Pasieka Sąsiedzka na Targówku! Wspólne Miodobranie! Pszczela Edukacja! Festyn Miodu!

311
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
99 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Tworzymy sąsiedzką pasiekę, edukujemy ekologicznie, upowszechniamy terapię pszczelą, wspólnie działamy i bawimy się, poszerzamy wiedzę o pszczołach, ich roli w ekosystemie. Rozwijamy pszczelarstwo.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren przy Centrum Kultury i Aktywności na ul. Siarczanej 6
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 84 z obrębu 41123. Ogrodzony teren o wymiarach około 10 x 10 metrów w oddalonym krańcu parku. Ogólnodostępny w ramach prowadzonych prac oraz wydarzeń.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Tworzymy sąsiedzką pasiekę, edukujemy ekologicznie, upowszechniamy terapię pszczelą, wspólnie działamy i bawimy się, poszerzamy wiedzę o pszczołach, ich roli w ekosystemie. Rozwijamy pszczelarstwo.
Opis projektu
Wprowadzenie w społeczność miejską pasieki niewątpliwie zbliży do siebie mieszkańców, zbliży do natury, ale również zwiększy ich świadomość ekologiczną. Specjalnie przygotowany program zajęć, obserwowanie i obcowanie z pszczelą rodziną, uczy nie tylko pszczelarskiego obycia i umiejętności, lecz również odpowiedzialności i działania w grupie, nabierania "miękkich" umiejętności przydatnych w życiu codziennym, obserwowania i rozwijania swoich mocnych stron, zyskiwania pewności siebie.
Wielu osobom, szczególnie seniorom wprowadzi rutynowe zajęcie w ich tryb życia, sprawiając iż doglądanie pszczół stanie się potrzebą.

Obcowanie z pszczołami jest niezwykle korzystne dla człowieka. Powszechnie wiadomo, że ludzie, którzy od wiosny do jesieni pracują przy pszczołach, żyją dłużej i są zdrowsi. Mikrowibracje skrzydeł tworzą korzystne pole elektromagnetyczne, a powstający przy tym szum, nazywany "pszczelą medytacją" działa antystresowo i usuwa depresje. Do tego należy dołączyć wyjątkowy zapach miodu, wosku, propolisu czy zjawisko powstawania jonów tworzące ogólnie "dobrą" atmosferę współgrającą z rytmem organizmu człowieka.

Pasieka zostanie ogrodzona płotem o wysokości co najmniej 3 m., który powoduje wznoszenie się wylatujących i powracających do ula pszczół nad pobliskim terenem oraz oznaczona przy wejściu tablicą z ostrzegawczym napisem "Uwaga - pszczoły! Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony". Ule z pszczołami zostaną ustawione na terenie parku przy Centrum Kultury i Aktywności co najmniej 10 m. od uczęszczanej drogi publicznej, budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych, a także podwórza i ogrodu. Pasieka zostanie zgłoszona do rejestru powiatowego lekarza weterynarii i powiatowego stanowiska ochrony środowiska. Domek pszczelarza będzie konstrukcją przenośną o wymiarach 4m/4m i zostanie zgłoszony jako obiekt małej architektury. Projekt jest skierowany do otwartej grupy odbiorców. W pobliżu pasieki zostaną zasadzone rośliny miododajne. Opiekun pasieki będzie dostępny dla odwiedzających od poniedziałku do soboty od 12:00 do 18:00. Wycieczki zorganizowane będą proszone o wcześniejsze telefoniczne ustalenia odwiedzin pasieki. Obejrzenie pasieki zza ogrodzenia, bez opiekuna, będzie możliwe codziennie w godzinach otwarcia parku 8:00-22:00. Projekt będzie promowany poprzez plakaty i ulotki dystrybuowane w Domu Kultury Świt i Centrum Kultury i Aktywności, osiedlach i instytucjach publicznych, na stronie internetowej oraz profilu facebook.com obu instytucji.

W ramach projektu w parku przy Centrum Kultury i Aktywności odbędzie się festyn „Miodobranie”. W ramach festynu odbędzie się pokaz bartniczy, prezentacja sprzętu i tradycji bartniczych, wspólne kręcenie miodu, wspólne przyrządzanie potraw. Dzieci mogłyby uczestniczyć w grach i zabawach związanych z pszczelą tematyką. Dla uczestników przygotowane byłyby konkursy z nagrodami, którymi mogłyby być słoiki tutejszego miodu. Byłaby możliwość wykonania własnoręcznie świecy z wosku pszczelego. Przekazywane byłyby informacje o apiterapii oraz o sposobach profilaktyki związanej z użądleniami i powikłaniami alergicznymi. Podczas festynu można zdobyć wiedzę na temat ochrony pszczół, zapoznać się z problemem ich wymierania, porozmawiać o skutkach jakie niesie ze sobą to zjawisko. Promocja festynu odbędzie się poprzez plakaty, ulotki dystrybuowane w Centrum Kultury i Aktywności, osiedlach i instytucjach publicznych Dzielnicy Targówek oraz zamieszczenie informacji na stronie internetowej oraz profilu facebook.com Centrum Kultury i Aktywności w formie postów sponsorowanych.

Projekt obejmuje:
• założenia kilkustanowiskowej pasieki na Targówku Fabrycznym przy Centrum Kultury i Aktywności na ulicy Siarczanej, składającej się z maksymalnie 6 rodzin charakteryzujących się obniżoną agresywnością wobec otoczenia, czyli łagodnych,
• wspólne prace, kręcenie miodu, czyszczenie uli, dokarmianie pszczół, prac przy pasiece
• zajęć edukacyjnych dla dzieci ze szkół z Targówka,
• festynu – Miodobrania.

Sąsiedzkie pasieki powstają coraz częściej w naszym mieście a ich edukacyjny charakter cieszy się ogromną popularnością wśród Warszawiaków.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Każdego roku populacja pszczół w Polsce i na Świecie maleje, dlatego warto podnosić świadomość mieszkańców, szczególnie, że w naszej strefie klimatycznej ok. 80-90% gatunków roślin zapylanych jest przez owady. Spośród wszystkich owadów zapylających największą rolę odgrywa pszczoła miodna. Zdaniem naukowców zapylanie jest cechą użytkową pszczół o większym znaczeniu dla człowieka niż produkowanie przez nie: miód, propolis, pyłek, mleczko pszczele, jad. Wśród mieszkańców miast świadomość wymierania owadów błonkoskrzydłych wciąż jest niewielka, a dzieci i młodzież w miastach żyje w niewiedzy na temat otaczającej ją natury.

Dzięki miejskiej pasiece każdy będzie mógł zobaczyć i zrozumieć co sprzyja pszczołom zarówno w mieście jak i na wsi oraz co może im zaszkodzić. Pod okiem profesjonalnego pszczelarza mieszkańcy będą mogli spróbować własnych sił w pszczelarstwie oraz skosztować miejskiego miodu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
99 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Modyfikacje

21.01.2020 20:24
Autor projektu
30.01.2020 13:23
Koordynator w Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany