Więcej wspólnej zieleni i wygodny chodnik w Śródmieściu Południowym

1162
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
396 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • Współpraca międzysąsiedzka
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1451 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Założenie ogrodu deszczowego i nowe nasadzenia roślin okrywowych i cebul pod rosnącymi drzewami oraz remont chodnika na ogólnodostępnym podwórku w Śródmieściu Południowym.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejon ulic Litewska, Marszałkowska, Szucha i Zoli.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to ogólnodostępne podwórko sąsiadujące ze Wspólnotami Mieszkaniowymi: Marszałkowska 16a, Marszałkowska 18, Marszałkowska 20/22, Szucha 11b i Szucha 11a, obręb 50511, działka nr 35/7.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Założenie ogrodu deszczowego i nowe nasadzenia roślin okrywowych i cebul pod rosnącymi drzewami oraz remont chodnika na ogólnodostępnym podwórku w Śródmieściu Południowym.
Opis projektu
Założenie ogrodu deszczowego:
- przeprowadzenie odpływu wody deszczowej z rur spustowych kamienicy Wspólnoty Mieszkaniowej Marszałkowska 18 pod remontowanym chodnikiem do zasilenie ogrodu deszczowego;
- wykonanie ogrodu deszczowego;
- w przypadku, gdy nie będzie możliwe zrobienie ogrodu deszczowego (za mało wody), rozprowadzenie deszczówki systemem drenaży, która zasili rosnące już drzewa oraz nasadzone rośliny okrywowe (barwinka mniejszego i bluszczu) i cebule (narcyzy, zawilce gajowe, cebulice syberyjskie, szafirki).
Nasadzenia nowych roślin:
- wymiana wierzchniej warstwy ziemi;
- posadzenie bluszczy i winobluszczy pięciolistkowych pod południowa ścianą altany śmietnikowej;
- posadzenie ostrokrzewów Meservy (odmiany Blue Angel i Blue Prince) o wysokości 100-150 cm;
- posadzenie mahonii pospolitej;
- posadzenie roślin okrywowych (bluszczu i barwinka) pod drzewami;
- posadzenie cebul wieloletnich (narcyzy, zawilce gajowe, cebulice syberyjskie, szafirki) pod drzewami;
- nasadzenie wieloletnich roślin kwitnących w części południowej terenu zielonego (miejsce pod ogród deszczowy).
Remont chodnika:
- zwężenie chodnika;
- przeznaczenie części chodnika pod zieleń;
- położenie jednego pasma kratek trawnikowo-drogowych (po zwężeniu chodnika samochody nie będą mogły swobodnie po nim jeździć, natomiast musimy zostawić taką możliwość dla służb miejskich czy innych nagłych wypadków);
- ustawieniu latarni podwórzowych w części zielonej;
- położeniu nowych płyt chodnikowych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Zatrzymanie deszczówki zamiast odprowadzania jej do kanalizacji będzie miało dobry wpływ na rośliny i te już rosnące, i nowonasadzone a co za tym idzie – też na mikroklimat na podwórku.
2. Pod drzewami jest klepisko, które brzydko wygląda i aż się prosi, żeby zasadzić tam cebule i rośliny okrywowe, które nie tylko poprawią wygląd tego miejsca, ale przede wszystkim poprawią mikroklimat na podwórku. Dodatkowo rośliny zimozielone będą produkować tlen nawet zimą, kiedy jest to szczególnie ważne i potrzebne.
3. Chodnik jest dziurawy i zniszczony do tego stopnia, że osoby poruszające się o kulach muszą chodzić slalomem między tymi dziurami. Również jest utrudnione prowadzenie wózków.
4. Część chodnika wyłożona połamanymi płytami służy tylko jako miejsce dla zaniedbanych betonowych donic. W tym miejscu chcemy zdjąć płyty chodnika i urządzić kwitnący ogródek (np. ogród deszczowy), na co pozwalają warunki świetlne w tym miejscu.
5. Po chodniku jeżdżą samochody (nielegalnie) dodatkowo go niszcząc. Samochody również przejeżdżają między drzewami dodatkowo uklepując ziemię wokół drzew.
6. Ten projekt wpisuje się w dotychczasowe działania naszych Wspólnot, które starają się razem dbać o to podwórko – w miarę możliwości zakładamy ogródki i dbamy o zieleń. W zeszłym roku w ramach współpracy międzysąsiedzkiej zostały posadzone setki cebul na koszt naszych Wspólnot i ich staraniem. Wtedy też zaczęliśmy myśleć o większych działaniach, tym bardziej, że wymiana ziemi pod drzewami oraz remont chodnika przekraczają możliwości budżetowe naszych Wspólnot.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Całkowity koszt projektu 396000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
396 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
projekt przyczyni się do zwiększenia retencji wód opadowych w glebie, co dodatkowo wpisuje się pozytywnie w założenia "Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 r." Projekt wpłynie na poprawę warunków bytowych roślin, zwierząt i innych organizmów, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na zwiększenie bioróżnorodności. Realizacja projektu zwiększy walory estetyczne tego terenu oraz pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców. Dodatkowo projekt może mieć wpływ na zwiększenie świadomości mieszkańców dotyczącej aktualnych problemów cywilizacyjnych oraz poprawić wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej.

Modyfikacje

24.04.2020 15:39
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany