Plac Wilsona: wygodny przystanek w kierunku Centrum

1825
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Michał Rapacki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Nowy przystanek na placu Wilsona - wspólny dla wszystkich tramwajów jadących w kierunku centrum.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plac Wilsona
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Nowy przystanek na placu Wilsona - wspólny dla wszystkich tramwajów jadących w kierunku centrum.
Opis projektu
Projekt polega na stworzeniu wspólnej platformy przystankowej na placu Wilsona dla wszystkich tramwajów jadących w kierunku centrum. Platforma ta będzie zlokalizowana na wylocie ul. Mickiewicza z pl. Wilsona w kierunku centrum, na wysokości parku Żeromskiego, w rejonie przystanku autobusowego "pl. Wilsona 08" i tramwajowego "pl. Wilsona 10".
W celu budowy nowego peronu tramwajowego zlikwidowana zostanie półzatoka autobusowa przy przystanku autobusowym "pl. Wilsona 08". Półzatoka ta nie ma żadnego sensu komunikacyjnego ze względu na zbyt małą szerokość - wjeżdżające w nią autobusy blokują prawy pas ruchu na ul. Mickiewicza tak samo, jak gdyby zatoki nie było. Jednocześnie obecny przystanek, ze względu na istnienie zatoki, jest bardzo wąski i niewygodny. W ramach tworzenia nowego peronu także ten problem zostanie rozwiązany. Nowy peron powstanie przez likwidację zatoki i poszerzenie chodnika do aktualnej linii krawężnika ul. Mickiewicza przed zatoką. Dzięki temu powstanie szeroki peron przystankowy, stanowiący wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy, bez pogorszenia warunków ruchu na ul. Mickiewicza względem stanu aktualnego, za to znacząco przyczyniający się do komfortu pasażerów komunikacji miejskiej.
Projekt będzie ogólnodostępny dla wszystkich przez całą dobę. Stanowić będzie szczególnie ułatwienie dla osób starszych, odbywających podróże wewnątrz dzielnicy (pl. Inwalidów - pl. Wilsona), których nie obsługuje metro.
Proponowane rozwiązanie przedstawia orientacyjna grafika w załączeniu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Aktualnie osoby udające się z placu Wilsona w kierunku południowym, (np. na plac Inwalidów, do Dworca Gdańskiego itd.) mają do dyspozycji szereg środków transportu, w tym w szczególności tramwaje 15 i 6. Tramwaje te zatrzymują się jednak wyłącznie na północnych wlotach pl. Wilsona, w znacznej odległości od siebie. Sprawia to, że (1) osoby udające się w podróż do Centrum muszą z góry zdecydować, na którą linię będą czekać (brak wspólnego przystanku, na którym zatrzymałyby się obie linie), (2) osoby mieszkające po południowej stronie pl. Wilsona mają do pokonania znaczną odległość, połączoną z czasochłonnym przechodzeniem na światłach, aby dostać się do tramwaju. Proponowana nowa lokalizacja przystanku umożliwiłaby dogodne oczekiwanie w jednym miejscu, w którym zatrzymują się obie linie. Ponadto nowy przystanek byłby dużo bliżej zespołu przystanków autobusowych "pl. Wilsona 07" i "09" (przy piekarni), co pozwoliłoby także na nieuciążliwy wybór środka transportu w kierunku miasta w zależności od tego, co szybciej przyjedzie.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Modyfikacje

24.06.2020 13:34
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
24.06.2020 14:38
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany