Defibrylatory w Bibliotece Publicznej im. W.J Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

288
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Aleksandra Ślubowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
34 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 765 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zakup defibrylatorów i umieszczenie ich w miejscach publicznych, gdzie skupia się duża ilość osób znacznie podniesie bezpieczeństwo i kompetencje czytelników z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach związanych m.in. z nagłym zatrzymaniem krążenia. Dostępność defibrylatorów zwiększa o kilkadziesiąt procent szanse na przeżycie poszkodowanego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.09.2021 12:48

Defibrylatory zostały zakupione, oznakowane i zamontowane w każdej placówce, ostatni punktu projektu czyli szkolenia z obsługi sprzętu zaplanowane są na 12.09.2021 w godz. 15:00-18:00 w Parku Achera.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Bibilioteka Publiczna

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy:
1. Oddział „Czechowice” ul. Plutonu AK „Torpedy” 47
2. Filia „Niedźwiadek” Wypożyczalnia nr.117 ul. Keniga 14
3. Filia „Skorosze” Wypożyczalnia nr.129 ul. Dzieci Warszawy 27A
4. Filia „Gołąbki” Wypożyczalnia nr.132 ul. Czerwona Droga 6


Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zakup defibrylatorów i umieszczenie ich w miejscach publicznych, gdzie skupia się duża ilość osób znacznie podniesie bezpieczeństwo i kompetencje czytelników z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach związanych m.in. z nagłym zatrzymaniem krążenia. Dostępność defibrylatorów zwiększa o kilkadziesiąt procent szanse na przeżycie poszkodowanego.
Opis projektu
Propozycja zakupu AED ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus, szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia z powodu choroby lub wypadku. Statystyki wskazują, że do nagłego zatrzymania krążenia w Europie dochodzi ok. 700 tyś. rocznie. Do 8 min. w mieście zajmuje dotarcie służbom ratowniczym do poszkodowanego, natomiast dojazd do poszkodowanego poza miastem do 15 min. Od 7 do 10 min. od nagłego zatrzymania serca bez RKO i defibrylacji doprowadza do śmierci. Przywrócenie w ciągu 4 min. akcji serca może uchronić poszkodowanego od nieodwracalnych zmian w mózgu. Przeżywalność w nagłych wypadkach może zwiększyć defibrylator AED, który mógłby być dostępny w miejscach użyteczności publicznej oraz w miejscach (centrach) gdzie przewija się najwięcej osób, w tym w bibliotece, gdzie codziennie z jej zasobów korzysta duża liczba czytelników. Automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED (ang. Automated External Defibryllator) to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji (defibrylacja jest to zabieg medyczny polegający na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii). W razie potrzeby AED wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. Defibrylator jest prosty w użyciu i mogą obsługiwać go osoby nie mające wykształcenia medycznego. Defibrylator po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim i podpowiada po kolei co należy zrobić. Pomaga również przy samej reanimacji podając odpowiednie tempo prowadzenia ucisków.
Projektowanie uniwersalne
Nie
Projektowanie uniwersalne - Uzasadnienie
Projekt wyklucza uczestnictwo osób z niepełnosprawnością ruchową w jednej z filii Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus - Filia "Niedźwiadek", ze względu na to, że znajduje się ona na pierwszym piętrze budynku, który nie posiada windy ani podjazdów dla osób z niepełnosprawnością.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zakup AED przysłuży się wszystkim użytkownikom Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus. Projekt skierowany jest do osób z problemami dotyczącymi układu krążenia, osób starszych oraz do tych, które mogą ulec nieszczęśliwemu wypadkowi (min. w bibliotece). Rozmieszczenie defibrylatorów w budynkach użyteczności publicznej pozwoli na szeroki dostęp do urządzeń i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
7500 zł x 4 = 30 000 zł defibrylatory
300 zł x 4 = 1200 zł skrzynki
140 zł x 4 = 560 zł oznakowania
2200 zł - montaż + promocja
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
34 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.04.2020 11:35
Koordynator w Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany