Dwa naturalne place zabaw w Parku Cietrzewia i na ul. Naukowej

1042
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Włochy
Stare Włochy
Autor pomysłu Przemysław Gan
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
57 863 zł
Kategoria
 • sport
 • zdrowie
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 424 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Stworzenie dwóch naturalnych placów zabaw w parku Cietrzewia oraz przy ul. Naukowej.
Na naturalnych placach zabaw wykorzystuje się ukształtowanie terenu, roślinność, naturalne materiały i elementy do zabawy. Projekt przewiduje ukształtowanie w wskazanych lokalizacjach m.in. niewielkich wzniesień dających już możliwość zabawy w lato i w zimę.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.02.2021 10:06

W Parku Cietrzewia i na terenie zieleni przy ul. Naukowej wybudowano dwa naturalne place zabaw, w skład których wchodzą m.in. zjazd linowy, zjeżdżalnia, górka oraz tunele rurowe.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Włochy
Obszar objęty pomysłem:
Stare Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Cietrzewia od strony ul. Pana Tadeusza oraz teren miejski przy ul. Naukowej z plenerowa siłownią.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
obie wskazane lokalizacje są ternami należącymi do miasta
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie dwóch naturalnych placów zabaw w parku Cietrzewia oraz przy ul. Naukowej.
Na naturalnych placach zabaw wykorzystuje się ukształtowanie terenu, roślinność, naturalne materiały i elementy do zabawy. Projekt przewiduje ukształtowanie w wskazanych lokalizacjach m.in. niewielkich wzniesień dających już możliwość zabawy w lato i w zimę.
Opis projektu
Na naturalnych placach zabaw wykorzystuje się ukształtowanie terenu, roślinność, naturalne materiały i elementy do zabawy. Projekt przewiduje ukształtowanie w wskazanych lokalizacjach m.in. niewielkich wzniesień dających już możliwość zabawy w lato i w zimę. Obecnie w naszej dzielnicy brakuje zróżnicowanej propozycji do wybiegania dla rodzin z dziećmi i młodzieży. W zimę nie ma możliwości jeżdżenia na sankach natomiast latem trudno znaleźć miejsce do jazdy rowerowej na górce. Ukształtowanie wzniesień jest tylko jednym z elementów całej koncepcji naturalnego placu zabaw, którą można w zależności od indywidualnego kosztorysu i projektu rozbudowywać o dodatkowe elementy takie jak zabawy z wodą, sadzenie roślin czy też montaż na pagórku zjeżdżalni i budowę domków na drzewach. Na terenie placu można rozłożyć naturalne, dużej wielkości kamienie czy głazy i też stare pnie drzew aby umożliwić dzieciom kontakt z naturą w zgiełku miasta oraz doświadczenie nowych ekscytujących przygód. Istotnym elementem jest także zastosowanie naturalnego podłoża. Zróżnicowana topografia terenu,naturalny kamień, dobrana roślinności stworzą szansę na ekscytującą zabawę i doświadczanie rozmaitych faktur dla całych rodziny.

Stworzenie takich placów zabaw nie wymaga dużych nakładów finansowych gdyż większość elementów można pozyskać z miejsc gdzie prowadzone są prace budowlane, głębokie wykopy.

Więcej o koncepcji naturalnych placów zabaw oraz przykładowe zdjęcia są w załącznikach do zgłoszonego projektu.

Wskazane lokalizacje są dobrane pod kątem całego obszaru Starych Włoch, gdzie w miarę każdy mieszkaniec będzie miał możliwość skorzystania z takiego miejsca. Zbocza i skarpy powinny mieć nachylenie od  1/2 do 1/3 stosunku podstawy zbocza/skarpy do jej podstawy. Dzięki temu zbocza będą stabilne (nie będą się osuwały i erodowały), a ich obsianie trawą i potem koszenie będzie łatwiejsze.W trakcie prac projektowych oba naturalne place można dostosować pod kątem wyborów elementów do wskazanych lokalizacji np. w Parku Cietrzewia można poza ukształtowaniem terenu dodać elementy wodne natomiast na ul. Naukowej dobrać inne elementy do rzeźba terenu np. roślinność.

Uzasadnienie realizacji projektu
Na naturalnych placach zabaw wykorzystuje się ukształtowanie terenu, roślinność, naturalne materiały i elementy do zabawy. Miejsca te są bardzo atrakcyjne dla dzieci, mimo że nie znajdziemy tu typo­wych sprzętów. Taki ogród rozwi­ja w większym stopniu niż kla­syczne place, ponieważ wymaga od dzieci kreatywności i wymyślania różnych typów zabaw, nie tylko ruchowych. Dzięki wykorzystaniu naturalnego otoczenia, kamyków, patyków, pieńków, kwiatków rozwija się motorykę mniej­szą oraz wyobraźnię.
Na naszym obszarze brak jest naturalnych górek odpowiednich do uprawiania sportów, połączenie ukształtowania terenu z kolejnymi elementami stworzy nowe wspaniałe miejsca do zabawy, które wspaniale wpisują się w koncepcje Miasta Ogrodu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowe: 5000 zł ;
- zasadzenie roślin i trawy oraz dodatkowe elementy: 10000 zł ;
- transport ziemi, głazów oraz ukształtowanie terenu: 45000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
57 863,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszta eksploatacji nie spowodują wzrosty wydatków, gdyż obecnie także są ponoszone koszty pielęgnacji trawy przez Urząd w wskazanych lokalizacjach.

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 400,00 zł

Modyfikacje

18.04.2016 10:27
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy
18.04.2016 10:28
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy
18.04.2016 10:28
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy
09.06.2016 10:48
Koordynator w Dzielnicy Włochy
10.06.2016 15:16
Koordynator w Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Wspaniały pomysł. To bardzo ważne, by dzieciaki mogły bawić się wodą, na trawie, ziemi czy kamieniach, nie tylko na plastiku. Powodzenia!
  Mam nadzieję, że dorośli też będą mieli wstęp .
  Mieszkaniec589  15.01.2016 14:14
 • Znakomity pomysł. Dzieci w mieście mają dziś za dużo kontaktu z komputerem a za mało zabawy na świeżym powietrzu blisko natury.
  Mieszkaniec879  15.02.2016 20:51
 • Projekt zostanie zaktualizowany na podstawie nowego kosztorysu i przybliżonych powierzchni. Ale kwoty finalnej nie zmieniam. Planujemy aby projekt nie był zbyt przesadzony.
  Przemysław Gan  14.04.2016 15:02 Autor projektu
 • Dziękuje wszystkim za głosy!
  Przemysław Gan  19.07.2016 11:04 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany