Wieże lęgowe dla jerzyków - przeciwko komarom i meszkom

542
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
110 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1990 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt polega na zakupie i montażu dwóch wież z budkami lęgowymi dla jerzyków i jaskółek, z udziałem ornitologa, który pomoże w wyborze odpowiedniego miejsca.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.07.2021 13:27

Umowa z wykonawcą została podpisana. Termin realizacji przewidywany jest na poczatek grudnia 2021 roku.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Proponowane lokalizacje to teren Parku Linearnego wzdłuż ul. Klimczaka i okolice Osi Królewskiej od ul. Kieślowskiego do ul. Sarmackiej, ale ostateczna lokalizacja wież wskazana zostanie przez ornitologa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na zakupie i montażu dwóch wież z budkami lęgowymi dla jerzyków i jaskółek, z udziałem ornitologa, który pomoże w wyborze odpowiedniego miejsca.
Opis projektu
Projekt polega na zakupie i montażu dwóch wież z budkami lęgowymi dla jerzyków i jaskółek, z udziałem ornitologa, który pomoże w wyborze odpowiedniego miejsca. Z budek w wieży będą mogły również skorzystać wróble, sikory oraz szpaki. Projekt zakłada, że każda wieża będzie posiadać 24 miejsca lęgowe oraz 12 zewnętrznych gniazd dla jaskółek (ostateczna liczba i rodzaj budek w wieży zostaną wskazane przez ornitologa). Żeby zwiększyć szansę zasiedlenia, zostaną zamontowane głośniki emitujące odgłosy tych ptaków. Gatunek ten chętniej zasiedla miejsca gdzie "już ktoś mieszka".
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu ochronę jerzyków oraz innych gatunków ptaków. Nie wszystkie ptaki potrafią gnieździć się na drzewach. Jerzyki tego nie potrafią i ich byt jest uzależniony od budowli ludzkich. Jerzyki zakładają swoje gniazda w szparach, pomiędzy płytami budynku. Termomodernizacja sprawiła, że zostały zniszczone tysiące miejsc lęgowych jerzyków. Ocieplone budynki stają się gładkie, pozbawione szczelin, nieprzyjazne dla ptaków. W związku z tym populacja jerzyków gwałtownie spada. W Polsce te ptaki są objęte całkowitą ochroną gatunkową.
Jerzyk potrafi złapać w ciągu dnia nawet 20000 owadów latających. Są to ptaki, znane znane z tego, że zjadają bardzo duże ilości komarów. Co raz więcej miast oraz dzielnic Warszawy inwestuje w wieże dla jerzyków, jako naturalną walkę z komarami. Po zasiedleniu budki, ptaki się przywiązują i chętnie wracają w to samo miejsce na wiosnę. Te pożyteczne ptaki nie brudzą i nie hałasują dlatego często nawet nie wiemy, że są naszym sąsiadem. Nie stwarzają zagrożeń sanitarnych a wieże mogą stanowić doskonały obiekt do ich obserwacji. Doświadczenia innych dzielnic w tym zakresie, pozwalają wierzyć, że projekt odniesie sukces i pozwoli chronić zarówno ptaki jak i regulować uciążliwą dla człowieka plagę komarów. Koszt jest oszacowany na podstawie inwestycji zrealizowanych w poprzednich latach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt projektu określony przez projektodawcę wynosił 85000 PLN

Po weryfikacji (na podstawie wież zrealizowanych w 2019 r. z BO z uwzględnieniem spodziewanego wzrostu cen) zakładane koszty wynoszą:
- projekt budowlany wraz z ekspertyzą ornitologiczną ok. 42000 PLN
- wykonanie wież ok. 65000 PLN
- koszty eksploatacji w 1 roku (z uwzględnieniem opłaty za zajęcie pasa drogowego) ok. 3000 PLN

koszt projektu łącznie: 110000 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
110 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

22.06.2020 15:47
Wydział Ochrony Środowiska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany