"Eko podwórko" Racławicka 156 - pierwsze podwórko z antysmogowym chodnikiem na Ochocie

1508
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Racławicka 156
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dokładny opis projektu w załączniku
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Ten wyjątkowy projekt zakłada stworzenie przyjaznej środowisku i mieszkańcom zielonej strefy o powierzchni blisko 1000 m2 pomiędzy blokami ulic Racławickiej 156 i 154. Ma być to miejsce nie tylko ładne, ale i praktyczne w centrum osiedla na warszawskim Rakowcu. W tej chwili to zaniedbany, brzydki plac z rozjechaną przez auta trawą i wystającymi z ziemi prętami. Chcemy, aby nasze nowe podwórko stało się wzorem dla wszystkich osób ceniących czyste powietrze, naturę i ekologię, a dla mieszkańców okolicznych bloków było miejscem spotkań i odpoczynku.

[antysmogowe chodniki]

Projekt zakłada zerwanie starych, asfaltowych alejek i zastąpienie ich „antysmogowymi chodnikami”. Beton, z którego wykonywane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenek azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Beton ten posiada zdolność samooczyszczania.

[mini skwer, żywopłot, nowe drzewa]

W centralnej części podwórka, z tego samego materiału, planowany jest mały skwer na którym staną 4 wygodne ławeczki z oparciem. Jest to miejsce doskonale doświetlone przez nowo postawioną latarnię. W trosce o komfort i bezpieczeństwo cały teren będzie dodatkowo odgrodzony iglastym żywopłotem, tak aby parkujące na sąsiednim parkingu auta nie wjeżdżały na teren podwórka. Dodatkową funkcją tego typu nasadzenia będzie pochłanianie smogu. Drzewa iglaste są do tego idealne ponieważ wbudowują węgiel z pyłów zawieszonych w swoją powierzchnię. Z kolei drzewa liściaste, ze względu na dużą powierzchnię absorpcyjną lepiej pochłaniają dwutlenek węgla, dlatego ich posadzenie planowane jest w wolnych strefach centralnej części podwórka.

[łączka kwietna, domki dla ptaków]

Cały teren zyska też nową zieleń. Oprócz kompleksowej wymiany trawników planowana jest także „łączka kwietna”. W okresach suszy, które spotykają nas coraz częściej, taka forma roślin utrzymuję się znacznie dłużej niż zwykła trawa, dzięki czemu może być ostoją dla różnorodności biologicznej np. zagrożonych wyginięciem pszczół. Dla nieco większych, skrzydlatych przyjaciół przewidziane są nowe domki na okolicznych drzewach :)

[EKO altana, latarnia solarna, stojaki rowerowe]

Ważnym problemem, nie tylko naszego osiedla, są niedostosowane do sortowania odpadów wiaty śmietnikowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców chcemy zamienić starą, drewnianą altanę, na nowoczesną, dużą i zadaszoną wiatę z dodatkowym miejscem na tzw. gabaryty. Dla poprawy funkcjonalności obok stanie napędzana energią słoneczną latarnia z czujnikiem ruchu. Chcemy także, aby sama wiata pokryta była dopasowaną do okolicy zielenią.
Wysłuchaliśmy też opinii osób, które w okresie letnim coraz częściej zamiast samochodu czy autobusu wybierają rower. Z myślą o nich chcemy zamontować stojaki, których w tym miejscu wyjątkowo brakuje.

BĄDŹMY WZOREM DLA INNYCH I STWÓRZMY RAZEM MIEJSCE Z KTÓREGO BĘDZIEMY DUMNI.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Poprawa jakości życia mieszkańców; dbałość o środowisko

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- roboty przygotowawcze 10 000;
- roboty montażowe 140 000.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
zapewni bezpieczną przestrzeń terenu

Modyfikacje

22.06.2020 10:23
Koordynator w Dzielnicy Ochota
27.07.2020 08:07
Koordynator w Dzielnicy Ochota
27.07.2020 08:07
Koordynator w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Chodnik antysmogowy nie jest antysmogowy. To mit i dobry biznes dla producenta gdyż taki chodnik kosztuje dużo więcej pieniędzy.
  Mieszkaniec13214  20.08.2020 23:07
  • Cześć Smog Wawerski, fajnie widzieć tu kogoś kogo sam lubię i czytam na Facebooku ;)

   Powiem Ci o inspiracji tego projektu. Wbrew pozorom nie związanej z ekokolgią lecz wizją "Wielkiej Warszawy"- planu miasta na bazie okręgów z 1928 zakładającego jego rozbudowę. To marzenie Stefana Różańskiego oraz współpracujących z nim architektów i urbanistów, którą w formie neonu pokazał kilka lat temu Arek Vaz. Miałem przyjemność wymienić z nim nawet kilka zdań. Jego praca zrobiła na mnie ogromnie pozytywne wrażenie. Można ją oglądać na fasadzie budynku Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy Marszałkowskiej. Polecam :)

   Dlaczego o tym piszę? To projekt z budżetu obywatelskiego. Gdyby nie to, nigdy bym się pewnie o takim planie nie dowiedział. Pomyślałem wtedy, że robiąc coś małego, kogoś innego zmotywuje do zrobienia czegoś wielkiego! Jedno "EKO podwórko" Warszawy nie zbawi, ale gdyby tak wszystkie nowe podwórka i place budowane w danej dzielnica stawiały na pro- ekologiczne rozwiązania to sam wiesz, że dany teren stałby się znacznie przyjemniejszy do zamieszkania. A taki mam cel. Bo kocham to miasto, a w szczególności Ochotę na której mieszkam od urodzenia.

   W swoim projekcie pomyślałem nawet o zadaszonej wiacie śmietnikowej, na której dachu/ ścianach można posadzić zieleń - to rozwiązanie znalazłem kiedyś na Twojej stronie w jakiejś grafice jako rekomendowane w poprawie jakości powietrza :) Podobne rozwiązanie wprowadziła ostatnio firma reklamowa AMS, która na dachach swoich przystanków zasadziła trawę. To są oczywiście akcenty, ale godne naśladowania.

   Co do "chodnika antysmogowego" - to również akcent. Nazwa jak wiesz jest potocznie używanym sformułowaniem dla tego typu instalacji. Myślę, że niektóre firmy czy miasta, chcące się pochwalić wykorzystaniem takiej technologi niepotrzebnie przeceniają jego właściwości. Od walki ze smogiem są rozwiązania systemowe.Chodnik ma właściwości fotokatalityczne i przy spełnieniu odpowiednich warunków mogą zmniejszać stężenia niektórych zanieczyszczeń - a to już coś! To również wziąłem pod uwagę planując mały placyk w miejscu z dostępem do światła słonecznego. Na parkującego obok starego Passata w Dieslu który truje nas mam inne rozwiązanie - drzewa. Dużo drzew. Otaczające cały parking i ulicę obok :)

   Co do kosztów to każda nowa technolgia jest zazwyczaj droższa. Na to wpływu nie mam, ale całość oszacowałem tak, aby każde rozwiązanie zmieściło się w planowanym przeze mnie budżecie. Realizacją w przypadku wygranej zajmuje się miasto. Tu także liczę na zdanie współpracujących z nimi specjalistów. Jak widzisz staram się do tego podejść racjonalnie. Wiem jak takie realizacje można też wykorzystać PR-owo. Dzielnica chętnie się tym pewnie pochwali i przez to przychylniejszym okiem może sama włączać się w podobne akcje. Zwiększa się też świadomość mieszkańców.

   Na projekt należy patrzeć całościowo. Planując choćby stojaki na rowery robię to ze świadomością, że w ciepłe miesiące to zawsze kilka aut mniej na ulicy. A dla sąsiadów i dla mnie duża wygoda - sam jestem fanem dwóch kółek :) Moją intencją jest pokazanie kierunku dla pozostałych osiedli i dzielnic oraz poprawa jakości życia mieszkańców okolicznych bloków i wszystkich którzy nas odwiedzają.

   Pozdrawiam cię serdecznie i szacunek za działalność - robisz kawał dobrej roboty na swojej stronie.
   Mieszkaniec  21.08.2020 19:48 Autor projektu
  • Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Chodzi tylko o to by nie oczekiwać zbyt wiele od tego chodnika. Dotarłem do raportu z badań jego skuteczności i niestety nie napawa optymizmem.
   Tutaj więcej:

   https://smoglab.pl/antysmogowy-chodnik-czy-chodniki-wyrecza-warszawski-ratusz-w-walce-ze-smogiem/

   https://smoglab.pl/antysmogowy-chodnik-czy-chodniki-wyrecza-warszawski-ratusz-w-walce-ze-smogiem/

   Natomiast projekt jako całość jest bardzo dobry i zdecydowanie go popieram! :) Powodzenia w głosowaniu!
   Mieszkaniec13214  21.08.2020 20:47
 • Super projekt! Gratulacje!
  Mieszkaniec23337  06.09.2020 21:26
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany