Chodnik pomiędzy Galerią Północną a Urzędem Dzielnicy Białołęka

722
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
127 500 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada budowę brakującego odcinka chodnika wzdłuż ulicy Światowida (po jej północnej stronie) pomiędzy dwoma najbardziej uczęszczanymi obiektami dzielnicy Białołęka: Galerią Północną i Urzędem Dzielnicy Białołęka. Realizacja projektu umożliwi pokonującym pieszo skrzyżowanie ul. Światowida z ul. Kościeszów komfortowe dotarcie do urzędu dzielnicy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Światowida (teren po północnej stronie jezdni) od przedłużenia ul. Kościeszów (Galeria Północna) do ul. Milenijnej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
dz. ewid. nr 21/39 z obrębu 40309 we własności m. st. Warszawy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę brakującego odcinka chodnika wzdłuż ulicy Światowida (po jej północnej stronie) pomiędzy dwoma najbardziej uczęszczanymi obiektami dzielnicy Białołęka: Galerią Północną i Urzędem Dzielnicy Białołęka. Realizacja projektu umożliwi pokonującym pieszo skrzyżowanie ul. Światowida z ul. Kościeszów komfortowe dotarcie do urzędu dzielnicy.
Opis projektu
Projekt polega na budowie chodnika wzdłuż ul. Światowida w jednym z najważniejszych obszarów dzielnicy Białołęka. Skrzyżowanie ul. Światowida z ul. Kościeszów jest jedynym wyposażonym w sygnalizację świetlną pomiędzy Galerią Północną a Urzędem Dzielnicy Białołęka. W związku z tym jest bardzo chętnie wykorzystywane przez pieszych, szczególnie dzieci i seniorów, dla których sąsiednie przejście (bez sygnalizacji) na wysokości ul. Milenijnej jest dużym wyzwaniem. Budowa chodnika o długości 140 m i szerokości 2 m rozwiąże problem (narastający zimą) poruszania się po wydeptanej tuż przy ulicy ścieżce (widoczna na załączniku nr 2). Oba przejścia, pomiędzy którymi znajduje się omawiany odcinek (załącznik nr 1) mają obniżone krawężniki, co zapewni ogólnodostępność projektu, w tym swobodny dostęp do chodnika dla osób niepełnosprawnych, przez 24 godziny na dobę. Analizowana działka jest działką miejską i znajduje się na obszarze sporządzanego obecnie projektu planu miejscowego "osiedla Tarchomin - cz. III", będącego kontynuacją uchwalonego obok "mpzp osiedla Tarchomin - cz. II". Uchwalony plan nakazuje dla ulicy Światowida (drogi klasy zbiorczej) budowę chodnika po obu stronach drogi. W myśl zasady spójności opracowań planistycznych należy oczekiwać tego samego zapisu w sporządzanym projekcie.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Podsumowując wcześniej zasygnalizowane problemy, chodnik pozwoli mieszkańcom Białołęki komfortowo poruszać się pomiędzy Galerią Północną a Urzędem Dzielnicy Białołęka. Aktualnie ok. godziny 17.00 ogromne tłumy poruszają się niebezpieczną, wydeptaną tuż przy ruchliwej ulicy Światowida, często błotnistą ścieżką. Chodnik powstający w ramach budowanego po północnej stronie działki osiedla nie rozwiąże tego problemu, ponieważ w wielu relacjach zmuszać będzie do nadkładania drogi i ścieżka przy jezdni dalej będzie wykorzystywana. Ponadto chodnik ten w dzisiejszej lokalizacji nie zapewni zgodności z mpzp, gdyż będzie się znajdować na terenie osiedla, a nie w pasie drogowym. Największą zaletą projektu jest niewątpliwie fakt, iż jest on skierowany do wszystkich obywateli i wpisuje się w zasadę projektowania uniwersalnego, pozwalając na poruszanie się pomiędzy ww. obiektami osobom niepełnosprawnym. Uchwalony dla innego fragmentu ul. Światowida plan miejscowy oraz fakt sporządzania na wnioskowanym obszarze projektu planu miejscowego wskazują, że docelowo ul. Światowida (jak każda ulica klasy zbiorczej) ma mieć chodniki po obu stronach drogi. Realizacja projektu w tak ważnym dla mieszkańców miejscu, powinna być pierwszym krokiem do uzyskania wskazanego celu. Ponadto najlepszą rekomendacją dla projektu wydaje się być szerokość wydeptanej ścieżki, która na zdjęciach lotniczych w dużym oddaleniu bywa nawet z chodnikiem mylona.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys:
-chodnik: 150mb x 2,0 m x 400 zł/m² = 120 000 zł;
-projekt: 5 000 zł
-eksploatacja w roku budżetu: 2 500 zł
-suma: 127 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
127 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

16.04.2020 09:22
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Zadziwiające, że ten projekt nie będzie realizowany! Może trzeba było zachęcić dewelopera, który zrealizował osiedle wzdłuż Światowida na tym odcinku do zaangażowania? Urząd zaspał.
    Mieszkaniec19989  19.10.2020 11:50
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany