Toalety automatyczne w warszawskich parkach

444
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Mieszkaniec8640
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 293 812 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 15831 głosów za tym projektem
Projekt zakłada instalację 2 automatycznych toalet miejskich (ATM) jednostanowiskowych na terenie 2 warszawskich parków: Parku Szczęśliwickiego położonego w dzielnicy Ochota oraz Parku Żeromskiego położonego w dzielnicy Żoliborz. Jest to wspólna inicjatywa dwóch organizacji lokalnych: Stowarzyszenia Ochocianie i Stowarzyszenia Żoliborzan.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.01.2021 01:43

Wstępny harmonogram realizacji:

1. Przygotowanie OPZ - styczeń 2021

2. Przygotowanie przetargu - planowane ogłoszenie postępowania -luty 2021

3. Wyłonienie Wykonawcy i podpisanie umowy - luty 2021

4. Realizacja i nadzór - marzec - listopad 2021

5. Planowane zakończenie (protokół odbioru) - grudzień 2021

Jednostka odpowiadająca za realizację: ZZW

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
* Ochota:
– park Szczęśliwicki

* Żoliborz:
– Park Żeromskiego

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park Szczęśliwicki - okolice ul. Drawskiej; Park Żeromskiego - wymiana istniejącej toalety w rejonie ul. Mierosławskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada instalację 2 automatycznych toalet miejskich (ATM) jednostanowiskowych na terenie 2 warszawskich parków: Parku Szczęśliwickiego położonego w dzielnicy Ochota oraz Parku Żeromskiego położonego w dzielnicy Żoliborz. Jest to wspólna inicjatywa dwóch organizacji lokalnych: Stowarzyszenia Ochocianie i Stowarzyszenia Żoliborzan.
Opis projektu
Wybrane lokalizacje są miejscami wypoczynku, spacerów i zabawy popularnymi wśród warszawiaków w każdym wieku – od dzieci spędzających czas na placach zabaw, przez osoby w średnim wieku, aż po seniorów. Obecnie miejsca te są albo całkowicie pozbawione ogólnodostępnych toalet publicznych, albo też wyposażone w nieestetyczne i niehigieniczne toalety przenośne typu toi-toi. Zniechęca to lub uniemożliwia korzystanie z wc, co jest uciążliwe zarówno dla dzieci i ich rodziców, jak też dla osób dorosłych i starszych.

Tymczasem od 3 lat stolica dysponuje nowoczesnymi estetycznymi ATM, których działa w mieście już kilkadziesiąt. Projekt zestandaryzowanej ATM został opracowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i jest wdrażany od wiosny 2017 roku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Postulat ogólnodostępnej toalety publicznej na terenach zieleni, zapewniającej odpowiednie do dzisiejszych oczekiwań warunki korzystania z wc, należy do najczęściej podnoszonych przez warszawiaków w odniesieniu do stołecznych parków i skwerów. Dobrą odpowiedzią na tę potrzebę są niewielkie estetyczne pawilony ATM. Powinny one sukcesywnie zastępować dotychczasowe rozwiązania, takie jak toalety przenośne typu toi-toi. Poprawi to zarówno standard usług publicznych dla mieszkańców Warszawy (wygodę i higienę korzystania z wc), jak również jakość przestrzeni publicznej warszawskich parków, co szczególnie ważne na terenach zabytkowych, objętych różnymi formami ochrony konserwatorskiej, takich jak Stara Ochota, Rakowiec i Stary Żoliborz.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budowa toalet – 1 200 000 zł
Przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej – 23 000 zł
Koszty rocznego utrzymania toalet – 68 712 zł
Koszty wykonania oznaczeń BO – 2 100 zł
Sumarycznie - 1 293 812 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 293 812,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Postulat ogólnodostępnej toalety publicznej jest bardzo ważny dla współczesnego miasta. Wykonanie we wskazanych miejscach nowoczesnych publicznych toalet poprawi zarówno standard usług publicznych dla mieszkańców Warszawy (wygodę i higienę korzystania z toalet), jak również jakość przestrzeni publicznej warszawskich parków.

Modyfikacje

19.06.2020 17:10
Zarząd Zieleni
20.06.2020 18:06
Zarząd Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • To "trochę" żenujące, że Zarząd Zieleni Warszawskiej do tej pory mimo obietnic SAM nie postawił takiej toalety w Parku Żeromskiego. Tym bardziej warto go zawstydzić i zagłosować na ten projekt - wypożyczane toi toi'e tego w żadnym razie nie zastąpią
    Windflower  10.09.2020 22:36
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany