Otwarty Budżet - Bank Pomysłów na Osiedlu Jazdów

1930
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
160 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • inna
 • partycypacja
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Otwarty Budżet - Bank Pomysłów na Osiedlu Jazdów to połączenie idei istniejących projektów: “Banku Pomysłów” realizowanego w Domu Kultury Śródmieście oraz Budżetu Partycypacyjnego. Projekt zakłada stworzenie w przestrzeni Jazdowa oferty kulturalnej dla mieszkańców Śródmieścia w oparciu o zasady “Banku Pomysłów” - w formie szerokiego naboru oraz społecznego decydowania o ofercie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Osiedle Jazdów - Domki Fińskie i przestrzeń między Domkami, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, Park Jazdów, Park Ujazdowski
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pomysły realizowane ze środków “Otwartego Budżetu” będą mogły być realizowane jedynie na Jazdowie, tzn. w przestrzeni: Osiedla Jazdów - w Domkach Fińskich i przestrzeniach między Domkami, Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie, Parku Jazdów, Parku Ujazdowskiego. Pomysły mogą być realizowane w innym, dowolnym miejscu na terenie Śródmieścia, ale z zastrzeżeniem, że tematycznie i merytorycznie muszą być związane z Jazdowem, np. wystawa o Jazdowie pokazywana na terenie obszaru Sawa.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Otwarty Budżet - Bank Pomysłów na Osiedlu Jazdów to połączenie idei istniejących projektów: “Banku Pomysłów” realizowanego w Domu Kultury Śródmieście oraz Budżetu Partycypacyjnego. Projekt zakłada stworzenie w przestrzeni Jazdowa oferty kulturalnej dla mieszkańców Śródmieścia w oparciu o zasady “Banku Pomysłów” - w formie szerokiego naboru oraz społecznego decydowania o ofercie.
Opis projektu
“Otwarty Budżet - Bank Pomysłów na Jazdowie” to połączenie i rozwinięcie idei trzech istniejących, dzielnicowych/miejskich projektów. “Bank Pomysłów” realizowany w Domu Kultury Śródmieście zakłada wspólną realizację przez DKŚ oraz organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne projektów społeczno-kulturalnych oraz kulturalnych zgłaszanych przez nie i wybieranych do realizacji przez mieszkańców w drodze dyskusji i głosowania. Budżet Partycypacyjny to pula środków, o której wydawaniu decydują mieszkańcy dzielnic. “Otwarty Budżet” zakłada pozyskanie środków na stworzenie “Banku Pomysłów” dedykowanego działaniom w przestrzeni Jazdowa, włącznie z powstałym w 2015 “Rotacyjnym Domem Kultury na Jazdowie” - ogólnodostępną przestrzenią, z której każda zainteresowana organizacja/grupa nieformalna/osoba prywatna może nieodpłatnie skorzystać i zorganizować w niej własne wydarzenie.

Proponowane są jedynie ramowe zapisy regulaminu “Otwartego Budżetu - Banku Pomysłów na Jazdowie”. Jest on wzorowany na funkcjonującym regulaminie “Banku Pomysłów w DKŚ”, który powstał przy współudziale mieszkańców w 2014 roku. Społeczność Jazdowa realizowała według niego wspólnie z DKŚ projekt “Jazdów Zdrój/Otwarty Jazdów”.

Pomysł “Otwartego Budżetu - Banku Pomysłów na Jazdowie” zakłada wspieranie projektów społeczno-kulturalnych i kulturalnych na Jazdowie w podobny, konkursowy, partycypacyjny (Zespoł ds. Banku Pomysłów - większą jego część stanowić będą przedstawiciele strony społecznej - Otwartego Jazdowa - Partnerstwa dla Osiedla Jazdów) sposób. Również ostateczny regulamin zostanie wypracowany we współpracy z mieszkańcami Śródmieścia i społecznością jazdowską.

Pula środków wynosiłaby maksymalnie 8 tysięcy złotych miesięcznie, bez określania maksymalnej liczby projektów możliwych do zrealizowania, konkursy realizowane byłyby w co najmniej 3 turach, np.
I tura) - do 28 lutego na projekty rozpoczynające się do 31 marca,
II) - do 30 kwietnia na projekty rozpoczynające się do 31 maja,
III) - do 31 lipca na projekty rozpoczynające się do 31 sierpnia;

Działania realizowane w ramach projektu muszą być tematycznie/merytorycznie związane z Jazdowem, bądź realizowane na jego terenie.

Pula środków niewykorzystanych w danym miesiącu przechodzi automatycznie do puli środków dostępnych na następny miesiąc;
Uzasadnienie realizacji projektu
Osiedle Jazdów, leżące w centrum dzielnicy, a jednocześnie mające charakter enklawy, jest terenem na którym podejmowane są różnorodne przedsięwzięcia społeczno-kulturalne.

Formuła “Banku Pomysłów” jest ciekawa i prosta w realizacji. Jasne zasady, społeczne decydowanie i szeroki wachlarz podmiotów, które dzięki projektowi mogą realizować swoje pomysły powodują, że jest to dobry pomysł zarówno na ożywienie tego fragmentu dzielnicy, przyciągnięcie do niego mieszkańców Śródmieścia, jak i aktywizację wielu środowisk - lokalnej społeczności, aktywistów i organizacji działających w sferze kultury.

Wykorzystanie doświadczeń Dom Kultury Śródmieście, wspierającego aktywne osoby i organizacje, pozwoli uniknąć problemów wynikających z wymyślaniem "Budżetu Partycypacyjnego dla Jazdowa” od początku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
I) Co najmniej 96 tys. zł - pula środków na realizację projektów w ramach „Otwartego Budżetu - Banku Pomysłów na Jazdowie”
II) Pozostałe 64 tys. zł - mogą być przeznaczane na koszty:
1) administracji, koordynacji i obsługi projektów (koordynacja, obsługa techniczno-księgowa, zezwolenia, prawa autorskie, sprzątanie terenu, ochrona imprez, materiały techniczne i higieniczne, promocja itp.)
2) wynajem sceny, sprzętu itp.
Środki niewykorzystane w poz. II) przechodzą automatycznie do puli środków dostępnych w Banku Pomysłów.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
160 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł. Popieram całym sercem :)
  Mieszkaniec1476  15.01.2016 21:37
 • Bardzo fajny pomysł, chociaż nie wiem czy taka formuła jest możliwa do realizacji w ramach BP (wyasygnowanie kwoty, która będzie następnie przeznaczana na różne mikroprojekty, wybierane już poza procedurą BP)? Gdyby nie udało się w ramach BP, warto skorzystać z doświadczeń Bemowskich i Laboratorium Projektów Osiedla Przyjaźń, autor z pewnością wie kogo pytać o szczegóły;)
  Mieszkanka470  03.02.2016 10:13
  • Dzięki za opinie i sugestie :)
   Formuła Budżetu Partycypacyjnego na poziomie lokalnym była z powodzeniem realizowana w Domu Kultury Śródmieście już dwukrotnie.
   W poprzedniej edycji zgłoszony został podobny projekt, który przeszedł weryfikację formalną.
   Tegoroczny projekt również był konsultowany przed zgłoszeniem do Budżetu Partycypacyjnego. Formuła Laboratorium Projektów Osiedla Przyjaźń jest trochę podobna.
   Ostatecznie pracę nad ew. realizacją projektu Otwartego Budżetu trzeba będzie i tak rozpocząć w 2016 r., aby wystartować z początkiem 2017 r., więc będzie czas na wszelkie poprawki itd.
   Mieszkaniec71  24.02.2016 23:55 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany