Toalety automatyczne w warszawskich parkach

444
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Autor pomysłu Aleksander Kopiński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 293 812 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 15831 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada instalację 2 automatycznych toalet miejskich (ATM) jednostanowiskowych na terenie 2 warszawskich parków: Parku Szczęśliwickiego położonego w dzielnicy Ochota oraz Parku Żeromskiego położonego w dzielnicy Żoliborz. Jest to wspólna inicjatywa dwóch organizacji lokalnych: Stowarzyszenia Ochocianie i Stowarzyszenia Żoliborzan.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.06.2022 14:52

W 2021 r. został rozstrzygnięty przetarg na Wykonawcę automatycznych toalet miejskich.  Wybrano firmę Hamster Polska Sp. z o.o. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy jeszcze wykonać przyłącze, aktualnie wybierana jest najkorzystniejsza koncepcja dla tej lokalizacji. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
* Ochota:
– park Szczęśliwicki

* Żoliborz:
– Park Żeromskiego

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park Szczęśliwicki - okolice ul. Drawskiej; Park Żeromskiego - wymiana istniejącej toalety w rejonie ul. Mierosławskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada instalację 2 automatycznych toalet miejskich (ATM) jednostanowiskowych na terenie 2 warszawskich parków: Parku Szczęśliwickiego położonego w dzielnicy Ochota oraz Parku Żeromskiego położonego w dzielnicy Żoliborz. Jest to wspólna inicjatywa dwóch organizacji lokalnych: Stowarzyszenia Ochocianie i Stowarzyszenia Żoliborzan.
Opis projektu
Wybrane lokalizacje są miejscami wypoczynku, spacerów i zabawy popularnymi wśród warszawiaków w każdym wieku – od dzieci spędzających czas na placach zabaw, przez osoby w średnim wieku, aż po seniorów. Obecnie miejsca te są albo całkowicie pozbawione ogólnodostępnych toalet publicznych, albo też wyposażone w nieestetyczne i niehigieniczne toalety przenośne typu toi-toi. Zniechęca to lub uniemożliwia korzystanie z wc, co jest uciążliwe zarówno dla dzieci i ich rodziców, jak też dla osób dorosłych i starszych.

Tymczasem od 3 lat stolica dysponuje nowoczesnymi estetycznymi ATM, których działa w mieście już kilkadziesiąt. Projekt zestandaryzowanej ATM został opracowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i jest wdrażany od wiosny 2017 roku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Postulat ogólnodostępnej toalety publicznej na terenach zieleni, zapewniającej odpowiednie do dzisiejszych oczekiwań warunki korzystania z wc, należy do najczęściej podnoszonych przez warszawiaków w odniesieniu do stołecznych parków i skwerów. Dobrą odpowiedzią na tę potrzebę są niewielkie estetyczne pawilony ATM. Powinny one sukcesywnie zastępować dotychczasowe rozwiązania, takie jak toalety przenośne typu toi-toi. Poprawi to zarówno standard usług publicznych dla mieszkańców Warszawy (wygodę i higienę korzystania z wc), jak również jakość przestrzeni publicznej warszawskich parków, co szczególnie ważne na terenach zabytkowych, objętych różnymi formami ochrony konserwatorskiej, takich jak Stara Ochota, Rakowiec i Stary Żoliborz.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budowa toalet – 1 200 000 zł
Przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej – 23 000 zł
Koszty rocznego utrzymania toalet – 68 712 zł
Koszty wykonania oznaczeń BO – 2 100 zł
Sumarycznie - 1 293 812 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 293 812,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

19.06.2020 17:10
Zarząd Zieleni
20.06.2020 18:06
Zarząd Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • To "trochę" żenujące, że Zarząd Zieleni Warszawskiej do tej pory mimo obietnic SAM nie postawił takiej toalety w Parku Żeromskiego. Tym bardziej warto go zawstydzić i zagłosować na ten projekt - wypożyczane toi toi'e tego w żadnym razie nie zastąpią
    Wojciech Zawiliński  10.09.2020 22:36
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany