Współpraca się opłaca

1792
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2021
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
33 400 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • sport
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA - to projekt gwarantujący niezapomniane przeżycia. Odbiorcami są dzieci i młodzieży (8-18 lat) oraz rodzice.
Celem działań jest zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do różnych bezpłatnych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży, promowanie wśród nich zdrowego stylu życia, nauki komunikacji oraz współpracy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zespół Szkół nr 59 przy ul. Jana III Sobieskiego 68
Szkoła Podstawowa nr 212 przy ul. Czarnomorskiej 3
Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 przy ul. Św. Bonifacego 10
Przedszkole nr 140 przy ul. Kaukaskiej 2

Dane projektu

Skrócony opis projektu
WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA - to projekt gwarantujący niezapomniane przeżycia. Odbiorcami są dzieci i młodzieży (8-18 lat) oraz rodzice.
Celem działań jest zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do różnych bezpłatnych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży, promowanie wśród nich zdrowego stylu życia, nauki komunikacji oraz współpracy.
Opis projektu
WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA - to projekt gwarantujący niezapomniane przeżycia. To czas pełen radości wśród warsztatów, zajęć i spotkań. WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA to bogata oferta zajęć i spotkań, które będą odbywać się w godzinach popołudniowych. Skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 8-18 lat oraz młodych rodziców.
Celem działań jest zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do różnych bezpłatnych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży, promowanie wśród nich zdrowego stylu życia, nauki komunikacji oraz współpracy.
Warsztaty będą kształtować w uczestnikach nawyki bezpiecznej i dobrej zabawy, pokazujące różne możliwości wspólnego spędzania czasu.
WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA to następujące spotkania:
Archery tag- spotkania z łukami, w których strzały są zakończone gąbką. Bezpieczna, pełna adrenaliny zabawa, która uczy współpracy, cierpliwości oraz zaradności. Archery tag to zabawa dla młodzieży oraz dorosłych. Wspaniałe są rozgrywki rodzinne, gdzie grają rodzice z dziećmi. To idealna forma spędzenia wolnego czasu w pogodny dzień. Zajęcia będą odbywały się na boisku szkolnym szkoły Podstawowej nr 212 przy ul. Czarnomorskiej 3. Razem zostanie przeprowadzonych 4 dwugodzinnych spotkań.
Bumper ball- spotkania, mecze w ogromnych kulach, drużyny muszą strzelić bramkę ale muszą uważać, by ktoś ich nie przewrócił. Zabawa w pełni bezpieczna. Wspaniała gra integrująca lokalnych mieszkańców. Do rozgrywek zostaną zaproszeni ojcowie, którym pozostali członkowie rodzin będą kibicowali. Spotkania odbędą się na boisku szkolnym Zespołu Szkół nr 59 przy ul. Sobieskiego 68. Razem odbędzie się 4 spotkań dwu godzinnych.
Rozgrywki Piłkarskie - spotkania, mecze dzieci i młodzieży, poprowadzone przez Instruktora Piłki Nożnej. Spotkania te będą połączone z rozgrywkami bumper ball- w których to wezmą udział rodzice- ojcowie, dzieci, którzy brali udział w rozgrywkach piłkarskich.Rozgrywki piłkarskie zostana przeprowadzone na boisku szkolnym przy Zespole Szkół nr 59.
Dodatkowo odbędą się Pikniki Rodzinne, gdzie będzie można wspólnie całymi rodzinami wziąć udział w konkurencjach i wygrać nagrody. To czas zabawy i integracji nie tylko dla rodzin, ale i całego osiedla. Odbędzie się 4 pikniki, a każdy potrwa 2 godziny. Pikniki zostaną przeprowadzone na terenie boiska szkolnego Zespołu Szkół nr 59 przy ul. Sobieskiego 68, boisku Szkoły Integracyjnej przy ul. Bonifacego 10, Szkole Podstawowej nr 212 przy ul. Czarnomorskiej 212 oraz w Przedszkolu nr 140 przy ul. Kaukaskiej 2.

Informacja o możliwości korzystania z projektu będzie umieszczona na stronie Urzędu Dzielnicy Mokotów, na stronach zaprzyjaźnionych organizacji m.in Stowarzyszenia Aktywni dla Stegien, Fundacji Vocati, na stronach i w placówkach szkolnych, dodatkowo w Administracjach osiedli oraz w Parafii.
Zostanie nawiązana współpraca ze szkołami, przedszkolami oraz partnerstwem Nasze Stegny.
Plakaty informujące o spotkaniach zostaną dostarczone do szkół, przedszkoli oraz do okolicznych sklepów, jak i tablic informacyjnych. W celu zwiększenia frekwencji informacja o projekcie zostanie przekazana do pedagogów szkolnych, zaprzyjaźnionych nauczycieli. Na facebook będzie prowadzona kampania reklamowa i wysyłane przypomnienia o zajęciach. Na grupach społecznościowych będą umieszczane zdjęcia i opisy z przebytych spotkań.
Pikniki będą zorganizowane w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne również mogły w nich uczestniczyć.
Zapisać się na warsztaty będzie można telefonicznie, mailowo, przez FB lub osobiście podczas spotkań. Na niektórych zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy będą informowani bezpośrednio o możliwości uczestniczenia w zajęciach.
Spotkania zamierzamy realizować w miesiącach kwiecień - wrzesień - ewentualnie Październik- w zależności od pogody (jeśli pogoda pozwoli działania będą mogły odbywać się nawet od marca).
Preferowane są piątki i weekendy.
Spotkania będą odbywały się, gdy zbierze się grupa.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na Stegnach znajdują się 4 szkoły podstawowe, 1 liceum, 4 przedszkola publiczne). Duża część dzieci i młodzieży swój wolny czas spędza głównie przed komputerem (gra w gry lub korzysta z portali społecznościowych). Spora część przebywa także z rówieśnikami na skwerach i w parkach, gdzie oprócz jazdy na deskach i rolkach gromadzą się w grupy. W grupach tych niejednokrotnie dokonywane są na osiedlu akty wandalizmu. Jako mieszkaniec Stegien i Sadyby widzę jak dzieci i młodzież rezygnują z zabawy i twórczego spędzania czasu na rzecz komputera i telefonu. Dodatkowo zwiekszyła się w ostatnich latach grupa młodych ludzi spożywających alkohol czy stosujących różne używkiw tym dopalacze. Często widuję rodziców, którzy siedząc na ławce spożywają alkohol, a ich dzieci bawią się w pobliżu. Jako nauczyciel jestem w kontakcie z pedagogami szkół i wszyscy jednogłośnie mówią, że widzą dużo ryzykownych zachowań spowodowanych brakiem umiejętności organizowania i spędzania wolnego czasu. Dzieci i młodzież, która nie chce podejmować takich działań i włączać się w grupy rówieśnicze ma wybór pomiędzy pozostaniem w domu, co wiąże się z izolacją i poczuciem samotności, a różnymi dodatkowymi zajęciami prowadzonymi odpłatnie.

Sytuacja rodzinna dzieci i młodzieży nie sprzyja rozwijaniu zainteresowań i umiejętności gospodarowania czasem wolnym. Większość rodziców jest zapracowana i nie ma czasu, siły a często pomysłu nas pędzanie z dziećmi wartościowego czasu. Wiele rodzin przeżywa też wewnętrzne problemy, napięcia i konflikty. Bardzo duży procent dzieci wychowywany jest przez jednego rodzica lub pochodzi z rodziny rozbitej. Istotną rolę odgrywają tu także media, które często promują bardzo nie zdrowy styl życia. Coraz częściej zauważa się, że młodzież nie potrafi spędzać ze sobą czasu w grupie. Nawet, gdy spotykają się razem, to każdy jest zajęty swoim telefonem, w którym uczestniczy w życiu portali społecznościowych.

W wyniku opisanej wyżej sytuacji dzieci i młodzież są pozostawione w kwestii czasu wolnego własnym pomysłom i inicjatywie. Bardzo istotną rolę odgrywa dla nich grupa rówieśnicza, w której szukają oparcia i przejmują jej normy i zasady, które często destrukcyjnie wpływają na ich zachowanie. Nie mając możliwości i zachęty do pozytywnego wykorzystania czasu wolnego prowadzą bierny i niezdrowy styl życia. Niemal nieustanne przebywanie młodzieży w świecie wirtualnym (komputery, komórki) i ograniczenia kontaktów z rówieśnikami do rozmów na portalach prowadzi do coraz większego poczucia osamotnienia i coraz częściej podejmowanych prób „cięcia się” i innych niepokojących zjawisk.
Adresatami niniejszego zadania są dzieci i młodzież z Warszawskiego Mokotowa, głównie osiedla Stegny i pobliskiej Sadyby. Są to w dużej mierze dzieci z rodzin niepełnych, rozbitych, nie jednokrotnie dotkniętych problemem alkoholowym, część młodzieży pochodzi z rodzin wielodzietnych. Swoją ofertę kierujemy do osób w wieku 8-18 lat chcących rozwinąć pasje i zainteresowania, spędzić czas z grupą rówieśników w ciekawy, alternatywny sposób, ale również młodych rodziców. Planujemy przeprowadzenie zajęć, które obejmą grupę około 300 osób.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Organizacja pikniku rodzinnego, zakupy – 3 750,00 zł x 4 = 15 000,00 zł
Wynajem i zakup sprzętu i prowadzenie zajęć – 850,00 zł x 4 = 3 400,00 zł
Organizacja bumper ball – 900,00 zł x 4 = 3 600,00 zł
Organizacja rozgrywek piłkarskich – 600,00 zł x 4 = 2 400,00 zł
Koszt użyczenia boiska – 50 zł x 32 godz. = 1 600,00 zł
Koordynacja projektu – 4 000,00 zł
Promocja – 1 400,00 zł
Obsługa finansowa – 2 000,00 zł

Łączny koszt projektu 33 400,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
33 400,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji

Modyfikacje

04.02.2020 10:48
Koordynator w Dzielnicy Mokotów
24.04.2020 11:32
wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Mokotów
08.07.2020 10:54
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany