Łączymy parki

430
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
135 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest rewitalizacja terenu między parkami Jana Pawła II i Romana Kozłowskiego oraz nadanie mu charakteru parkowego. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 posadzone zostaną drzewa i krzewy. Wykonany zostanie niewielki rów retencyjny.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Łąka Olkówki. Teren między parkingiem przy żłobku na ul Wokalnej (od strony zachodniej) a ogólnodostępnymi boiskami oraz teren przylegający od północno-wschodniej strony do jurajskiego placu zabaw.
Działki 33 i 32 - numer obrębu 11008.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest rewitalizacja terenu między parkami Jana Pawła II i Romana Kozłowskiego oraz nadanie mu charakteru parkowego. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 posadzone zostaną drzewa i krzewy. Wykonany zostanie niewielki rów retencyjny.
Opis projektu
W ramach projektu posadzone zostaną drzewa, które dadzą cień i chłód w upalne dni. Dodatkowo zostanie posadzona roślinność, która poprawi estetykę w okolicy jurajskiego placu zabaw (od północno-wschodniej strony) - 400 krzewów. Powinny to być krzewy duże lub gęsto rosnące, odpowiednie do sadzenia na skarpach, gatunków odpornych na suszę i nie wymagających przeprowadzania intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Posadzenie 10 drzew (z workami nawadniającymi) w zależności od dostępności miejsca do decyzji projektanta.
Na terenie projektu powinno zostać utworzone niewielkie zagłębienie terenu (niewielki rów) w miejscu wybranym przez projektanta, który pełniłby funkcję retencyjną.
Na parkingu - na miejscu równoległym do ciągu pieszo-jezdnego, na wschodnim skraju parkingu ustawione zostanie 5 stojaków rowerowych, żeby rodzice odprowadzający dzieci do żłobka mieli miejsce do pozostawienia swoich rowerów.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Teren łączący parki Jana Pawła II i Romana Kozłowskiego zmienia się już od kilku lat. Jest to teren o dużym potencjale, ponieważ w jego południowej części rośnie wiele starych drzew. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje tu tereny zielone. W części północnej (Łąka Olkówki) posadzono już w ramach kolejnych edycji projektu "Łączymy parki" ponad 40 drzew (w pobliży jurajskiego placu zabaw i boisk oraz 7 wzdłuż chodnika przy wschodnim ogrodzeniu SP 91), kolejne 10 zostanie zasadzonych w tym roku. Dzięki systematycznym nasadzeniom ten teren stanie się w przyszłości parkiem łączącym oba wymienione wyżej parki.
Dzięki roślinności teren będzie bardziej estetyczny, a zieleń daje czystsze powietrze i chłód latem. Zieleń magazynuje też wodę i sprawia, że upalne lata są mniej uciążliwe

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) Opracowanie dokumentacji projektowej: 15 000 zł
2) Wykonanie nasadzeń zieleni, rowu retencyjnego, stojaków rowerowych: 108 000 zł
3) Oznakowanie informujące o realizacji z budżetu obywatelskiego: 2 000 zł
4) Eksploatacja w roku realizacji (w tym pielęgnacja zieleni): 10 000 zł
Suma: 135 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
135 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

20.01.2020 21:43
Autor projektu
20.01.2020 21:44
Autor projektu
20.01.2020 21:55
Autor projektu
19.06.2020 16:11
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ja sam w tym roku wraz z koleżankami i kolegami również zgłaszamy projekt (inf. na dole). Pomysł ten bardzo mi się podoba lecz proszę o zwrócenie uwagi na to iż w parku Kozłowskiego organizowane są liczne festiwale i zasadzenie tam drzew mogło by to utrudnić lub uniemożliwić organizację owych festiwali. Lecz projekt sam w sobie bardzo mi się podoba.

  zachęcam do sprawdzenia naszego pomysłu: Pełnoprawni niepełnosprawni nr.560
  Mieszkaniec20979  22.01.2020 18:32
  • Szanowny Panie,

   dziękuję za opinię. Drzewa będą posadzone na południowym krańcu Olkówki/Olkówka (zaznaczone na mapie w załączniku) - tak więc z dala od miejsca, gdzie organizowane są festyny.
   Pozostała roślinność zaplanowana jest na zboczu wzniesienia, którędy nikt nie chodzi - nawet podczas dużych imprez.
   Pozdrawiam
   Mieszkaniec  22.01.2020 21:22 Autor projektu
 • Jestem "za". Proszę tylko o wzięcie pod uwagę faktu, że na Olkówku został dwa lata temu zrealizowany projekt mający na celu pokazanie historii tego miejsca (był stojak z planszą, ale go zniszczono i nikt nie odbudował) oraz pokazanie ptaków, jakie w tym rejonie można spotkać. Stoi duży stojak z planszą i opisami ptaków. Są też nasadzenia drzew, krzewów i roślinności wieloletniej oraz widowiskowe kamienie z wgłębieniami - jako poidełka dla ptaków. Problemem tego i wszystkich innych projektów dot. roślinności jest UTRZYMANIE, PIELĘGNACJA, PODLEWANIE (i np. nalewanie wody do tych pojników; czyszczenie karmnika dla ptaków!) oraz NAPRAWIANIE USZKODZEŃ. To wielki mankament projektów z BO. Nikt nie przewiduje funduszy na te działania "po" realizacji projektu!
  Bardzo bym chciała, żeby projekt "Łączymy parki" został skorelowany/zharmonizowany z tym, co już jest na Olkówku (włączył-podłączył się), ale również z nowym projektem dot. Podlewania drzew nasadzonych w latach 2018-2020 w 1000 worków (nie pamiętam numeru). Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
  Hanna Żelichowska
  Mieszkaniec811  01.09.2020 21:50
  • Pani Hanno,
   niestety w BO projekty muszą być zaplanowane tak, by zostały zrealizowane w ciągu roku. No a samo przygotowanie dokumentacji, wyłonienie wykonawców zajmuje tyle czasu, że projekty są realizowane w pośpiechu w ostatnim kwartale. Pierwsze drzewa w projekcie Łączymy Parki sadzone były w grudniu (sic!), ale na szczęście 27 z 30 do tej pory się trzyma :-)
   Tak jak Pani napisała problemem jest dbałość o zieleń (i pozostałe elementy projektów) "po wykonaniu" - utrzymanie, naprawianie etc. Problemem znów jest to, że w projekcie nie można zaplanować np. podlewania zieleni przez kolejne 3 lata. Projekt ma być zrealizowany w rok...
   No ale rzeczywiście projektodawcy (i mieszkańcy, którym zależy na ich osiedlu) powinni pilnować, czy Urząd Dzielnicy (lub spółdzielnia, jeżeli projekt był realizowany na terenie dzierżawionym przez spółdzielnię) dba o teren projektu. Proszę uwierzyć, że dopominanie się o podlewanie i pielenie ziemi zajmuje mi co roku tyle samo lub więcej czasu niż przygotowanie projektu do BO.
   pozdrawiam serdecznie
   Mieszkaniec  04.09.2020 22:01 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany