W kwiatów powodzi - Łąki na Bielanach

1893
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Ewa Turek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1500 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Bielany w kwiatach! Kwietne łąki już cieszą oko i pięknie pachną w naszej dzielnicy, podziwiane nie tylko przez samych mieszkańców. Proponuję stworzenie kolejnych, nowych ogólnodostępnych na terenie Bielan (w sumie 500 m2). Zastąpmy nudne trawniki kolorową roślinnością.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
27.12.2021 13:47

Projekt zrealizowany. Na Bielanach została założona łąka kwietna, której walory opisane zostały na tablicy informacyjnej, zgodnie z pomysłem autorki. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bielany - pasy drogowe dróg wojewódzkich, krajowych i powiatowych

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Bielany w kwiatach! Kwietne łąki już cieszą oko i pięknie pachną w naszej dzielnicy, podziwiane nie tylko przez samych mieszkańców. Proponuję stworzenie kolejnych, nowych ogólnodostępnych na terenie Bielan (w sumie 500 m2). Zastąpmy nudne trawniki kolorową roślinnością.
Opis projektu
Kwietny dywan w przestrzeni miejskiej nie tylko ubarwi ją różnorodnością gatunków, przyciągnie też owady, w tym wielokolorowe motyle. Będzie doskonałym miejscem służącym edukacji dzieci i dorosłych w zakresie bioróżnorodności miejskiej. Projekt świetnie wpisuje się w program ochrony pszczół, dodatkowo - łąka stanie się także domem dla setek różnych innych owadów.
Aby zwiększyć rolę edukacyjną łąki, na terenie stanie tablica informacyjna zawierająca opis jej zalet i pełnionych funkcji oraz charakterystykę rosnących na niej najważniejszych gatunków roślin.
Tablica powinna być stabilna i pokryta powłoką lub folią antygraffiti.

W sumie proponuję stworzyć ok. 500 m2 łąk kwietnych, pozostawiając dowolność ilościową i obszarową dla każdej, w miarę dostępnej przestrzeni i w zgodzie z bielańską infrastrukturą. Założenia - dobre nasłonecznienie (przez co najmniej 5 godzin dziennie), wielogatunkowa mieszanka nasion odpowiednia dla danego podłoża, dobrana tak, by zapewnić atrakcyjność kwitnienia roślin przez jak najdłuższy okres w roku, pielęgnacja roczna.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Rozbudowujące się osiedla wkraczają w coraz to większe obszary dotychczas dziewiczych ekosystemów, niszcząc je i powodując niepowetowane straty gatunkowe flory i fauny. Na terenach miejskich w niedalekiej przeszłości często "porządkowane" były tereny porośnięte dziką roślinnością, zastępowano je betonem i asfaltem. Uzupełniając prowadzony na Bielanach program "rewolucji podwórkowych" warto zwiększać obszary łąk kwietnych, które charakteryzują się ogromną bioróżnorodnością i częściowo rekompensują straty w przyrodzie. Zapraszając owady i inne drobne zwierzęta na stworzone dogodne dla nich miejsca bytowania, udostępniamy nam i naszym dzieciom możliwość bliższego obcowania z przyrodą. Nie bez znaczenia jest też rola łąk kwietnych w programie ochrony pszczół.
Dodatkowe korzyści ekonomiczne - nie wymagają stałego koszenia, zastępują trawniki.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
założenie łąki kwietnej- 32 000zł
zakup tablicy edukacyjnej- 3 000zł

RAZEM: 35 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji

Modyfikacje

21.01.2020 23:50
Autor projektu
09.07.2020 15:14
Zespół Rejonu Ogrodniczego 2 w Zarządzie Zieleni
09.07.2020 15:19
Zespół Rejonu Ogrodniczego 2 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo mi się ten pomysł podoba. Kwieciste obszary wniosłyby trochę kolorowej radości między blokowiskami. Ryszard.
    Mieszkaniec22261  23.02.2020 16:35
  • Bardzo atrakcyjny projekt. Jeśli mój projekt wygrany w roku 2018 nie został zrealizowany do tej pory, może łączka pojawi się na deptaku, o który walczyłam od roku 2017-go. Skoro Tak trudno postawić parę ławek, zrobić ścieżkę dla pieszych i zasiać trawkę, może łatwiej będzie przekopać teren i wysiać kwiaty. I wreszcie Stare Bielany z okolicznym deptakiem przy metrze o tym imieniu będą wizytówką. Bardzo boli ten widok opłakanych trawników, nie przystrzyżonych żywopłotów i suchych wiechci, schowanych w żywopłotach, sięgających do połowy drzew. Boli jeszcze jak!
    Mieszkaniec9100  04.09.2020 12:49
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany