Zimowe dokarmianie ptactwa w parkach Ochoty

681
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 500 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1327 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
15.07.2021 12:17

Karminiki zostały zakupione i zawieszone. Obecnie trwa postępowanie dotyczące wyboru wykonawcy na dokarmianie ptaków od listopada do końca roku.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Szczęśliwicki, Park im.Zasława Malickiego, Park Wielkopolski, Park im. M.Skłodowskiej-Curie(przy Instytucie Onkologicznym), skwer im.Dobrego Maharadży przy ul.Opaczewskiej.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Projekt służy poprawie warunków bytowania drobnych ptaków (owadożernych-np. sikor i łuszczaków- np. wróbla, mazurka i dzwońca) w parkach miejskich w okresie zimowym (styczeń - 31 marzec oraz 1 listopada - 31 grudnia 2021r.), bytujących w tym czasie licznie we wskazanych parkach. Polega na:
- dokonaniu przeglądu technicznego i ewentualnych drobnych napraw 20 sztuk karmników, rozmieszczonych w przyszłości na tych terenach zieleni parkowej wraz z dowieszeniem pięciu nowych karmników - typu "zasobnikowego", zabezpieczonych przed zasypaniem pokarmu śniegiem i jego zamoknięciem.
- prowadzeniu regularnego dokarmiania przez podmiot mający w tym zakresie niezbędne doświadczenie w taki sposób, aby utrzymać ciągłość tego zabiegu, niezbędną w trudnych dla ptactwa warunkach pogodowych zimą.
Do dokarmiania zostaną użyte chętnie spożywane przez ptaki i wiewiórki nasiona oleiste- głównie słonecznik pastewny. Wykluczone będzie karmienie ptaków chlebem i innymi resztkami spożywczymi - które, ewentualnie umieszczone w karmnikach przez publiczność parków - będą usuwane przez osobę obsługującą karmniki.
Karmniki, aczkolwiek rozmieszczone w pewnym oddaleniu od głównych ciągów spacerowych parków Ochoty- znajdują się w miejscach ogólnodostępnych, z których miłośnicy ptaków będą mogli je bez trudu obserwować z daleka, bez niepożądanego płoszenia tych zwierząt.
Projektowanie uniwersalne
Brak odpowiedzi
Uzasadnienie realizacji projektu
W okresie zimowym , w warunkach krótkiego dnia świetlnego i przy niesprzyjającej dla drobnych ptaków pogodzie - bardzo ważnym jest odpowiednie uzupełnienie zasobów pokarmowych ptaków przebywających w zieleni parkowej. Zieleń ta, w szczególności jej drzewostan, z którego regularnie są usuwane próchniejące drzewa lub ich konary - gdzie zimą ukrywają się zazwyczaj bezkręgowce - główny pokarm ptaków owadożernych - nie zapewnia im dostatecznej dla intensywnego o tej porze roku żerowania. W czasie zimy cierpią także - z powodu braku w centrum miasta chwastowisk - gatunki z grupy tak zwanych łuszczaków (np. wróble, mazurki i dzwońce), odżywiające się zimą przede wszystkim nasionami. Wobec powyższego fachowo i regularnie prowadzone zimowe dokarmianie ptaków, zgodnie z założeniami niniejszego projektu - zapewni większą przeżywalność pożytecznych i lubianych przez mieszkańców miasta gatunków, które wiosną zachwycają swoim urokliwym śpiewem. Podkreśla się, że projekt ten będzie stanowił niezbędne utrzymanie już osiągniętego efektu ekologicznego - w ramach zrealizowanego w 2019 r. na Ochocie projektu dzielnicowego budżetu partycypacyjnego, dotyczącego zimowego dokarmiania ptaków w Parku Szczęśliwickim oraz na skwerze im. Dobrego Maharadży.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakres prac polegających na uzupełnianiu w ziarno 20 karmników:
– 8 typu heskiego:
3 w parku Szczęśliwickim,
2 na terenie skweru Dobrego Maharadży,
1 na terenie skweru A. Grotowskiego,
1 na terenie parku Korotyńskiego,
1 na terenie parku Malickiego);
- 10 zasobnikowych (8 w parku Szczęśliwickim, 2 na terenie skweru Maharadży),
- 2 typu domek zawieszony przez TP Bocian oraz Mieszkańców w parku Szczęśliwickim i Z. Malickiego
przez 5 miesięcy wraz z zakupieniem ziarna oraz przeglądem/ ew. konserwacją karmników = 40000,00 zł
Zawieszenie pięciu nowych karmników zasobnikowych wraz z oznakowaniem logo BO-500,00 zł

Suma: 40500,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 500,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

24.01.2020 14:35
Koordynator w Dzielnicy Ochota
15.04.2020 22:14
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany