Miejsca darmowej wymiany używanych rzeczy

794
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Agnieszka Majcher-Teleon
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
275 040 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt polega na organizowaniu cyklicznych wystawek niepotrzebnych, używanych, ale wciąż dobrych rzeczy, które zostawia/oddaje się za darmo i za darmo zabiera te, które się spodobały. Wystawki organizowane są w opustoszałych i/lub substandardowych pomieszczeniach należących do miasta. Celem jest wzmacnianie budowy gospodarki cyrkularnej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Budynki należące do miasta, które obecnie jest niewykorzystywane i substandardowe (ale posiadające zabezpieczenie przed deszczem i wilgocią: nieużywane hale, zwolnione przestrzenie biurowe nienadające się do użytku jako biura (przed remontem).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na organizowaniu cyklicznych wystawek niepotrzebnych, używanych, ale wciąż dobrych rzeczy, które zostawia/oddaje się za darmo i za darmo zabiera te, które się spodobały. Wystawki organizowane są w opustoszałych i/lub substandardowych pomieszczeniach należących do miasta. Celem jest wzmacnianie budowy gospodarki cyrkularnej.
Opis projektu
Projekt polega na zorganizowaniu w każdej z chętnych dzielnic trzech stacjonarnych wystawek niepotrzebnych, ale nadających się użytku lub upcyklingu przedmiotów, których właściciele nie chcą sprzedawać, a których szkoda wyrzucić na śmietnik. Pomyślana jest jako alternatywa do fejsbukowej, warszawskiej "śmieciarki" ("Śmieciarka jedzie"), która jest dobrym pomysłem, ale wymaga ciągłego umawiania się z odbiorcami przedmiotów (którzy nie zawsze docierają itd.). Wystawka dzielnicowa to trzy wydarzenia, trwające tydzień każda, (po wiosennych porządkach, w trakcie wakacyjnych remontów i po wakacyjnych remontach/jesiennych porządkach), w trakcie których do wyznaczonego miejsca jedni mieszkańcy przynoszą i pozostawiają niepotrzebne im przedmioty, a inni mogą sobie z pozostawionych rzeczy wybierać te, które mogą się im przydać.
W różnych dzielnicach terminy te nie będą się pokrywać (lub tylko częściowo) - tak, aby osoby, które nie "wstrzelą" się z domowymi porządkami z terminem wystawki w swojej dzielnicy, mogły podjechać do sąsiedniej.
Do obsługi 1 wystawki potrzebna jest conajmniej jedna osoba, która będzie pilnowała porządku i dokonywała wstępnej oceny przynoszonych przedmiotów (aby nie zaśmiecić wystawki rzeczami zniszczonymi, brudnymi, niebezpiecznymi itp.). Informacje i zdjęcia przynoszonych przedmiotów będą na bieżąco trafiać na dedykowany profil na fejsbuku lub ww śmieciarkę. Po tygodniu przedmioty, które nie spodobały się nikomu, zostaną odebrane przez służby miejskie i zutylizowane. W przypadku dużych gabarytów będzie można zadzwonić po darmowy transport na terenie swojej dzielnicy i przewieźć te rzeczy na wystawkę.
Wystawki zostaną zorganizowana w budynkach należących do miasta, które obecnie jest niewykorzystywane i substandardowe (ale posiadające zabezpieczenie przed deszczem i wilgocią: nieużywane hale, zwolnione przestrzenie biurowe nienadające się do użytku jako biura (przed remontem).
Kosztorys dla pojedynczej dzielnicy:
Obsługa wystawki: 21 dni x 12 h (od 8 do 20) -252 h x 15 zł - 3 780 zł
Koszt transportu dużych gabarytów - od 100 zł za kurs (zakładamy że łącznie będzie 20 kursów na 1 wystawkę czyli 60 łącznie) - 6000 zł
Koszty obsługi i promocji - 2500 zł
Koszty sprzątania pomieszczeń po wystawce - 3 000 zł
Razem 15 280 zł
Dla wszystkich 18 warszawskich dzielnic: 15 280 x 18 = 275 040.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie wszyscy za dużo kupujemy i wymieniamy rzeczy, które się nam znudziły na nowe. Aby ograniczyć nieco produkcję "śmieci" warto promować upcykling. Duża popularnością cieszą się zarówno garażówki, jak i internetowe (fejsbukowe) "śmieciarki". Ludzie chcą oddawać rzeczy, nawet za darmo, są też na nie chętni. Stacjonarna wystawka będzie uzupełnieniem garażówek i śmieciarek fejsbukowych. Pozwoli też na zagospodarowywać miejskie pomieszczenia, które z racji substandardowych warunków nie nadają się do stałego wykorzystywania lub wynajmu, a za których utrzymanie miasto i tak płaci.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
275 040,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Lista poparcia jest niepoprawnie wypełniona

Modyfikacje

03.02.2020 09:41
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany