materiały i narzędzia dziewiarskie – tak, aby efekty pracy przyniosły satysfakcję. Chcielibyśmy zakupić włóczki, sznurki bawełniane, kordonki oraz druty, szydełka, igły dziewiarskie, obręcze itp.
Celem poszerzania wiedzy i umiejętności naszych uczestników o nowe techniki rękodzielnicze, planujemy zaprosić do współpracy osoby, które zajmują się nimi na co dzień. Chcielibyśmy za ich pośrednictwem zaprezentować uczestnikom m.in. techniki filcowania na mokro i na sucho, robótki na paluszkach (szczególnie młodszym uczestnikom zajęć). Chcielibyśmy także przedstawić rękodzielników, którzy wydali pomocne publikacje, organizując spotkania autorskie.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Projektowanie uniwersalne - Uzasadnienie
Projekt wyklucza uczestnictwo osób z niepełnosprawnością ruchową, ze względu na to, że Filia "Niedźwiadek" znajduje się na pierwszym piętrze budynku, który nie posiada windy ani podjazdów dla osób z niepełnosprawnością.
Uzasadnienie realizacji projektu
O wpływie dziewiarstwa na emocje i rozwój człowieka można byłoby pisać bez końca. Poniżej – kilka z najważniejszych faktów.
Dziewiarstwo jest dobrym sposobem na zmniejszenie strachu, niepokoju i wysokiego poziomu stresu; pomaga nam zachować zwinność mózgu i poprawia stabilność emocjonalną. Ten szczególny atut dziewiarstwa jest łatwy do wytłumaczenia. Robienie na drutach, szydełkowanie i inne techniki rękodzieła wymagają naraz koordynacji rąk i umysłu. Kiedy dołączamy umysł do pracy, pracujemy bardziej subtelnie. Dlatego robienie na drutach jest również doskonałym hobby dla osób starszych. Naukowcy uważają, że ćwiczenie pewnych procesów psychologicznych (takich jak ciągła uwaga) opóźnia niektóre objawy demencji starczej.
Robienie na drutach poprawia także umiejętności motoryczne. W związku z tym poprawia się również ogólna koordynacja ręka-oko. Dziewiarstwo jest dobre dla dzieci z zaburzeniami motorycznymi i bardzo pomocne dla osób z zapaleniem stawów. Wykonywanie robótek dziewiarskich pomaga także w walce z depresją. Niektóre źródła naukowe dowodzą, że podczas robienia na drutach czy szydełku uwalniana jest serotonina, a jej wyższy poziom utrzymuje się jeszcze jakiś czas po zakończeniu pracy. Dziewiarstwo poprawia samoocenę i wpływa na poprawę poczucia własnej wartości ponieważ nabywamy nowych umiejętności, a niejednokrotnie – robimy coś dla innych. Poprzez rękodzieło wyrażamy siebie, wyzwalamy kreatywność, rozwijamy wyobraźnię. Skupiając się na powtarzalnej czynności uspokajamy się i relaksujemy, a także uczymy się cierpliwości.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
5 potkań w roku x 2000 zł = 10 000 zł
5 000 zł - materiały
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
15 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.04.2020 11:22
Koordynator w Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany